Kummastuttaa nykypankki toiminta. Kun laitat tilille tai nostat tililtä rahaa, kyselevät jopa 20 ja 50e nostosta tai panosta, mistä raha on tullut ja mihkä käytät.
Kun laki sanoo, että 15,000e on määrä vasta kun aletaan rahanpesua epäilemään ja silloin pankki voi tehdä rikosilmoituksen, joten asiakas tässä tapauksessa ei ole velvollinen kertomaan mihkä roponsa käyttää.
Käyttääkö pankkivirkailijat omavaltaista käytöstään ja uteliaisuutta.
pankki maailmassa.
7
175
Vastaukset
Pankit ovat velvoitettuja "tuntemaan asiakkaansa". Jos ne eivät valvo, siitä seuraa niille sanktioita.
"Pankit valvovat asiakkaidensa tilejä ja rahaliikennettä samalla tarkkuudella oli sitten kyseessä miljonääri yritysjohtaja tai pienituloinen eläkeläinen.
Ei ole mitään tarkkaa rahasummaa, joka saa pankissa hälytyskellot soimaan. Merkityksellistä on poikkeavuus tilin omistajan rahaliikenteessä.
– Jos havaitsemme jotain poikkeavaa asiakkaan tilillä, asiaa tiedustellaan aina ensin asiakkaalta. Poliisiin ei oteta suoraan yhteyttä."
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/588211- Anonyymi
teillä on ihan väärässä pankissa tilit...sori tästä alkaa nyt väittely sulla on siellä ja mulla on siellä.
no. mulla on ollut kolmessa pankissa tili. kaksi on suurta pankkia kolmas hieman pienempi eli keskisuuri. ei siis yhtään ns.paikallis pankkia kaikkien kanssa mennyt ok..suuret olleet jo 80 luvulta kakarasta asti mutta lopetin ja keskityin tähän keskisuureen ruotsalais nimiseen pankkiin koska tuntuu olevan kaikin puolin vain toiminnoiltaan laadukkain.
- Anonyymi
Pankit valvoo kymppejäå ja satasia mutta kun venäläinen oligarkki lähettää satoja miljoonia suomalaisen pankin kautta Kyproksen veroparatiisiin niin pankit ei kysele mitään. Valvojille sitten saadaan kertoa miten satoaj tuhansia valvontakyselyitä on tehty.
- Anonyymi
Pankkeja ajetaan konkurssiin ylhäältä järjestetään asiakkaita ulos. Pankkien on kielletty maksamasta korkoa jotta raha siirtyy osake markkinoille. UUSI normaali EU pankki korvaa kohta kaiken rahaliikenteen.
No kyselkööt .Jos et ole niitä rahoja varastanut, niin antaa kysellä.
- Anonyymi
Vastaan jokaiseen isompaan rahanostoon mitä pankki kyselee että rahat menee viinaan ja naisiin, useimmiten menevätkin. ;-)
- Anonyymi
Kannattaa vastata mitä sattuu. Kaveri maksoi vanhan velkansa, löysin kadulta, oli unohtunut auton hansikaslokeroon, myin pebaa, tein taikatempun, sain sedältä tädiltä ja anopilta 36-vuotislahjan (mieluusti monta henkilöä), myin torissa vanhan räsymaton, vaimo antoi 100 euroa että olen hiljaa seuraavan viikon ajan. Jaa mihin ne kuluu/kului: viina, hauskanpito, vedonlyönti, peban pyyhintä, kätkin kesämökin maastoon, vippasin tuntemattomalle, annoin vaimolle rahaa rakkauden sijasta.....mielikuvitushan on tarvittaessa lähes rajaton...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat331451Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69113541000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.431023- 1051018
- 68825
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai117795Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö56789- 42786
Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.60696- 29675