Espanjan Pyreeneillä on tehty uusi pakkasennätys, 34,1 astetta. Se on korkein siellä koskaan mitattu arvo.
Alueella on myös runsaasti lunta ja lähes joka puolella Espanjaa on nostettu hälytystilaa talven ja lumen tuloa koskien.
Kun ilmasto tästä vielä vähän lämpenee, pääsee Afrikan väki Eurooppaan luistelemalla yli jäätyneen Välimeren.
Alueella on myös runsaasti lunta ja lähes joka puolella Espanjaa on nostettu hälytystilaa talven ja lumen tuloa koskien.
Kun ilmasto tästä vielä vähän lämpenee, pääsee Afrikan väki Eurooppaan luistelemalla yli jäätyneen Välimeren.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Katopa sääennustetta. Espanjassa Madridissa on 1C.
Tässä kerrotaan asioista aika tarkkaan.
"Seitsemässä kunnassa kylmyys- ja lumihälytystila."
https://elpais.com/espana/2021-01-06/siete-comunidades-en-alerta-por-frio-o-nieve.html
Täällä kerrotaan kuinka ihmisten tulee elää, jotta saataisiin "pysäytettyä ilmaston lämpeneminen"
Laita nettiin hakusanaksi 1.5 degree lifestyles
Aalto-yliopiston sivuilta. Kehitysmaa touhuksi menee ilmaston suojelu.
Ilmaston lämpenemisen aiheuttama ilmastonmuutoshan tarkoittaa tosiaan nimenomaan sitä ja vain ja ainoastaan sitä, että kaikkialla lämpenee ja vain lämpenee. Ei kun hetkinen. Mitenkäs se menikään? Olivatkos ne perusasiat nyt sittenkään kunnossa? Että menikö tämä nyt niin, että valitaan tarkoituksella joku paikka, missä on viileää, ja sitten kuvitellaan, että tämä tarkoittaa sitä, että missään ei olla havaittu lämpenemistä? Kyllä, niin tämä menee teillä ilmastodenialisteilla.
Asia menee niin että normaali ilmastonvaihtelu muutetaan uhaksi koska jotkut idealistit haluavat lietsoa pelkoa ja epäjärjestystä, ja sitten manipuloivat mm. lapsen (G. Thurnberg) julistamaan sitä. Lapsia on tässä helpompi manipuloida kun toinen lapsi sanoo haluttuja asioita.
Väkiluvun jatkuva kasvu on ainoa todellinen uhka mutta juuri sitä nämä ilmastopelottelijat ylläpitävät ja edistävät.
Lisäksi ilmastopelottelijoille on epäselvää mitä on säätila, ja mitä ilmasto.
Mannerjäätiköiden "sulamista" kuvattiin kevätjäiden lähtöaikaan. Kaikki jäätyi takaisin kun talvi tuli. Ilmastopelottelijoille toki toimii että kertovat ja näyttävät filmejä vain valikoidusti mitä esille haluavat tuoda.
Jokainen täysijärkinen käsittää että kohti pientä jääkautta ollaan menossa, ja että Co2 on kasvien "ruokaa", ei myrkkyä.
Oli uskomatonta kuulla Bill Gatesin sanovan yleisön edessä, että pitää tavoitteenaan päästä Co2:sta kokonaan eroon tiettyyn vuoteen mennessä.
Voiko enää asioista ymmärtämättömämpiä edes olla olemassa.
Sirpa Pietiläiselle taannoin kotitalousveden vesilaitosesittelyssä kerrottiin että veden pH on saatu laskettua arvosta 7,7:stä 7,2:een.
Sirpa kehui suoritusta ja sanoi olevansa varma että vielä se saadaan laskemaan nollaan.
Gretalle on ollut pakko lisätä lääkitystä jotta hän säilyttäisi entisen linjansa. Sääuutisia hänelle ei näytetä lainkaan.
Väärin Leonin kaupungin pohjoispuolella mitattu - 35.8 pakkasta.
Pyreeneillä pakkasennätys on edelleen tuo 34,1 astetta, kuten aloituksessa sanotaan.
Mutta Leonissa toki voi olla enemmän vaikka se on etelämmässä.
Niin se ilmasto lämpenee.
-35.8 astetta. Avauksen kirjoittaja oli turhan korrekti ilmastohihhulien suuntaan.