Järkytys...

Anonyymi

Päädyin eräiden sivujen kautta jehovantodistajien sivustolle jossa Vartiotorniseura käsittelee aihetta: Mitä väärällä uskonnolla tarkoitetaan?
Heti alussa oli tällainen teksi: " Miksi niin monet ongelmat näyttävät johtuvan uskonnosta?
Syynä ei ole uskonto yleensä, vaan väärä uskonto. Jeesus Kristus, laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö, sanoi, että väärä uskonto tuottaa pahoja tekoja, aivan niin kuin huono puu tuottaa kelvottomia hedelmiä."

Onko todella niin että heille Jeesus Kristus on vain laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö? Siis ei mitään muuta? Tuo heidän lainaamansa raamatunkohta Matt. 7:15-17 koskee juuri heitä itseään tuon määritelmän mukaan. Varokaa tuollaista oppia.

10

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Komppaan tätä.

    • Anonyymi

      Jehovan todistajien uskonto tuottaa Suomessa uskontojen uhrien tuen suurimman asiakasryhmän. Hedelmistään puu tunnetaan.

    • Anonyymi

      "Syynä ei ole uskonto yleensä, vaan väärä uskonto. Jeesus Kristus, laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö, sanoi, että väärä uskonto tuottaa pahoja tekoja, aivan niin kuin huono puu tuottaa kelvottomia hedelmiä."

      Vai oli Jeesus "uskonnollinen henkilö" vaikka hänen kohdallaan puhutiin seuraajistaan, ei uskonnosta. Vasta hänen jälkeensä rakenneltiin uskontoja nimissään ja termi kristitty, on sekin myöhäisemmältä ajalta.

      Rutherford taasen sanoi aikanaan, että uskonto on "huijausta ja kristysryöstöä" ... joskin pyörsi puheensa myöhemmin.

      "Religion is a Snare and a Racket"

      - https://www.youtube.com/watch?v=_QRl5xz6YqA

    • Anonyymi

      Matt: 7:

      15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.

      16 Hedelmistä te heidät tunnette. Eihän orjantappuroista koota rypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita.

      17 Hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu kelvottomia hedelmiä.

      ***

      Ei Vartiotorniseuralta julkeutta itseriittoisuudessaan puutu, kun se jälkikäteen nimeää fiaskoiksi osoittautuneet Harmagedonin ajoituksensa ja Raamatun vastaiset ennustelunsa pelkiksi "odotuksiksi" ... Sitten sillä on vielä otsaa tuomita toiset tahot samasta asiasta.

      "Luettelo Jehovan todistajien oppimuutoksista"

      - https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Jehovan_todistajien_oppimuutoksista

      • Anonyymi

        15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.

        Kuin jehova mummot ja läskipojat.


    • Anonyymi

      Nämä amerikkalaiset lahkot ovat kaukana Jesus Kristuksen sanomasta.
      Adventismi ja Jehovat ovat amerikkalaista roskaa.
      He ovat sisar lahkoja ja vaarallisia ihmisille.
      Jehovat ainakin kerää perintöjä vanhuksilta.
      Adukat on näkijän perässä,joka näki 1800 luvulla juttuja.
      En luota kumpaankaan ikinä.

    • "Vartiotorniseura käsittelee aihetta: Mitä väärällä uskonnolla tarkoitetaan? "
      Oho! Kappas seura käsittelee vihdoinkin omia touhujaan. Mistä moinen rehellisyys.

    • Anonyymi

      Jeesus ilmoitetaan Jumalaksi (luonnoltaan) Joh. 1:1, tämä jae on vartiotorniseuralle niin tärkeä että ovat väärentäneet sen.

      Jeesuksen jumaluuden vahvistaa, katso, todistaja Asko Kariluodon kirjoja, hän opettaa todistajille kristinoppia, Raamattua.
      Täällä on jo mainittukin Turunen, joka on koonnut asiantuntijalausuntoja väärennöksestä, heistä oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä on vartiotorni edelleen väärentänyt muotoon että Barclay muka kehuisi väärennöstä

    • Anonyymi

      kylläpä olivat tuhmia, hyvä että sinä olet hyvä

    • Anonyymi

      Menkää muualle hihhuloimaan, täällä ei uskonkiihkoilijoita kaivata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7361
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5243
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3506
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3441
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2534
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      342
      1472
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      54
      1314
    Aihe