Harmaa, helluntailainen kaamos päättyi...

Anonyymi

... alkoi valoisa, kristillinen ja luminen talvi! ❄

Kun avasin äsken ikkunanverhot, ulkoilma yllätti: Stadissahan on tänä aamuna (lähes) yhtä paljon lunta kuin pohjoisen Suomen aavoilla jänkhillä!

Suosittelen Lapin matkailua, mutta myös asiallista käytöstä siellä.

Joillain, myös huonotapaisten nousukkaiden suosimilla hiihtokeskuksilla ovat - mediatietojen mukaan - moukat kuulemma mellastelleet, ellelleet kuin... Edes eläimet, siatkaan, eivät elä kuin suomalainen ryyppyväki, joka saanut hiukan hynää taskuihinsa! Voisi sanoa: jotkut - ehkä "etelän immeiset, lantalaiset?" - jopa rasistisesti esittävät muka herraa Pohjolassa, sinne mennessään eivät kunnioita Lapin omaa väkeä. Herroilla sitäpaitsi on yleensä hyvät, sivistyneet ja hillityt käytöstavat, toisin kuin esim. äärivassarilla, päästessään hetkeksi toteuttamaan haaveitaan ja kuvitelmiaan omasta "herruudestaan". Tässä se monen "sosialistin" todellinen olemus nähdään!

Itselläni oli äärettömän hauska ja mukava reissu. Vähäisestä varallisuudestani huolimatta, joka päivän aiotut tekemiset etukäteen kalenteriin hyvin suunniteltuina, onnistuin kokemaan paljon. Ihan vain turistina ihailemassa lumen paljoutta, talvea Pohjolassa ja osallistumalla paikalliseen kulttuuriin.

Elämässä pitää uskaltaa. Myös uskonasioissa. Olla aidosti oma itsensä, ei oman uskonsa kieltäen hissutella ja piileskellä, myötäillä muita, vaan rohkeasti tuoda myös uskonsa julki.

Tämä on eräänlaista elämän aktivismia, jopa (hyvällä tavalla) anarkiaa. Sillä anarkiaa, oman elämänsä, uskonsa ja haaveidensa toteuttamista on monenlaista, Tässä oman elämänsä ja uskonsakin toteutuksessaan tulee kunnioittaa itseään ja samalla myös muita.

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        85
        6037
      2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

        Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
        Maailman menoa
        79
        4860
      3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        52
        4432
      4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

        "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
        Maailman menoa
        57
        4182
      5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

        Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
        Maailman menoa
        96
        3789
      6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        6
        3522
      7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        92
        2569
      8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        50
        2503
      9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

        Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
        Ikävä
        35
        2409
      10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        49
        2148
      Aihe