"Suomalaiset olisivat (ja ovatkin) monta kertaa tukahduttaneet alueensa epidemian nolliin, mutta tämä ulkomaanmatkustus on koko ajan se joka sarjatulena ampuu kaikki tehdyt toimet turhiksi".
https://www.verkkouutiset.fi/raja-vuotaa-kuin-seula-tekee-koronatoimet-turhiksi/
Hän sanoo, että viranomaiset eivät riittävästi ennakoi ja varaudu tuleviin tilanteisiin, vaan korostavat sitä, mikä tiedetään ja millä tavoin reagoidaan jälkikäteen.
Erosen mukaan viranomaisilla on ollut 349 päivää aikaa huomata, että lentokentät vuotavat, ja siten vuoto olisi voitu tukkia.
– 349:n päivän aikana tätä ei ole tapahtunut. Hallitus, eduskunta ja viranomaisjohto ovat epäonnistuneet.
Epidemia.fi on vapaaehtoisvoimin ylläpidetty sivusto, joka tarjoaa tilastotietoa koronaviruksen leviämisestä. Se avattiin yleisölle lokakuussa, ja tekijöinä on data-analyytikkoja ja tietokanta-asiantuntijoita.
Erosen mielestä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:n tulee antaa suosituksen maskipakosta ja karanteenipakosta. Hän muistuttaa, että viruksen brittivariantti saattaa osoittautua tuhoisammaksi kuin aiempi muoto, koska uusi versio tarttuu tehokkaammin.
– Vaikka Suomi onnistuisi edistymään tukahdutuslinjalla, brittivariantin yleistyminen mahdollisesti kumoaa silti kaikki yrittämiset.
En ymmärrä, miksi THL ei anna suosituksia
1) testipakosta
2) karanteenipakosta
Rajat vuotaa kuin seula. Nyt jo 55 henkilöä on altistunut ja karanteenissa. Ennen pitkää tapahtuu vahinko. Joku mokaa.
Rajavuotaa kuin seula, tekee koronatoimet turhiksi
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Syy rajojen vuotamiseen on hallituksen heikko lenkki porvaripuolue ja elinkeinoelämän ja siirtolaistyövoiman puolustaja Kepu:
Analyysi: Keskusta uhkasi hallituserolla, jos matkailurajoituksia ei höllennetä
12.09.2020
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/76a51844-fdd5-445e-8477-e1a48dec34dd
Vaikeiden neuvottelujen jälkeen pääministeri Sanna Marin (sd) taipui keskustan tahtoon matkustusrajoitusten höllennyksissä. Tärkein syy lienee se, että hallituksen toimintakyky säilyisi, sillä IL:n tietojen mukaan keskusta oli väläyttänyt jopa hallituseroa, kirjoittaa Iltalehden Kreeta Karvala.
SDP-taustainen ay-pomo: Ministeri Lintilän kannattaa harkita eroamista ”todella vakavasti”
07.10.2020
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bd23cf75-1a80-4a37-ad2e-f3c468623e30
Juri Aaltonen: ”Lintilän kannattaisi joko tietää valmistelusta tai sanoa, ettei hänen edes pidä tietää.” - Anonyymi
Tartuntoja tuova ulkomaanmatkailu on minimissään, enemmän on näitä vierastyövoiman ja Suomessa asuvien muiden kansallisuuksin edustajia.
- Anonyymi
Rajat täytyy pitää auki matuja varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24214303Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i576623Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58775509Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat3013995Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1433722PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283702Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.912227Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171577Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621420Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3441365