Rajavuotaa kuin seula, tekee koronatoimet turhiksi

Anonyymi

"Suomalaiset olisivat (ja ovatkin) monta kertaa tukahduttaneet alueensa epidemian nolliin, mutta tämä ulkomaanmatkustus on koko ajan se joka sarjatulena ampuu kaikki tehdyt toimet turhiksi".

https://www.verkkouutiset.fi/raja-vuotaa-kuin-seula-tekee-koronatoimet-turhiksi/

Hän sanoo, että viranomaiset eivät riittävästi ennakoi ja varaudu tuleviin tilanteisiin, vaan korostavat sitä, mikä tiedetään ja millä tavoin reagoidaan jälkikäteen.

Erosen mukaan viranomaisilla on ollut 349 päivää aikaa huomata, että lentokentät vuotavat, ja siten vuoto olisi voitu tukkia.

– 349:n päivän aikana tätä ei ole tapahtunut. Hallitus, eduskunta ja viranomaisjohto ovat epäonnistuneet.

Epidemia.fi on vapaaehtoisvoimin ylläpidetty sivusto, joka tarjoaa tilastotietoa koronaviruksen leviämisestä. Se avattiin yleisölle lokakuussa, ja tekijöinä on data-analyytikkoja ja tietokanta-asiantuntijoita.

Erosen mielestä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:n tulee antaa suosituksen maskipakosta ja karanteenipakosta. Hän muistuttaa, että viruksen brittivariantti saattaa osoittautua tuhoisammaksi kuin aiempi muoto, koska uusi versio tarttuu tehokkaammin.

– Vaikka Suomi onnistuisi edistymään tukahdutuslinjalla, brittivariantin yleistyminen mahdollisesti kumoaa silti kaikki yrittämiset.



En ymmärrä, miksi THL ei anna suosituksia
1) testipakosta
2) karanteenipakosta

Rajat vuotaa kuin seula. Nyt jo 55 henkilöä on altistunut ja karanteenissa. Ennen pitkää tapahtuu vahinko. Joku mokaa.

3

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syy rajojen vuotamiseen on hallituksen heikko lenkki porvaripuolue ja elinkeinoelämän ja siirtolaistyövoiman puolustaja Kepu:

      Analyysi: Keskusta uhkasi hallituserolla, jos matkailurajoituksia ei höllennetä
      12.09.2020
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/76a51844-fdd5-445e-8477-e1a48dec34dd
      Vaikeiden neuvottelujen jälkeen pääministeri Sanna Marin (sd) taipui keskustan tahtoon matkustusrajoitusten höllennyksissä. Tärkein syy lienee se, että hallituksen toimintakyky säilyisi, sillä IL:n tietojen mukaan keskusta oli väläyttänyt jopa hallituseroa, kirjoittaa Iltalehden Kreeta Karvala.


      SDP-taustainen ay-pomo: Ministeri Lintilän kannattaa harkita eroamista ”todella vakavasti”
      07.10.2020
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bd23cf75-1a80-4a37-ad2e-f3c468623e30
      Juri Aaltonen: ”Lintilän kannattaisi joko tietää valmistelusta tai sanoa, ettei hänen edes pidä tietää.”

    • Anonyymi

      Tartuntoja tuova ulkomaanmatkailu on minimissään, enemmän on näitä vierastyövoiman ja Suomessa asuvien muiden kansallisuuksin edustajia.

    • Anonyymi

      Rajat täytyy pitää auki matuja varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3935
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      138
      2545
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      82
      2111
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      21
      1670
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1636
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      60
      1382
    7. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1311
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1290
    9. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      6
      1289
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      74
      1266
    Aihe