Aläpään tuntoherkkyyden heikentyminen ja laimea orkku

Anonyymi

Mistä johtuu? Vaiva alkoi n 34 vuotiaan, kun aloitin pillerit tauon jälkeen. Olen ollut ilman pillereitä pitkään eikä tuntoherkkyys ole palautunut entiselleen. Ennen sain voimakkaan orkun omin sormin n 5 minuutissa. Nyt aikaa kuluu 10 minuuttia ja orkku on tosi laimea ja alapää muutenkin tunnoton. En käytä esim mielialalääkkeitä, jotka aiheuttavat kiihottumisongelmia. Onko kenelläkään mitään vinkkiä ongelmaan?

2

830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En osaa sanoa syytä, mutta harjoittelu auttaa varmasti. Tunnustele ja hyväile itseäsi, opettele tuntemaan itsesi uudestaan. Kokemukseni mukaan orkun voimakkuus on enemmän yläpään sisältä lähtevä juttu kuin alapään juttu. Oletko miettinyt minkälaisia asioita miettimällä pääset parhaaseen kiihotustilaan? Vanhat omat parhaat seksikokemukset, pornovideot, eroottinen kirjallisuus tai joku muu?

    • Anonyymi

      Kiihota itseäsi usein, harjoitus tekee mestarin. Osta leluja, paineilmakiihottimet liukkarin kanssa on tosi tehokkaita. Lisää ruokavalioon pari tl kurpitsansiemeniä ja 1/2 tl maca-jauhetta vaikka iltajogurtin sekaan, ne normalisoivat hormonituotantoa ja lisäävät libidoa ja tuntoherkkyyttä.

      Jos kyse on hormonihäiriöistä (on myös kuivuutta ja haurautta vaginan alueella), apteekista saatava Vagifem korjaa asian sekä lisää tuntoherkkyyttä esimerkiksi klitorista hyväiltäessä. Sitä voi kokeilla vaikka parin viikon kuureina.

      Jos kyse on vaihdevuosista, hormonihoito auttaa jonkin verran. Valveutuneen vaihdevuosiin erikoistuneen gynekologin kirjoittama resepti dhea:ta auttaa myös, vaikutusta saa odotella tosin muutaman viikon. Paikallishoidoista samainen Vagifem (estrogeeni) ja Intrarosa (prasteroni) on auttanut monia. Näiden kaikkien vaikutus kestää niin kauan kuin niitä käytetään. Vagifemiä suositellaan käytettäväksi muutenkin koko loppuikä, jottei synny kuivuusongelmia, virtsankarkailua ja erilaisia tulehduksia vaginan alueelle, ne altistavat muillekin tulehduksile koko kehossa. Vagifem ei lisää rintasyöpäalttiutta, tutkittu asia eli on erittäin turvallinen.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1771
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      321
      1433
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      907
    Aihe