Olen ollut 8 vuotta työttömänä, tai siis kotona, kotona on aina töitä joten ollu, mutta orjana muilla ihmisilä en ole ollut.
Aika helppoo olla kotona ja saada silti rahaa. Kerran oli yhdellä hullulla kurssilla, me nukuttiin siellä suurin osa päivästä. Töitä ei saatu silti. Kaksi viikkoo kesti. onneks ei saatu. Ihan hullua, jos joutus hommiin, en hae enkä mene.
Tänään on mun vuosipäivä
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Lämpimät onnittelut merkkipäivän johdosta ja hyvää alkanutta vuotta.
- Anonyymi
Vau, kiitos. Pöytä on koreena, kinuskikakku ja ja skumppaa ja kahvia ja teetä, leivoksia ja suolapalaa tarjolla. Kivat juhlat tiedossa.
- Anonyymi
Juhlat täälläkin.
-91 lomautus palkkatyöstä, nyt alkoi vanhuuseläke muutaman työkyvyttömyyseläkevuoden päätteeksi.
Mässäillään riistafileitä ja ryypätään rasvatonta piimää.- Anonyymi
No eipä siinä paljoa muutosta tule jos tk-eläkkeeltä jää vanhuuseläkkeelle :-)..No tietenki jos haluaa töitä tehdä,niin ei ole tulorajaa niinkuin on tk-eläkeläisellä.
- Anonyymi
Oh, mulla tuli kanssa 6v täyteen.
- Anonyymi
Uuh, pitääpä laskee monta vuosipäivää mulla on, ei taida kymmenen sormee riittää. Juhlat siis teidossa.
- Anonyymi
en tiedä mones päivä mutta koko 2000 luvun olen juonut jokapäivä olutta ja poltellut savukkeita.
- Anonyymi
On lottovoitto syntyä työttömäksi Suomeen.
- Anonyymi
Olet erehtynyt. Varsinainen lottovoitto on se kun pääsee livahtamaan mamuksi Suomeen.
- Anonyymi
Niinkä vähän aikaa oot työtön ollut. Olen ollut 11 vuotta. Oon nauttinut joka hetkestä työttömänä. Töis ei vois nauttii elämästä olis vaan stressii ja pitäis kuunnella työläisten paskoja juttuja ja pomojen urputtamista. Ei työ ole elämän tärkein juttu. Ihmisiä kuoleekin paljon töis ja niillä on paljon kaikenlaisia ongelmia enkä minä aio kuolla eikä minulla ole ongelmia. Elän rauhallista elämää, hiljaisuudesta nautin täysillä.
- Anonyymi
Työpajalle sinä kuuluisit jos 11vuotta työtön ollu.Eipä varmaankaan sisältöä elämässä.
- Anonyymi
Häh? Työpajalle? mitä hän siellä tekeisi, ammattitaitoinen ihminen? Luuletko että harjoittelijaksi?? Heheeee... kuule ammattimies jos ei saa alansa töitä ei alistu mihinkään pajaan hommiin, älä unta näe. Oletpa katkera.
Sisätlö on elämässä silloin kun ei tarvi tehdä töitä. Kotona on tarpeeksi ja se riitttää.
itse olen ollut kaemmin kotona ja en ikipäivänä lähtisi töihin. En ehtisi, niin paljon on kuule SISÄLTÖÄ ELÄMÄSSÄ, ettei sulla kahdessakymmenessä vuodessakaan ole muuta kun orja työ. - Anonyymi
Työpajalle ne ehdotti työkkärissä. Sanoin hehehe oletpas tyhmä. Olen 3 ammattia opiskellut eikä työpajalla ole ammattiani vaativia töitä eikä siellä makseta 14 euroo tunnissa. Tekemistä on vaikka kuinka paljon. Viime kesänä kaivoin salaoja remppaa yhden tyypin ja sen naapurin tontin rajalle. 40 metriä ojaa piti kaivaa lapiolla ja huh oli kova urakka mutta 17 euroa tunnissa käteen ja pari viikkoa niin sain hyvät rahat.
Myös kalastan usein ja myyn kalaa ahven menee heti kaupaksi ja kaikki mitä saan menee 14 eurolla kilo. Kulut on jotain 1-2 euroa kun bensaa ostaa veneeseen eikä tarvii kauas ajella. Viikossa olen saanut hyvinkin 30 kiloa ahventa.
Kerran sain pelkästään heinäkuun aikana 300 kg ahventa, huh mikä perkaaminen oli mutta kalat meni aika äkkiä kun myin ne. Sitten myös treenaan ja kuntoilen ajankuluksi joten sisältöä on vaikka kuinka paljon elämässä.
- Anonyymi
oletteko ajatellut kirjailijan työtä?
- Anonyymi
Mä oon tehny kirjoja ja runoja ja laulun sanoja ja pakinoita ja vaikka mitä. On hyvä ulosanti ja älykkyys. Keksin vaikka mitä.
- Anonyymi
taidan olla yli 10 v
koska sitä perustuloa saataisiin?
valtio ei oo yllättänyt kansaa uudistuksilla pitkään aikaa
siten kun korona alkoi
uutiset kertoi kuivuudesta madagaskarilla,
niin teki mieli olla pelastaja ja lähteä tuomaan vettä
onhan suomessa sitä luntaa liikaa- Anonyymi
mietin, että kuka auttaa ja ketä maailmaalla
jos vaikka itse alkaisin auttaa
mutta tahtooko kukaan
että tuntematon alkaa yrittää
- Anonyymi
Sytytä vaan kärryytystupakki ja mieti asioita raahallisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2206861Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3184797"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1473639Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1153444Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m683415Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492886Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2672733Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.832449- 252376
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951