... alkoi valoisa, kristillinen ja luminen talvi! ❄
Kun avasin äsken ikkunanverhot, ulkoilma yllätti: Stadissahan on tänä aamuna (lähes) yhtä paljon lunta kuin pohjoisen Suomen aavoilla jänkhillä!
Suosittelen Lapin matkailua, mutta myös asiallista käytöstä siellä.
Joillain, myös huonotapaisten nousukkaiden suosimilla hiihtokeskuksilla ovat - mediatietojen mukaan - moukat kuulemma mellastelleet, ellelleet kuin... Edes eläimet, siatkaan, eivät elä kuin suomalainen ryyppyväki, joka saanut hiukan hynää taskuihinsa! Voisi sanoa: jotkut - ehkä "etelän immeiset, lantalaiset?" - jopa rasistisesti esittävät muka herraa Pohjolassa, sinne mennessään eivät kunnioita Lapin omaa väkeä. Herroilla sitäpaitsi on yleensä hyvät, sivistyneet ja hillityt käytöstavat, toisin kuin esim. äärivassarilla, päästessään hetkeksi toteuttamaan haaveitaan ja kuvitelmiaan omasta "herruudestaan". Tässä se monen "sosialistin" todellinen olemus nähdään!
Itselläni oli äärettömän hauska ja mukava reissu. Vähäisestä varallisuudestani huolimatta, joka päivän aiotut tekemiset etukäteen kalenteriin hyvin suunniteltuina, onnistuin kokemaan paljon. Ihan vain turistina ihailemassa lumen paljoutta, talvea Pohjolassa ja osallistumalla paikalliseen kulttuuriin.
Elämässä pitää uskaltaa. Myös uskonasioissa. Olla aidosti oma itsensä, ei oman uskonsa kieltäen hissutella ja piileskellä, myötäillä muita, vaan rohkeasti tuoda myös uskonsa julki.
Tämä on eräänlaista elämän aktivismia, jopa (hyvällä tavalla) anarkiaa. Sillä anarkiaa, oman elämänsä, uskonsa ja haaveidensa toteuttamista on monenlaista, Tässä oman elämänsä ja uskonsakin toteutuksessaan tulee kunnioittaa itseään ja samalla myös muita.
❄
Harmaa, helluntailainen kaamos päättyi...
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11310443Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304261- 1164007
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433859- 613546
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint532801Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192316- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191592Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81429