Sundströmillä on taas murheita

Yhyy. Kesän liittokokous päätti yksimielisesti, samalla kun otti uudet säännöt käyttöön, että toimintasuunnitelma 2021 siirretään liittovaltuuston päätettäväksi. Ja ateistit.fi kertoo miten liittokokous "syrjäytettiin päätöksenteosta".

Pienestä on tuonkin miehen revittävä valittamisen aiheensa.

http://ateistit.fi/uutiset/uuti210106.html

14

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sundström käsittelee joulukuussa VA- lehden kuluja eli painatus postitus ykoski taitto 6,6 6,6 4,5 6,5 miinus jotain pientä tuloa mainosta tai joku hullutilaa kirjastoon tms = 20 000 e eli siis 1400 jäsenelle kulu on noin 15 e jäsentä kohden. Tämä on samaa luokkaa kuin jäsenmaksu 12 VA-keskuskomitealle

      Silloin nettopääomatulot valtiontuki eli noin 50 30 = 80 000 jää johdon käyttöön. Mihin te käytätte tämän? Matkusteleeko VA-politbyro vai jaatteko sen jotenkin lukudokupiirien tarjoilussa koko keskuskomitean käyttöön vai mihin? Sehän on vuosittan pakko kuluttaa etette joudu kiinteistötulosta verolle

    • Anonyymi

      Hyväksyessään säännöt liittokokous päätti liittohallituksen esityksestä delegoida sääntöjen ja talousarvion tekemisen liittovaltuuston ylimääräiselle kokoukselle. Se päätti niin, koska se oli siirtymävaiheessa järkevää. Vuoden 2021 toimintasuunnitelma hyväksyttiin marraskuussa. Liittokokoushan oli alun perin tarkoitus pitää jo kesäkuussa, mutta se siirrettiin syyskuulle.

    • Anonyymi

      Toisessa kirjoituksessaan Sundström anta virheellistä tietoa näin: "Liiton jäsenyhdistysten henkilöjäsenmääräksi kerrotaan 1.400 (jäsentilasto 31.12.2019: 1.336). " Liittomaksutilitysten määrä 31.12. ei ole jäsentilasto vaan tieto jäsenmaksunsa maksaneista jäsenistä. Rästiläisiä eli heitä, jotka eivät olleet maksaneet vuoden 2019 jäsenmaksua, ei ole tuolloin vielä erotettu, joten he ovat jäseniä 31.12. Rästiläisten määrää ei liitto yhdistyksiltä pyydä, joten siitä ei ole tarkkaa tietoa liitolla, ja tuo 1400 on siis arvio. Jäsenmäärä on voinut olla hieman sen ylikin.

      • Anonyymi

        Tuo rästiläisten määrän arvio, 67 henkilöä, on oikeastaan aika pieni, alle 5 prosenttia henkilöjäsenistä. Joukossahan on myös aitoja unohtajia, joilla ei ole ollut tarkoitus jättää vaparien jäsenyyttä.


    • Anonyymi

      Toisessa kirjoituksessaan (VA-lehdestä 4/20) Sundström arvio myös va-liiton tavoitteita. Siinä yhteydessä tulee ilmi, että hän ei kannata vihkimisoikeuksien myöntämistä sekulaareille järjestöille siinäkään tapauksessa että uskonnollsilla järjestöille vihkimisoikeudet säilytetään. Hän kirjoitti: "Liitto kannattaa myös avioliittoon vihkimisoikeuden myöntämistä sekulaareille kulttuurijärjestöille. Tämä asia puitiin jo vuosia sitten. Liiton tätä koskevat esitykset valtio tyrmäsi. Valtiolla on asiassa omat palvelunsa, jotka kelpaavat myös ateisteille – ja ovat hyvin suosittuja. Siksi vihkimisoikeuksien myöntämisellä sekularismia kannattaville yhteisöille ei ole tarvetta."

      Vapaa-ajattelijain mielestä ensisijaisesti vihkimiset kaikille voisi hoitaa julkisissa palveluissa, mutta jos uskonnolliset yhteisöt saavat palvelua tarjota, sellainen mahdollisuus voisi olla myös sekulaareilla järjestöille, vaikkapa niiden yhteistyöllä järjestettynä. Sundtrömin nuivan kannatan takana liene pitkäaikainen kauna Pro-Seemonioita vastaan.

    • Anonyymi

      Sundsröm väittää, että ET raivaisi tietä yhteiselle katsomusaineelle: "Elämänkatsomustiedon (ET) mahdollistamista kaikille oppilaille liitto kannattaa. Tätä ateistit ovat arvostelleet. Kanta voi asettaa ET:n kaltevalle pinnalle varsinkin, jos valtakirkkoon kuuluvat oppilaat pääsevät ET:oon. Lisäksi se voi raivata tiedä kaikille yhteiselle katsomusaineelle."

      Todellisuudessa ET:n avaaminen ja vahvistaminen on uudistuksena vaihtoehto kaikille pakolliselle uskonto- tai katsomustiedolle.

      • Mutta tämä on erimielisyys ja linjakysymys. Ei siinä ole mitään moitittavaa että arvioi eri tavalla ET:n vapauttamisen vaikutusta.

        Sen sijaan aloituksessa kertomani juttu oli useammallakin tavalla pöljä. Aloittaa voi vaikka kysymällä miten tuon urputuksen kuvitellaan edistävän kirkon ja valtion eroa ja muita va-liikkeen tavoitteita.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Mutta tämä on erimielisyys ja linjakysymys. Ei siinä ole mitään moitittavaa että arvioi eri tavalla ET:n vapauttamisen vaikutusta.

        Sen sijaan aloituksessa kertomani juttu oli useammallakin tavalla pöljä. Aloittaa voi vaikka kysymällä miten tuon urputuksen kuvitellaan edistävän kirkon ja valtion eroa ja muita va-liikkeen tavoitteita.

        "Aloittaa voi vaikka kysymällä miten tuon urputuksen kuvitellaan edistävän kirkon ja valtion eroa ja muita va-liikkeen tavoitteita."

        No miten aloituksessa mainittu asia edistää yhdistyksen demokratiaa ja mainitsemiasi asioita?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Aloittaa voi vaikka kysymällä miten tuon urputuksen kuvitellaan edistävän kirkon ja valtion eroa ja muita va-liikkeen tavoitteita."

        No miten aloituksessa mainittu asia edistää yhdistyksen demokratiaa ja mainitsemiasi asioita?

        Liittokokous demokraattisesti delegoi toimintasuunnitelman liittovaltuustolle.


    • Anonyymi

      Msalo: minkäänlaista esimerkkiä puoluepolitiikasta liiton lausunnoissa tms.

      Kerro allegorian Msalon tyyliin ja tämä on tutkittu juttu
      Rahastoilla on tarkat säännöt, Finanssivalvonta valvoo vielä niitä viran puolesta
      Siis mitä saa ostaa ja omistaa jos säännöissä on niin ja niin
      Rahastot antavat lausuntoja markkinoista jne.

      Rahaston arvo nousee vuosia. Käyrät ovat hienoja. Yhtäkkiä rahasto lähte alas ilman, että sen sääntöjä tms. on yhtään muutettu

      Selitys. Rahastonhoitaja on vaihtunut

      Samoin Vapariliitto saa kirjoittaa ihan mitä tahansa sääntöjä ja lausuntoja ja niiden avulla toimitaan siten kuin kommarisossut asian tulkitsevat, esim. vastustetaan jmalanpilkan olemassaoloa ja ollaan hiljaa kun Haho saa siitä tuomion

      Ja tämä on tutkittu juttu. Rahstoissa

      • Rinnastuksesi ontuu. Jos rahasto kertoo säännöissään ettei sijoita sotateknologiaan, mutta ostaa Raytheonin osakkeita, voit selvästi näyttää ettei se noudata sääntöjään.

        Oletat ilmeisesti että puoluepolitiikka henkilöistä imeytyy jotenkin maagisesti. Jos Ylikoskelle antaa ongen, onko kohta kädessä antikapitalistinen ahven josta tehdyn kalakeiton syöttäminen kokoomuslaiselle saa hänet SDP:n äänestäjäksi?


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Rinnastuksesi ontuu. Jos rahasto kertoo säännöissään ettei sijoita sotateknologiaan, mutta ostaa Raytheonin osakkeita, voit selvästi näyttää ettei se noudata sääntöjään.

        Oletat ilmeisesti että puoluepolitiikka henkilöistä imeytyy jotenkin maagisesti. Jos Ylikoskelle antaa ongen, onko kohta kädessä antikapitalistinen ahven josta tehdyn kalakeiton syöttäminen kokoomuslaiselle saa hänet SDP:n äänestäjäksi?

        Mitä sekoilet Msalo. Puhuin sinun komusossuhyysännästäsi enkä Ykosken vallankalastelusta


    • Anonyymi

      Sundströmin jutut noudattavat tyypillistä populistin kaavaa. Niissä on hitunen totuutta siteeksi, ja loput on omaa spinniä ihmisten manipuloimiseksi.

      • Anonyymi

        Hepulla ei ihan kaikki ole mennyt suunnitelmien mukaan ja nyt katkeruus purkautuu tuolla tavalla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      165
      6074
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1684
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1478
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1240
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      43
      849
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      824
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      91
      785
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      749
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      709
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      218
      692
    Aihe