"Esimerkiksi dieselmoottorisen pikkupakun verotus on saattanut verraten lyhyessä ajassa nousta karkeasti reilusta sadasta eurosta lähemmäs tuhanteen euroon vuodessa." " Citroën Berlingo HDi100 (veronkorotus 715%, vuosivero huhtikuusta alkaen yli 900 euroa) sekä Dacia Dokker Van 1.5 Blue dCi/95 (veronkorotus 679%, vuosivero jatkossa yli 700 euroa)."
https://www.is.fi/autot/art-2000007725263.html
Ruotsissa ei ole autoveroa mutta köyhä ajaa silti vahalla romulla ja maksaa vitunmoiset käyttömaksut. Suomessakin pitää muistaa, että autoveron poisto halventaa edullisien autojen hintaa vain vähäisesti, mutta autoveron poisto nostaa kuita maksuja, eli köyhä ajaisi silti vanhalla paskalla mutta maksaisi monin kerroin enemmän muita maksuja.. eli kalliimmaksi tulisi köyhälle.
Dieselautojen verot ovat räjähtäneet Ruotsissa lyhyessä ajassa moninkertaisiksi
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.828023Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,865552Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675466Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1222465Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521153