Trumpin Twitter tili suljettu. Iranin Al Khamenei saa jatkaa vihapuhettaan

Anonyymi

Yhdysvaltain presidentti Trumpin Twitter-tili suljettiin sopimattoman käytöksen vuoksi. Sen sijaan Iranin johtaja Al Khamenein tilillä sallitaan tällaisen tekstin levittämistä Twitterissä:

”Siihen päivään saakka, jolloin tämä Israelin murhaa- ja lapsenmurha-
hallinto eliminoidaan kansanäänestyksellä, voimakas yhteenotto ja
päättäväinen, aseellinen vastarinta on ainoa lääke tämän tuhoavan
hallinnon parantamiseksi. Ainoa keino vastustaa hallitusta, joka
tekee rikoksia jotka ovat ajatusten ja mielikuvituksen ulkopuolella,
on päättäväinen ja aseellinen vastarinta.

Koko Länsiranta tulee aseistaa Gazan tavoin. Niiden, jotka ovat
kiinnostuneita Palestiinan kohtalosta, tulisi ryhtyä toimiin
Länsirannan kansan aseistamiseksi. Se on keino jolla
palestiinalaisväestön surut ja huolet vähenevät sotilaiden
voimakkaiden käsien ja sionistisen vihollisen heikkouden johdosta.”
https://twitter.com/khamenei_ir/status/531366667377717248

Israelin parlamentti Knesset tiedusteli Twitterin kantaa Al Khamenein vihapuheeseen.

Vastaus että Twitter katsoo tällaisen puheen ”hyväksyttäväksi keskusteluksi päivänpoliittisista kysymyksistä".

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotenkin tuo vapaamielisyys Iranin johtajan vihapuheiden suhteen nyt vaan toimii Maailmanhallituksen pyrkimyksien eduksi. Siksi Khamenein annetaan vapaasti jatkaa.

      Ehkä toivotaan Israelin ilmavoimien tekevän itsepuolustusiskun Iraniin. Sen pesäkkeen ympärille on asevalmistajien silloin helppoa myydä uusia asejärjestelmiä ja kalustoa. Kysyntää on laajasti, ympäri maapalloa.

    • Anonyymi

      Trumppi ei enää ole johtaja, Khamenei on..

    • Anonyymi

      Keskustelu alustojen kuuluisi noudattaa ihmisoikeuksia jotka takaavat kaikille sananvapauden muutoin he syyllistyvät laittomaan sananvapauden rajoittamiseen diktatuurien tapaan?

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trumpilla oli viime toukokuulla meneillään tällainen, lakipykälää Section 230 koskeva uudistus, joka olisi kaventanut Big Tech median liikkumistilaa.
        https://thehill.com/policy/technology/500006-trump-signs-order-targeting-social-media-firms-legal-protections

        Mitenkähän tämän lain mahtoi käydä? Tämä olisi rajoittanut sosiaalisen median alustojen oikeutta sensuroida sisältöjänsä.

        2 viikko twitter suljettu Trumpilta sekä instagram. V*tuttaako, mitä luulette?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe