Oulun kaupunki kikkailee vanhuspaikoilla

Anonyymi

Esimerkiksi Lassintalon hoiva ajettiin alas ja vanhukset sijoitettiin sitten muihin hoivayksiköihin. Ne muutettiin osittain "Tehostettu palveluasuminen" -paikoiksi, jossa ovat "vuokralla". Kalustetaan itse. Asukas maksaa tulosidonnaisen palvelumaksun ja kiinteän, tehostetun palveluasumisen maksun sekä ruokansa ja lääkkeensä. Saavat hoitotuen, asumistuen ja mahdollisen toimeentulotuen KELAlta. Kätevää, kaupunki säästää vissiin hirmuisesti?

Mutta Kela on tehnyt vasta päätöksen, että samalla osastolla ei voi olla tehostetun palveluasuntopaikkoja ja kaupungin omia hoivapotilaita, joille SAS-ryhmä on myöntänyt hoitopaikan. Heille hoitomaksu on 85 % asiakkaan nettotuloista. Käsittääkseni kaupunki vastaa sitten todellisista kuluista ja tulevat siis kalliimmiksi. Heiltä ei voi paikka perua/muuttaa.

Tästä tuli ongelma. Muut paikat olivat jo täynnä. Jossain yksikössä nimettiin yksi osasto hoivaksi ja loput siis vuokralle. Mutta ei mahtunut sittenkään. Niinpä ruvettiin kikkaileen paperilla. Hoitopaikan tiedot väärennetään eri osastolle vaikka olisivat eri rakennuksessa tai kerroksessa. Hoito taitaa olla silti ihan samaa. Osa jäi edelleen muka Lassintaloon.

Kunta säästää ja valtio maksaa.

Sääliksi käy laitosten pikku-pomoja, jotka joutuu kikkaileen. Hoivatyön johtamisessa pitäisi pystyä keskittymään aivan muuhun.

Valitettavasti ylläoleva on toisen käden tietoa ja en pysty vahvistamaan pitääkö kaikki paikkansa. Toivoisin, että joku asioista paremmin perillä oleva voisi tarkemmin tätä tutkia. Onko muualla samankaltaista toimintaa?

Kommentit tervetulleita. Toivottavasti ne ovat asiallisia.


_

9

1521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt en ymmärrä...mikä on ongelma?

    • Anonyymi

      Palvelutalo on laitos. Se ei ole koti.

    • Anonyymi

      Miten voi olla niin erilaista ? Eri systeemi.

    • Anonyymi

      Onko tehostettu palveluasuminen eri asia kuin tehostettu laitoshoito ?
      Käsitteet on epäselviä mistä oikein puhutaan.

    • Anonyymi

      Kannattaako nähdä hirmuisesti vaivaa hoivan nimikkeellä tai maksulla. Pääasiahan on että ikäihminen tulee hoidettua. Muuten kuinka moni täällä kirjoittavista vanhuksen läheisestä haki vanhuksensa tänä jouluna joulusaunaan ja joulupöytään rakkaidensa keskelle. Luonnollisesti karanteeni ennen kuin vanhuksen haitte, vai jätittekö vanhuksenne sinne huonoon hoivakotiin jouluaankin viettämään.

      • Anonyymi

        Eivät kaikki vanhukset halua ”joulusaunaan ja joulupöytään rakkaidensa keskelle”. Toiset ahdistuvat, kun poiketaan tutuista laitosrutiineista, eivätkä enää välttämättä ymmärrä jouluruokiakaan. Parempi antaa olla rauhassa viettämässä omaa elämäänsä.


      • Anonyymi

        Haimme mummomme joka joulu syömään luoksemme ,mutta viime joulu meni ns.pilalle kun meni sekaisin paikanvaihdosta.Alzheimeri kun etenee eivät kestä vaihtoja.


    • Anonyymi

      Tämä on tuttu tilanne ja tästä on ollut paljon puhetta julkisuudessa jo aiemminkin, kun sairaaloiden yms. ylilääkärit ja muut kirjanpitäjät ja pomot vaativat selvittämään tai selvittävät itse että kuinka potilaan jatkohoito ja apvälineet yms. saadaan laskutettua kelalta ja muualta jotta kunnan ei tarvitse maksaa. Ja vaikka laitteita yms. kunnan sairaalassa ja hoitopaikoissa olisi, niin ei niitä anneta vaan pidetään potilas odottamassa niin kauan että saadaan kelan yms. päätökset että kuka viime kädessä joutuu maksamaan ja mitä.

      Ja potilaat kärsii ja odottaa.

      Onnelisia ovat ne joilla on rahaa niin voivat maata sitten vaikka 2 viikkoa yksityishuoneessa Eiran sairaalassa 500e/vrk lääkkeet yms...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      136
      3221
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      63
      2841
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      36
      2239
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      104
      2144
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      132
      2013
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      45
      1976
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1292
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1085
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1004
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      920
    Aihe