Pian 50 vuotta siitä kun Muhammad Ali sai ensi kertaa turpaansa nyrkkeilyssä

Anonyymi

Muistan miten suuri tapaus tuo Alin ja Frazerin ottelu oli kevättalvella 1971. Ali oli tehnyt come backin ja voittanut kaksi ensi ottelua 1970. Kolmas oli sitten puolustavaa mestaria Joe Frazeria vastaan. Suomalainen nyrkkeilyasiantuntija joka oli paikan päällä totesi myöhemmin että Frazer olisi pystynyt tyrmäämään Alin mutta miehet Frazerin takana halusivat rahakkaan uusintaottelun vuoksi ettei Frazer olisi liian ylivoimainen. Myöhemmin Ali hävisi vielä Ken Nortonille (leukaluu murtui) sekä alkoi ottaa liiaksi pahoja iskuva vastaan myös voittokkaissa otteluissa (eteenkin Ernie Shaversia vastaan) kunnes hävisi taas Leon Spinksille ja sitten Larry Holmesille. Muutenkin Ali ei ollut ollenkaan enää 1970-luvulla niin säkenöivä kuin 1960-luvulla.

1

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ali oli päästä sekaisin jo aktiiviaikana, käytös ja puheet olivat sitä luokkaa, nykyään häntä kutsuttaisiin pahimman luokan rasistiksi. Sitten loppu-uran aikana hakkautti viimeisetkin järjen rippeet antamalla vastustajien lyödä päähän tahallaan nurkissa, typerää. Hakkautti itsensä kasviksi. Katsokaa Foremania, hänestä oli juuri dokkari ylellä joka on vielä ylen areenalla. Mies on edelleen hyvässä kunnossa ikäisekseen , niin fyysisesti ja henkisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      44
      8657
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      144
      4921
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      81
      4740
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3792
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2814
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe