Pian 50 vuotta siitä kun Muhammad Ali sai ensi kertaa turpaansa nyrkkeilyssä

Anonyymi

Muistan miten suuri tapaus tuo Alin ja Frazerin ottelu oli kevättalvella 1971. Ali oli tehnyt come backin ja voittanut kaksi ensi ottelua 1970. Kolmas oli sitten puolustavaa mestaria Joe Frazeria vastaan. Suomalainen nyrkkeilyasiantuntija joka oli paikan päällä totesi myöhemmin että Frazer olisi pystynyt tyrmäämään Alin mutta miehet Frazerin takana halusivat rahakkaan uusintaottelun vuoksi ettei Frazer olisi liian ylivoimainen. Myöhemmin Ali hävisi vielä Ken Nortonille (leukaluu murtui) sekä alkoi ottaa liiaksi pahoja iskuva vastaan myös voittokkaissa otteluissa (eteenkin Ernie Shaversia vastaan) kunnes hävisi taas Leon Spinksille ja sitten Larry Holmesille. Muutenkin Ali ei ollut ollenkaan enää 1970-luvulla niin säkenöivä kuin 1960-luvulla.

1

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ali oli päästä sekaisin jo aktiiviaikana, käytös ja puheet olivat sitä luokkaa, nykyään häntä kutsuttaisiin pahimman luokan rasistiksi. Sitten loppu-uran aikana hakkautti viimeisetkin järjen rippeet antamalla vastustajien lyödä päähän tahallaan nurkissa, typerää. Hakkautti itsensä kasviksi. Katsokaa Foremania, hänestä oli juuri dokkari ylellä joka on vielä ylen areenalla. Mies on edelleen hyvässä kunnossa ikäisekseen , niin fyysisesti ja henkisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      25
      3148
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      803
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      710
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      550
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      549
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe