Citroen C3 , takapenkkien lukitus?

Anonyymi

Ostin ko. auton ja takana olivat toiset renkaat ja takapenkit siis nurin. Nyt en saa penkkejä turvallisesti nostettua ylös, sillä en onnistu lukitsemaan niitä. Ne kaatuu kahdessa osassa, eli 1 2 penkkiä. Käyttäjän käsikirjassa on kuva takapenkistä ja kehoitus tarkistaa lukitus, en uskalla käyttää vasaraa ja voimaa, vaan haluaisin tietää mitä minun pitää painaa/liikuttaa. Penkkien kohdalla on noin 8x6cm kokoinen nelikulmainen vekotin, jonka alla on pieni musta uloke, jota voi ehkä liikuttaa edestakaisin. --paina selkänojan päädyssä olevasta säätimestä ja käännä penkki eteen, kun käännät takaisin , varmista että se lukkiutuu kunnolla. Kumpikaan ei kevyesti liiku mihinkään suuntaan . Penkit kaatuvat nyt äkkijarrutuksessa, eikä ole turvallista kuljettaa takana istuvia. (KIITOS) Kesällä tulen travitsemaan useinkin ko. kääntömahdollisuutta.

4

1174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin Fordissa piti vaan "rumauttaa" vauhdilla selkänoja lukitukseen.

      • Anonyymi

        Kiitos, täytyy vielä yrittää. Youtubissakin oli muutama "lukitus" neuvo. mutta eri merkkisille. Olen omistanut Fiatteja, Samaroita, Renuja, eikä missään niissä ole ollut ko. ongelmaa. Ohjeissa käsketään laittaa turvavyöt kiinni, ennen kaatoja, tutkin tänään turvavöiden sijaintia, mutta ei niiden tarkistus tuottanut parempaa tulosta. Penkit kaatuvat kevyesti käsin painamalla edelleen takaisin ko. kuljetusasentoon. Pitäisi olla lujasti kiinni ja lukittuna normaali asennossa . kun penkeillä istuu matkustajia.


    • Anonyymi

      Keksikö AP tähän ratkaisun? Mulla sama onhelma

    • Anonyymi

      Tarkkana ettei turvavyö mene väliin. Automallia tuntematta suosittelen myös varmistamaan että tuo penkin lukitus ole jo suljettu-asennossa. Mulla johtuu aina siitä. ei ne jakkaroinden saranat ja lukitusmekanismit niin heppoisia ole etteikö toimisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1550
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      238
      1211
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      248
      991
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe