Omituiseksi on mennyt Suomen politiikka, mikäli Ylen analyysiä olen tulkinnut oikein. Analyysi kohdistuu, kuinkas muuten, perussuomalaisten kannatukseen, tai pikemminkin sen suuruuteen ja "syihin".
"Analyysin" aluksi on pyritty luomaan halventava kuva peruspuomalaiseten puheenvuroista ja asioista, joita puolue tuo esille kannanotoissaan, joita on maahanmuuton ongelmat, keskiluokan pudokkaat ja teollisuuden työpaikkojen katoaminen Kiinaa. Ongelmaksi myös kyseisen analyysin mukaan on muodostunut perussuomalaisten halu asettaa oma maa etusijalle.
Vähintäänkin omituiseksi luonnehtisin kyseistä "analyysiä", koska suomalaisena koen, että juuri nämä kyseiset halvennuksen kohteena olevat asiat pitäisikin olla jokaiselle Suomen etua ja turvallisuutta ajavalla itsestäänselvyys. Miksi näin ei ole, sitä jokainen voi miettiä käsi sydämellä!
Olisiko aika lopettaa perussuomalaisten kannatuksen vahvuudensyiden etsiminen milloin mistäkin ja ihan itselleen rehellisesti katsoa siihen kuuluisaan peiliin?
Omituinen Ylen analyysi
Anonyymi
1
112
Vastaukset 1
- Anonyymi
Ylen mielestä on vaarana, että kansalaiset äänestävät "väärin". Tätä on suomalainen niin sanotusti puolueeton tiedonvälitys tänään: mielipiteidenmuokkausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062042
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,491207Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1741092- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 100782
- 70781
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.340678- 26671