NATOn uudet jäsenet

Anonyymi

Naton ovi on edelleen avoinna kaikille Euroopan maille, jotka voivat sitoutua jäsenyyden sitoumuksiin ja velvoitteisiin ja edistää turvallisuutta euroatlanttisella alueella. Vuodesta 1949 naton jäsenyys on kasvanut 12:sta 30 maahan kahdeksan laajentumiskierroksen aikana. Tällä hetkellä kolme kumppanimaata on ilmoittanut pyrkivansa Nato-jäsenyyteen: Bosnia ja Hertsegovina, Georgia ja Ukraina. Pohjois-Makedonian tasavallasta tuli viimeisin liittoumaan liittynyt maa 27.3.2020

Sinne menee Suomikin vielä ja tiltut ovat luvanneet muuttaa sen jälkeen pois. Erinomaista.

9

103

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Seuraavat jäsenet on Suomi ja Ruotsi

      • Anonyymi

        Tulevan Europuolustuksen "Seuraavat jäsenet on Suomi ja Ruotsi". Natolle sanotaan hyvästi.


    • Anonyymi

      Venäjä, Iran,Kiina.Suomi ja Ruotsia ei voi hyväksyä Naton jäseniksi niiden militaristisen luonteen vuoksi.

      • Anonyymi

        Nato pelkää. Ruotsin viikinkitausta pelottaa Natoa.


    • Anonyymi

      Suomi ei kuuluu Naton Banana eurooppaan, johon taas Yhdysvaltojen ja Britannian lisäksi kuuluvat Bosnia ja Hertsegovina, Georgia ja Ukraina ja Pohjois-Makedonian tasavalta.

      Suomi on Pohjolan "Sveitsi" ja kuulu Naton ulkopuolisiin sivistysvaltioihin.

    • Anonyymi

      Onko aloittaja mielestään jokin Naton edustaja Euroopassa?

    • Anonyymi

      Naton ovi on edelleen avoinna kaikille, myös Euroopan maille.

      Naton ovi on huonolaatuisesta materiaaleista USA:n standardien mukaan timpuroitu. Sitä ei saa kiinni koska se on kiero kuin sionisti.

    • Anonyymi

      Keitäs jäseniä on siinä Varsonan sotilasliitossa?
      Sopimus ystävyydestä, yhteistyöstä ja keskinäisestä avunannosta kuulostaa neukkulalta.

      Varsovan liitto, viralliselta nimeltään Sopimus ystävyydestä, yhteistyöstä ja keskinäisestä avunannosta (myös Varsovan sopimus), oli sotilasliitto, jonka itäblokin maat solmivat 14. toukokuuta 1955 Varsovassa[1][2] Naton vastapainoksi ja nimellisesti uudelleen aseistautuneen Saksan liittotasavallan muodostaman uhan torjumiseksi. Perustaminen ajoitettiin kyseiseen ajankohtaan Saksan liittotasavallan liityttyä edellisenä päivänä Natoon. Vuonna 1989 kommunististen hallintojen sortuessa Itä-Euroopassa sotilasliiton merkitys väheni muodolliseksi, kunnes viimein 1. heinäkuuta 1991 organisaatio lakkautettiin virallisesti Prahassa.

      Ai niin tämähän hanke kaatui kun tajusivat ettei NATO ole mikään uhka . Tiltut ei vielä ole saaneet postia asiasta.

      • Anonyymi

        "Ai niin tämähän hanke kaatui kun tajusivat ettei NATO ole mikään uhka . Tiltut ei vielä ole saaneet postia asiasta."

        Näyttää, että sinä dementikkona olet ainut, kenelle tämä asia on vielä ajankohtainen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      38
      3385
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2282
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      133
      1913
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1392
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1177
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1042
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      48
      1022
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      841
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      72
      787
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      783
    Aihe