Suuri puhallus

On hyvin vaikeaa yrittää "kieltää", etteikö ilmastonmuutosta olisi tapahtumassa ja fyysikkona uskon, mitä ilmaston tutkijat meille kertovat.
Ja se on nyt isolta osin ihmisen aiheuttamaa. Mutta nämä keinot, mitä nyt käytetään ilmaston muutoksen hidastamiseksi, ovat hyvin kyseenalaisia - kaikkine variaatioineen "uusiutuvasta" ja "puhtaasta" energiasta.

Katsokaa (toistaiseksi) ilmainen Michael Mooren tuottama dokumentti "Planet of the Humans" ja ymmärrätte mitä tarkoitan:

https://www.youtube.com/watch?v=wilWUl19DnQ

5

279

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis: haastan teidät kaikki katsomaan tuon dokumentin alusta loppuun.
      Sen jälkeen keskustelua :)

    • Anonyymi

      "fyysikkona uskon, mitä ilmaston tutkijat meille kertovat.
      Ja se on nyt isolta osin ihmisen aiheuttamaa." Aamen.
      Uskovainen fyysikko - ei oikein vakuuta.
      Ilmasto tai sen muutos kun ei ole uskon asia. Ihmisten mielipiteen ohjailua koko ilmastopolitiikka.
      Ja sellaiseen suuntaan että rahastus sen nimissä tuntuisi hyväksyttävältä.

      • No hei, ei ole tarkoitus mennä uskontoon. Jos mennään, niin sanoisin, että "uskovainen anonyymi". Kai sinäkin uskot omaan kertomaasi?


    • Anonyymi

      katsos kun täytyy vääntää rautalangasta. eikä huomioon oteta että meidän kotomaan ilmastokiristäminen ei vaikuta tuon taivaallista

      • Anonyymi

        Suomi ei yksin pelasta maapalloa vaikka Helsingin seudulla niin luulee joku henkilölauma,piru ilmenee 85% yleensä miehenä 15% naiseksi pukeutuneena(blondi usein)ja henkilölauma joka käyttää useimmiten hametta on vaarallisin sielunvihollisen ilmentymä ja sellainen on nähty uutisissa useasti,oleilee pääkaupunkiseudulla??????


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      240
      6047
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4839
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3697
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3150
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2859
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2384
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1797
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1435
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1305
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1218
    Aihe