Kummastuttaa nykypankki toiminta. Kun laitat tilille tai nostat tililtä rahaa, kyselevät jopa 20 ja 50e nostosta tai panosta, mistä raha on tullut ja mihkä käytät.
Kun laki sanoo, että 15,000e on määrä vasta kun aletaan rahanpesua epäilemään ja silloin pankki voi tehdä rikosilmoituksen, joten asiakas tässä tapauksessa ei ole velvollinen kertomaan mihkä roponsa käyttää.
Käyttääkö pankkivirkailijat omavaltaista käytöstään ja uteliaisuutta.
pankki maailmassa.
7
138
Vastaukset
Pankit ovat velvoitettuja "tuntemaan asiakkaansa". Jos ne eivät valvo, siitä seuraa niille sanktioita.
"Pankit valvovat asiakkaidensa tilejä ja rahaliikennettä samalla tarkkuudella oli sitten kyseessä miljonääri yritysjohtaja tai pienituloinen eläkeläinen.
Ei ole mitään tarkkaa rahasummaa, joka saa pankissa hälytyskellot soimaan. Merkityksellistä on poikkeavuus tilin omistajan rahaliikenteessä.
– Jos havaitsemme jotain poikkeavaa asiakkaan tilillä, asiaa tiedustellaan aina ensin asiakkaalta. Poliisiin ei oteta suoraan yhteyttä."
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/588211- Anonyymi
teillä on ihan väärässä pankissa tilit...sori tästä alkaa nyt väittely sulla on siellä ja mulla on siellä.
no. mulla on ollut kolmessa pankissa tili. kaksi on suurta pankkia kolmas hieman pienempi eli keskisuuri. ei siis yhtään ns.paikallis pankkia kaikkien kanssa mennyt ok..suuret olleet jo 80 luvulta kakarasta asti mutta lopetin ja keskityin tähän keskisuureen ruotsalais nimiseen pankkiin koska tuntuu olevan kaikin puolin vain toiminnoiltaan laadukkain.
- Anonyymi
Pankit valvoo kymppejäå ja satasia mutta kun venäläinen oligarkki lähettää satoja miljoonia suomalaisen pankin kautta Kyproksen veroparatiisiin niin pankit ei kysele mitään. Valvojille sitten saadaan kertoa miten satoaj tuhansia valvontakyselyitä on tehty.
- Anonyymi
Pankkeja ajetaan konkurssiin ylhäältä järjestetään asiakkaita ulos. Pankkien on kielletty maksamasta korkoa jotta raha siirtyy osake markkinoille. UUSI normaali EU pankki korvaa kohta kaiken rahaliikenteen.
No kyselkööt .Jos et ole niitä rahoja varastanut, niin antaa kysellä.
- Anonyymi
Vastaan jokaiseen isompaan rahanostoon mitä pankki kyselee että rahat menee viinaan ja naisiin, useimmiten menevätkin. ;-)
- Anonyymi
Kannattaa vastata mitä sattuu. Kaveri maksoi vanhan velkansa, löysin kadulta, oli unohtunut auton hansikaslokeroon, myin pebaa, tein taikatempun, sain sedältä tädiltä ja anopilta 36-vuotislahjan (mieluusti monta henkilöä), myin torissa vanhan räsymaton, vaimo antoi 100 euroa että olen hiljaa seuraavan viikon ajan. Jaa mihin ne kuluu/kului: viina, hauskanpito, vedonlyönti, peban pyyhintä, kätkin kesämökin maastoon, vippasin tuntemattomalle, annoin vaimolle rahaa rakkauden sijasta.....mielikuvitushan on tarvittaessa lähes rajaton...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425821Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714555Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464322SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593209SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het492412Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?332287Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81114