Sain aiemmin päivällä esimakua siitä, miten Bidenin vaalivoitto ja Capitol Hillin tapahtumat saattavat aktivoida äärioikeistolaista liikehdintää myös Suomessa, kun olin todistamassa yhden Trumpin häviöstä syvästi katkeroituneen persun avautumista. Sieltä tuli rasistista slurria ja perään natsitervehdystä. Kyse on radikalisoituneesta, mutta poliittisesti epä-älyllisestä porukasta, joka etsii nyt purkautumistietä kokemalleen vihalle ja nöyryytystraumalle. Pelottaa mitä se voi olla.
Nyt on paljon USA:n tapahtumista katkeroituneita persuja
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Näinhän siinä käy kun ihmiset suljetaan sosiaalisesta mediasta väärien mielipiteiden takia jäljelle jää vain suora toiminta?
- Anonyymi
Suomessa pannaan äärimmäiset vasaroijat ja ammuskelijat rautoihin ja lukemaan pitkiä tiilenpäitä ennen kuin pääsevät toteuttamaan harhaista katkeruuttaan pahemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa pannaan äärimmäiset vasaroijat ja ammuskelijat rautoihin ja lukemaan pitkiä tiilenpäitä ennen kuin pääsevät toteuttamaan harhaista katkeruuttaan pahemmin.
Uusi terrorismin vastainen laki on tulossa eduskuntaan, eiköhän se tepsi näihinkin.
- Anonyymi
Ooottele, valkotakkiset on tulossa hakemaan sinut hoitoon, pillit ei oo autossa päällä, oottele iha rauhassa !
- Anonyymi
Niiiin, ja mikä kauheinta, että nuo ihmiset ovat suomalaisia!
- Anonyymi
Aivan käsittämätöntä, että suomalaiset äänestävät noita ihmisiä päättämään meidän suomalaisten tärkeistä asioista yhteiskunnassamme.
- Anonyymi
Joka tapauksessa Trump voitti. Biddaajalla ei ole munaa eikä kykyjä pitää USA:n kokoista laivaa kurssissa. Apuun tulee Kamala Harris mutta pidot vaan pahenee. USA on syvemmässä suossa seuraavien vuosien aikana kuin koskaan historian aikana. 2024 ruoriin astuu taas Trumppi pelastamaan mitä pelastettavissa enää on. Esitin tämän ennustuksen palstalla jo syyskuussa mutta kukaan ei ottanut todesta.
- Anonyymi
Täällä taas Moskovan trollit toistavat Trumpin valheita.
- Anonyymi
Halla-ahon puheet kertovat erittäin selvästi Halla-ahon valheellisuutensa ja raadikaaliäänestäjiensä miellyttämisen.
Sitä Halla-aho lähde arviomaan, onko Trump vaalitappionsa kiistämällä ollut osaltaan lietsomassa mellakoita.
”En tiedä, ketkä siellä tarkalleen mellakoivat. Trumpin kannattajia epäilemättä, mutta mikä heidän profiilinsa ja taustansa noin muuten on.
Hyvin vaikea siis arvioida sitä, onko Trumpin omalla toiminnalla ja puheilla ollut merkittävä vaikutus siihen vai olisiko tällaisia ylilyöntejä nähty joka tapauksessa.
En osaa sanoa.”
Katkeria ovat pihlajan marjat - Trump näytti, miten supermanipuloija pystyy saamaan hölmöt ja yksinkertaiset radikaalit tekemään rikoksia ja kieltämään oman osuutensa, vaikka
"Kaikkia näyttää kuitenkin yhdistävän voimakas oikeistolaisuus sekä presidentti Trumpin fanaattinen palvonta." - Anonyymi
Meille demareille tämä on ilonpäivä. Nyt pääsemme taas Valkoiseen taloon visiitille ja jakamaan tietoa yhteisestä hyvästä koko maailmaa kohtaan.
Pari pientä sotaa on käynnistettävä ideologiamme vahvistukseksi ja taistelijoitten turvapaikan takaamiseksi. Mutta sosialismi ennen kaikkea.- Anonyymi
Katkeraa hörhöpuhetta.
- Anonyymi
Suomessa ei ole koskaan ollut, eikä tule olemaan sosialismia. Taidat nyt sekoittaa sosiaali-sanaan.
Jos et ymmärrä eroa, niin KVG.
- Anonyymi
Kannatetaan. Kun ruoriin astuu 80-vuotias mies, niin kaikki on hyvin.
- Anonyymi
Mutta se mies on tervejärkinen ja kokenut poliitikko, joka oli kahdeksan vuotta varapresidenttinä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.623737Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873128Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin692336Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141600Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661324- 891193
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291059Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55985- 47962