Onko hallitus rikkonut perustuslakia vain vain sen henkeä vastaan?

Anonyymi

Kun hallitus on estänyt painostamalla tai suoraan kieltänyt laiva- ja lentöyhtiöitä myymästä lippuja suomalaisille, niin rikkooko se perustuslakia vastaan?

On selvää, että se on ainakin perutustuslain henkeä vastaan koska toimenpiteellä vähintäänkin rajoitetaan maasta poistumista ja maahan palaamista.

Se, että rajan yli pääsee, ei riitä, jos rajalle ei pääsy on estetty. Myöskään ei riitä, että on joku keino ylittää rajaa, jos se keino on niin monimutkainen ja/tai kallis ettei se ole todellinen vaihtoehto.

Esimerkiksi muuttokuorman kanssa Suomeen tuleminen oli kesällä estetty tyystin koska kuormaa ei voinut ottaa lentokoneeseen vaikka siksi, että kuormassa voi olla kotieläin, kuten hevonen.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiaa voi verrata siihen, ettei Unkari salli turvapaikan hakua rajalla perustellen sitä koronalla. Ihan samalla tavalla Suomi ei päästä omia kansalaisiaan rajalle, jotta he voisivat käyttää oikeuttaan ylittää se.

      Hiukan kärjistäen Unkarin toimien takia syntyneet siirtoleirit toteutuvat myös suomalalisten osalta, jotka joutuvat majoittumaan maamme rajojen ulkopuolelle osottamaan pääsyä maahan.

    • Anonyymi

      Hallitus pyyhkiin sen ruumiinosan, johon ei päivä paista perustuslailla.

    • Anonyymi

      Pitää pukeutua mustaan kokovartalokaapuun ja huutaa Allah akbaaaaaaaar! Takuuvarmasti ei estetä maahanpääsyä, tullaan auttamaan rajanyli vaikka yksityiskoneella. Kasvot pitää myös muistaa pukea hyvin, vain silmät saa näkyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      275
      17660
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12552
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6252
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5273
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      85
      5094
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      105
      3732
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3199
    Aihe