Jt kulttijärjestö?

Anonyymi

Olen nyt useamman viikon jutellut erään henkilön kanssa puhelimessa. Hän on jt ja hän soittaa minulle. Hän on erittäin ystävällinen ja keskustelemme uskosta ja Raamatun tekstistä.

Meillä on eroja, koska itse uskon että Jeesus on Luoja, hän että luotu olento. Mutta mielenkiintoisia keskusteluja meillä on ollut, vaikkakin hänen tapansa on puhua niin, että pompitaan vauhdilla eri luvuista ja jakeista toisiin, joka hieman häiritsee. Välillä tuntuu ettei minun sanoilla ole kovinkaan suurta merkitystä.

Aiemmin en ajatellut jehovan todistajista juurikaan muuta kuin että tiesin heidän kiertävän julistamassa. Mutta nyt mielenkiintoni heräsi. Kävin heidän sivuillaan, kuuntelin muutaman videon heidän ja kristinuskon eroista.

Mutta sitten löysin entisten jt jäsenien kirjoituksia, järjestöstä eroamisen vaikeutta, karttamista, verioppia, kontrollointia, pedofilia syytöksiä ym.

Kun tarkemmin tutkin asiaa näyttää siltä, että järjestö hyvinkin omaa uskonnollisen kultin piirteitä.

Puhelinystäväni on miellyttävä henkilö, enkä ole vielä näistä asioista hänen kanssaan puhunut, mutta tämä asia vaivaa minua. Olemme vain keskittyneet Raamatun teksteihin. Meillä on eri näkemykset asioista, mutta kunnioitamme toistemme mielipiteitä. Toki paljon yhteistäkin on.

Onko jt kulttijärjestö ja siten ihmiselle vaarallinen?

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On se.
      Minua eivät tervehdi edes omat lapseni. Minä olen ex jt ja lapseni Jehovan todistajia.
      Siis kultti on.

    • Anonyymi

      "...vaikkakin hänen tapansa on puhua niin, että pompitaan vauhdilla eri luvuista ja jakeista toisiin, joka hieman häiritsee. Välillä tuntuu ettei minun sanoilla ole kovinkaan suurta merkitystä."

      Olet arvannut aivan oikein. Ei hän ole todella kiinnostunut sinun näkemyksistäsi, vaan haluaa saarnata omaa uskoaan. Sinun näkemyksiäsi hän kysyy enintään kohteliaisuudesta - ei oppiakseen sinulta jotain.

      Ette keskustele tasavertaisesti, vaan Jehovan todistaja pyrkii aina opettajan rooliin, ja sinun tulisi olla hänen oppilaansa.

      Tuo asiasta toiseen pomppiminen on tapana. Syvällistä keskustelua tiettyyn aiheeseen paneutuen ei haluta, koska tämä saattaisi paljastaa opin heikkouksia, vaan mieluummin tehdään "kiertoajelua" opin kannalta turvallisilla vesillä.

      Olet törmännyt hyvinkin vaaralliseen kulttiin. Kokeile, kauanko sen edustaja jaksaa olla sinulle ystävällinen, tai pitää yhteyttä, jos alat ottaa esille kriittisiä ajatuksia perusteluineen.

    • Anonyymi

      Ystävällisyys on todistajan työ, osa ns. rakkauspommitusta jolla lahkoon viekoitellaan. Heillähän on puheenpitämisen koulu, joka tarkoittaa opettaa ovella tehtävää värväystä.
      Plus esim. niksiopetukset. Kuten kiusallisen kysymyksen tullessa puhutaan hetki ja ollaan toistavinaan kysymys, mutta se toistetaankin siten hiukan muutettuna että siihen on helppo vastata.

      Jos kaikki olisi ystävällisyyttä myös sen jälkeen kun on käyty kasteella, eli liitytty myös velvollisuuksiin sitoutuen, miksi lahko tuottaisi Uskontojen uhrien tuki r. y:n suurimman asiakasryhmän ?

      Kasteella tulee mököttämisen uhka esim vartiotornin epäilemisestä, ajattelurikoksesta, lahkon törkeimmästä rikkeestä

    • Anonyymi

      Valitettavasti sitä se on. Siellä on hyviä ihmisiä, mutta heiltä on viety ajattelunvapaus. Rakkaus on paperinohutta. Se loppuu heti jos olet eri mieltä jostain kuin heidän hallintoelimensä joka todellisuudessa on heidän jumalansa.

      Yksi parhaita tapoja tutustua asiaan tarkemmin on lukea hallintoelimen entisen jäsenen Raymond Franzin kirjaa. Hän oli järjestön ylimmällä tasolla ja näki todellisuuden.

      https://johanneksenpoika.fi/raymond_franz_kirja/index.html

    • Anonyymi

      Sanoillasi ei ole merkitystä, koska jehovantodistajan velvollisuus on saarnata. Sinä olet pimeydessä. Hän on "totuudessa" ja kuvittelee päätyneensä siihen itsenäisesti ja tarkkaan punniten. On hyvin vaikeaa saada häntä punnitsemaan uskomustensa perusteita uudelleen. Samoja piirteitä on toki kaikissa uskonnoissa, mutta jehovantodistajuudessa tämä korostuu, koska todistajalla ei ole valinnanvaraa. Hänen on sanktioiden uhalla yritettävä uskoa, tai ainakin näyteltävä uskovansa juuri niin kuin järjestö kulloinkin sanelee.

      Tämän tuttavasi kannalta on hyvä, että teillä on keskustelusuhde. Jehovan todistajat on kulttijärjestö. Se täyttää ainakin jossain määrin lähes kaikki seuraavassa luetellut kriteerit:
      https://www.uskontojenuhrientuki.fi/uskonyhteisoista/milloin-huolestua/

      Jehovantodistajien, kuten kaikkien muidenkin ainoiden oikeiden totuuksien kauppiaiden, taktiikka perustuu siihen, että Raamattu on ristiriitainen. Sieltä on helppo löytää jae, joka osoittaa kilpailevan uskonsuunnan käsityksen virheellisiksi. Varsinkin ne olkiukkoversiot kaatuu helposti. Vääriä, ts. "totuuden" kyseenalaistavia jakeita ei lueta, tai ne selitellään muuksi. Jos siis haluat tietää, mitä Raamattu jostain opettaa, tai opettaako mitään, ota selvää. Älä luota jakeita osoitteleviin raamatunselittelijöihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      222
      2246
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1332
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1167
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 74
      849
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      741
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      731
    Aihe