Oulun kaupunki kikkailee vanhuspaikoilla

Anonyymi

Esimerkiksi Lassintalon hoiva ajettiin alas ja vanhukset sijoitettiin sitten muihin hoivayksiköihin. Ne muutettiin osittain "Tehostettu palveluasuminen" -paikoiksi, jossa ovat "vuokralla". Kalustetaan itse. Asukas maksaa tulosidonnaisen palvelumaksun ja kiinteän, tehostetun palveluasumisen maksun sekä ruokansa ja lääkkeensä. Saavat hoitotuen, asumistuen ja mahdollisen toimeentulotuen KELAlta. Kätevää, kaupunki säästää vissiin hirmuisesti?

Mutta Kela on tehnyt vasta päätöksen, että samalla osastolla ei voi olla tehostetun palveluasuntopaikkoja ja kaupungin omia hoivapotilaita, joille SAS-ryhmä on myöntänyt hoitopaikan. Heille hoitomaksu on 85 % asiakkaan nettotuloista. Käsittääkseni kaupunki vastaa sitten todellisista kuluista ja tulevat siis kalliimmiksi. Heiltä ei voi paikka perua/muuttaa.

Tästä tuli ongelma. Muut paikat olivat jo täynnä. Jossain yksikössä nimettiin yksi osasto hoivaksi ja loput siis vuokralle. Mutta ei mahtunut sittenkään. Niinpä ruvettiin kikkaileen paperilla. Hoitopaikan tiedot väärennetään eri osastolle vaikka olisivat eri rakennuksessa tai kerroksessa. Hoito taitaa olla silti ihan samaa. Osa jäi edelleen muka Lassintaloon.

Kunta säästää ja valtio maksaa.

Sääliksi käy laitosten pikku-pomoja, jotka joutuu kikkaileen. Hoivatyön johtamisessa pitäisi pystyä keskittymään aivan muuhun.

Valitettavasti ylläoleva on toisen käden tietoa ja en pysty vahvistamaan pitääkö kaikki paikkansa. Toivoisin, että joku asioista paremmin perillä oleva voisi tarkemmin tätä tutkia. Onko muualla samankaltaista toimintaa?

Kommentit tervetulleita. Toivottavasti ne ovat asiallisia.


_

9

1472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt en ymmärrä...mikä on ongelma?

    • Anonyymi

      Palvelutalo on laitos. Se ei ole koti.

    • Anonyymi

      Miten voi olla niin erilaista ? Eri systeemi.

    • Anonyymi

      Onko tehostettu palveluasuminen eri asia kuin tehostettu laitoshoito ?
      Käsitteet on epäselviä mistä oikein puhutaan.

    • Anonyymi

      Kannattaako nähdä hirmuisesti vaivaa hoivan nimikkeellä tai maksulla. Pääasiahan on että ikäihminen tulee hoidettua. Muuten kuinka moni täällä kirjoittavista vanhuksen läheisestä haki vanhuksensa tänä jouluna joulusaunaan ja joulupöytään rakkaidensa keskelle. Luonnollisesti karanteeni ennen kuin vanhuksen haitte, vai jätittekö vanhuksenne sinne huonoon hoivakotiin jouluaankin viettämään.

      • Anonyymi

        Eivät kaikki vanhukset halua ”joulusaunaan ja joulupöytään rakkaidensa keskelle”. Toiset ahdistuvat, kun poiketaan tutuista laitosrutiineista, eivätkä enää välttämättä ymmärrä jouluruokiakaan. Parempi antaa olla rauhassa viettämässä omaa elämäänsä.


      • Anonyymi

        Haimme mummomme joka joulu syömään luoksemme ,mutta viime joulu meni ns.pilalle kun meni sekaisin paikanvaihdosta.Alzheimeri kun etenee eivät kestä vaihtoja.


    • Anonyymi

      Tämä on tuttu tilanne ja tästä on ollut paljon puhetta julkisuudessa jo aiemminkin, kun sairaaloiden yms. ylilääkärit ja muut kirjanpitäjät ja pomot vaativat selvittämään tai selvittävät itse että kuinka potilaan jatkohoito ja apvälineet yms. saadaan laskutettua kelalta ja muualta jotta kunnan ei tarvitse maksaa. Ja vaikka laitteita yms. kunnan sairaalassa ja hoitopaikoissa olisi, niin ei niitä anneta vaan pidetään potilas odottamassa niin kauan että saadaan kelan yms. päätökset että kuka viime kädessä joutuu maksamaan ja mitä.

      Ja potilaat kärsii ja odottaa.

      Onnelisia ovat ne joilla on rahaa niin voivat maata sitten vaikka 2 viikkoa yksityishuoneessa Eiran sairaalassa 500e/vrk lääkkeet yms...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe