Harmaa, helluntailainen kaamos päättyi...

Anonyymi

... alkoi valoisa, kristillinen ja luminen talvi! ❄

Kun avasin äsken ikkunanverhot, ulkoilma yllätti: Stadissahan on tänä aamuna (lähes) yhtä paljon lunta kuin pohjoisen Suomen aavoilla jänkhillä!

Suosittelen Lapin matkailua, mutta myös asiallista käytöstä siellä.

Joillain, myös huonotapaisten nousukkaiden suosimilla hiihtokeskuksilla ovat - mediatietojen mukaan - moukat kuulemma mellastelleet, ellelleet kuin... Edes eläimet, siatkaan, eivät elä kuin suomalainen ryyppyväki, joka saanut hiukan hynää taskuihinsa! Voisi sanoa: jotkut - ehkä "etelän immeiset, lantalaiset?" - jopa rasistisesti esittävät muka herraa Pohjolassa, sinne mennessään eivät kunnioita Lapin omaa väkeä. Herroilla sitäpaitsi on yleensä hyvät, sivistyneet ja hillityt käytöstavat, toisin kuin esim. äärivassarilla, päästessään hetkeksi toteuttamaan haaveitaan ja kuvitelmiaan omasta "herruudestaan". Tässä se monen "sosialistin" todellinen olemus nähdään!

Itselläni oli äärettömän hauska ja mukava reissu. Vähäisestä varallisuudestani huolimatta, joka päivän aiotut tekemiset etukäteen kalenteriin hyvin suunniteltuina, onnistuin kokemaan paljon. Ihan vain turistina ihailemassa lumen paljoutta, talvea Pohjolassa ja osallistumalla paikalliseen kulttuuriin.

Elämässä pitää uskaltaa. Myös uskonasioissa. Olla aidosti oma itsensä, ei oman uskonsa kieltäen hissutella ja piileskellä, myötäillä muita, vaan rohkeasti tuoda myös uskonsa julki.

Tämä on eräänlaista elämän aktivismia, jopa (hyvällä tavalla) anarkiaa. Sillä anarkiaa, oman elämänsä, uskonsa ja haaveidensa toteuttamista on monenlaista, Tässä oman elämänsä ja uskonsakin toteutuksessaan tulee kunnioittaa itseään ja samalla myös muita.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

        Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
        Maailman menoa
        283
        14592
      2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

        tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
        Maailman menoa
        155
        4078
      3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

        https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
        Maailman menoa
        130
        3841
      4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

        Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        171
        1747
      5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

        Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
        Maailman menoa
        416
        1740
      6. En minä kyllä enää odota sinua

        Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
        Ikävä
        35
        1669
      7. Jos joku luulee että kaikki käy

        Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
        Ikävä
        49
        1346
      8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

        Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
        Tunteet
        8
        1121
      9. Sakin hivutus - ilmiö

        Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
        80 plus
        65
        1114
      10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

        Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
        Maailman menoa
        122
        1109
      Aihe