Tuli mieleen, kun varakkaat saavat isot sakot, koska heillä on isot tulot ja paljon rahaa, niin pitäisikö esim. työttömille sitten antaa pitemmät tuomiot, koska heillä on vastaavasti enemmän aikaa käytettävissään? Olisi mielestäni oikeudenmukaista ja tasa-arvoista, koska monet köyhätkin pitää oikeudenmukaisena varakkaiden isoja sakkoja perustuen suuriin tuloihin.
Isot sakot rikkaille, pitkät tuomiot työttömille?
10
72
Vastaukset
- Anonyymi
Muuten hyvä ja tasa-arvoistava ehdotus, mutta siihen tuskin kuitenkaan ryhdytään lähivuosina. Syynä nykyisen vankeinhoidon kalleus. Eri asia sitten, kunhan vankeinhoito saadaan kansainväliselle laatu- ja hintatasolle, jolloin sillä olisi toimiva pelotevaikutus. Sitä odotellessa.
- Anonyymi
Siis mistä pitäisi saada tuomiot? Siitäkö että on rikas ja siitä että on käyhä??? Heh... jopas sulla leikkaa. Ehkä tyhmyydestäkin pitäs joutua vankilaan. Olisit eka siellä.
Muuten vankilassa on kyllä paljon paremmat oltavat kuin kähyhillä työttömillä ja vanhuksilla. Siellä on runsas ylläpito. paremmin vangit elää kuin työssä oelvat ja työttömät ihmiset ja vanhukset. Se on totta.- Anonyymi
Eikö ne opeta sinua siellä vankilassa kirjoittamaan? Ei ihme, että olet köyhä ja tyhmä. Sinut voisi lähettää suoraan Pohjois-Koreaan.
- Anonyymi
Tai sitten siellä ainakin sinulla olisi mahdollisuus opetella kirjoittamaan ja lääkkeetkin annettaisiin ilmaiseksi ja ajoissa. Myös varmaan mahdollisuus perehtyä siihen, mistä sakkoja ja tuomioita tässä maassa saa. On kyllä sen verran vaikea ja paksu se Suomen lain kirja, että kannattanee sinun pysyttäytyä Aku Ankoissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ne opeta sinua siellä vankilassa kirjoittamaan? Ei ihme, että olet köyhä ja tyhmä. Sinut voisi lähettää suoraan Pohjois-Koreaan.
Sinä nyt et tiedä edes missä se on
- Anonyymi
Köyhille annetaan tarpeeksi pitkät"Yhdyskuntapalvelu"tuomiot
jotta rikkaat hyötyy.Etkö tätä ole tiennyt,veroeuroilla pelataan rikkaiden kuin köyhienkin kanssa.En jatka enempää,kantsii ajatella "Ihan ite"
Yhdyskuntapalvelun päiväpalkka on 9e/pv. Sovelletaann kuntaan ja kunta-alan yrittäjiin.- Anonyymi
Eli alla olevassa tapauksessa olisi voinut antaa toiselle yhdyskuntapalvelua lisäksi arvolla 9€/pv
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/596ae748-fc8b-4fa2-aa87-48d3f3fe2f5d
Valitettavasti sitäkin annetaan kaikille tuomiona tasapuolisesti rikkaille ja köyhille yhtä paljon.
- Anonyymi
Näitä on pakko suhteuttaa jotta rikkaista ei tulisi aivan täydellisen ylimielisiä p*aisia.
Jos rikkaatkin saisivat vain 20e sakkoja, niin tottakai he rällästäisivät ökyautoillaan päissään mistään piittaamatta teinitytöt takapenkillä myöskin ympäripäisään, ja sakot koko viikonlopun hurvittelusta 100e....?- Anonyymi
En usko, että tuollaista harrastaisivat. Nythän ei ollut kyse siitä pitääkö varakkaiden sakkoja laskea, vaan että tulisi kompensoida työttömien ajankäytöllä tuo rahallinen ero.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En usko, että tuollaista harrastaisivat. Nythän ei ollut kyse siitä pitääkö varakkaiden sakkoja laskea, vaan että tulisi kompensoida työttömien ajankäytöllä tuo rahallinen ero.
Olet todella sinisilmäinen!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253785Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1081617
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221272Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99860Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85733