Omituinen Ylen analyysi

Anonyymi

Omituiseksi on mennyt Suomen politiikka, mikäli Ylen analyysiä olen tulkinnut oikein. Analyysi kohdistuu, kuinkas muuten, perussuomalaisten kannatukseen, tai pikemminkin sen suuruuteen ja "syihin".

"Analyysin" aluksi on pyritty luomaan halventava kuva peruspuomalaiseten puheenvuroista ja asioista, joita puolue tuo esille kannanotoissaan, joita on maahanmuuton ongelmat, keskiluokan pudokkaat ja teollisuuden työpaikkojen katoaminen Kiinaa. Ongelmaksi myös kyseisen analyysin mukaan on muodostunut perussuomalaisten halu asettaa oma maa etusijalle.
Vähintäänkin omituiseksi luonnehtisin kyseistä "analyysiä", koska suomalaisena koen, että juuri nämä kyseiset halvennuksen kohteena olevat asiat pitäisikin olla jokaiselle Suomen etua ja turvallisuutta ajavalla itsestäänselvyys. Miksi näin ei ole, sitä jokainen voi miettiä käsi sydämellä!

Olisiko aika lopettaa perussuomalaisten kannatuksen vahvuudensyiden etsiminen milloin mistäkin ja ihan itselleen rehellisesti katsoa siihen kuuluisaan peiliin?

1

112

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylen mielestä on vaarana, että kansalaiset äänestävät "väärin". Tätä on suomalainen niin sanotusti puolueeton tiedonvälitys tänään: mielipiteidenmuokkausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      82
      2607
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2210
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      928
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      588
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      535
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      512
    Aihe