Armeijan pojat piikittämään. Armeijalla on telttoja ja lääkintätaitoa ja nopeutta. Siellä ei nipoteta turhia, vaan ampullit menee lihakseen. Harmi, että armeijan yksiköitä lopetettiin monelta paikkakunnalta, mutta tänne pääsee autolla.
Aivan turhaa nyt odotella, että terveysasemat ja polklinikat alkaisia toimia, ei onnistu. Kaiken lisäksi nyt on poikkeustilanne, silloin armeija apuun. Mitäs varten puolustusvoimat oikein on olemassa.
Niin minä intin ja maanpuolustuskurssin käyneenä katson!
Joten puolusvoimat hätiin nyt äkkiä! Nyt kyseessä tappavasta vihollisesta!
Armeija rokottamaan - muuten kansaa ei saada koronalta turvaan!
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
En olisi yhtään yllättynyt jos tää olisi Demarihallituksemme strategia. "Korona Nyrkki"
- Anonyymi
Mielestäni ei ihan pöllömpi ajatus, sillä koronarokotuksiin pitäisi saada vauhtia, etenkin riskiryhmäläiset pitäisi saada rokotettua mahdollisimman pian, ehkä koko kansan rokottamisella ei niin hirveä kiire ole. Ongelma vain on rokotteiden saatavuus.
- Anonyymi
Eikös rokotteita ole yllinkyllin. THL päätti, ettei "kakkosannosta" tarvikaan pitää varuilla, vaan piikitetään heti kaikki rokotteet kun tulee.
- Anonyymi
Kyllä piikitettävää on - ainakin tulossa, IS 9.1.2020 "Suomen käytössä olevien koronarokotteiden määrä kasvaa merkittävästi, kun lisätoimitukset lääkevalmistaja Pfeizerilta käynnistyvät.
Suomi saa aikaisemmin jo sovittujen EU:n yhteishankintaerien kautta tulevien rokote-erien päälle yhteensä neljä miljoonaa annosta Pfizerin ja Biontechin RNA-rokotetta.
Kyse on ainakin osin niin sanotuista ylijäämärokotteista eli rokotteista, jotka ovat vapautuneet EU:n yhteishankinnassa. Näin voi tapahtua, jos jotkut maat ovat jättäneet lunastamatta niiden väestöön perustuvan alkuperäisen rokoteosuutensa." Näin kirjoitti siis Ilta-Sanomat.- Anonyymi
Ja silti tuolla kiihtyneellä vauhdilla rokotuksiin menee pari vuotta. Nuo rokotteet eivät tule kerralla vaan hitaasti viikoittain. Missään ei ole sanottu, että tuo määrä tulisi Suomeen edes ennen kesää, vaan tuo on määrä joka tulee pitkällä aikavälillä, ehkä parin vuoden aikana.
- Anonyymi
Sinä kuulut "armeijan poikiin". Tervetuloa piikittämään reservi.
- Anonyymi
Jeesus on rokottanut meidät kaikki. Emme tarvitse saatanallisia aineita jotka tekevät meistä pedonmerkin omaavia.
- Anonyymi
Nyt puhuu viisaus: Paavi "Paavi kertoi rokotesuunnitelmasta lauantaina. Paavi kehottaa ihmisiä hakemaan rokotuksen ja samalla kritisoi rokotteen vastustajia.
– Rokotukset aloitetaan Vatikaanissa ensi viikolle. Minulle on jo varattu rokotusaika, meidän kaikkien on syytä hankkia rokotus, kertoi Franciscus Canale 5:lle antamassaan haastattelussa.
– Rokotetta myös vastustetaan suorastaan itsetuhoisesti, mitä en osaa ymmärtää. Nyt on tärkeää saada rokoite jokaiselle, paavi sanoi." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt puhuu viisaus: Paavi "Paavi kertoi rokotesuunnitelmasta lauantaina. Paavi kehottaa ihmisiä hakemaan rokotuksen ja samalla kritisoi rokotteen vastustajia.
– Rokotukset aloitetaan Vatikaanissa ensi viikolle. Minulle on jo varattu rokotusaika, meidän kaikkien on syytä hankkia rokotus, kertoi Franciscus Canale 5:lle antamassaan haastattelussa.
– Rokotetta myös vastustetaan suorastaan itsetuhoisesti, mitä en osaa ymmärtää. Nyt on tärkeää saada rokoite jokaiselle, paavi sanoi."Paavi on vain tavallinen ihminen, ei hän tästä tiedä sen enempää kuin kukaan muukaan tavallinen ihminen.
- Anonyymi
Mikäs siinä, mutta minä en rokotetta silti ota.
- Anonyymi
Me emme sinusta välitä. Olet roskajoukkoa, joka levittää valeinfoa! Ole rauhassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me emme sinusta välitä. Olet roskajoukkoa, joka levittää valeinfoa! Ole rauhassa.
En levitä valeinfoa, rokote on vain täysin turha terveille ja nuorille.
- Anonyymi
Toisesta ketjusta tämän tapaista luin: Jonkun lääkärin mukaan, mitä esimerkiksi haittavaikutuksia tullut, niin polte aivoihin tai keuhkoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18211356
- 575402
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462657- 402345
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131821Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441765Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381413Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371339Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261329Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61296