Järkytys...

Anonyymi

Päädyin eräiden sivujen kautta jehovantodistajien sivustolle jossa Vartiotorniseura käsittelee aihetta: Mitä väärällä uskonnolla tarkoitetaan?
Heti alussa oli tällainen teksi: " Miksi niin monet ongelmat näyttävät johtuvan uskonnosta?
Syynä ei ole uskonto yleensä, vaan väärä uskonto. Jeesus Kristus, laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö, sanoi, että väärä uskonto tuottaa pahoja tekoja, aivan niin kuin huono puu tuottaa kelvottomia hedelmiä."

Onko todella niin että heille Jeesus Kristus on vain laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö? Siis ei mitään muuta? Tuo heidän lainaamansa raamatunkohta Matt. 7:15-17 koskee juuri heitä itseään tuon määritelmän mukaan. Varokaa tuollaista oppia.

10

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Komppaan tätä.

    • Anonyymi

      Jehovan todistajien uskonto tuottaa Suomessa uskontojen uhrien tuen suurimman asiakasryhmän. Hedelmistään puu tunnetaan.

    • Anonyymi

      "Syynä ei ole uskonto yleensä, vaan väärä uskonto. Jeesus Kristus, laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö, sanoi, että väärä uskonto tuottaa pahoja tekoja, aivan niin kuin huono puu tuottaa kelvottomia hedelmiä."

      Vai oli Jeesus "uskonnollinen henkilö" vaikka hänen kohdallaan puhutiin seuraajistaan, ei uskonnosta. Vasta hänen jälkeensä rakenneltiin uskontoja nimissään ja termi kristitty, on sekin myöhäisemmältä ajalta.

      Rutherford taasen sanoi aikanaan, että uskonto on "huijausta ja kristysryöstöä" ... joskin pyörsi puheensa myöhemmin.

      "Religion is a Snare and a Racket"

      - https://www.youtube.com/watch?v=_QRl5xz6YqA

    • Anonyymi

      Matt: 7:

      15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.

      16 Hedelmistä te heidät tunnette. Eihän orjantappuroista koota rypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita.

      17 Hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu kelvottomia hedelmiä.

      ***

      Ei Vartiotorniseuralta julkeutta itseriittoisuudessaan puutu, kun se jälkikäteen nimeää fiaskoiksi osoittautuneet Harmagedonin ajoituksensa ja Raamatun vastaiset ennustelunsa pelkiksi "odotuksiksi" ... Sitten sillä on vielä otsaa tuomita toiset tahot samasta asiasta.

      "Luettelo Jehovan todistajien oppimuutoksista"

      - https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Jehovan_todistajien_oppimuutoksista

      • Anonyymi

        15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.

        Kuin jehova mummot ja läskipojat.


    • Anonyymi

      Nämä amerikkalaiset lahkot ovat kaukana Jesus Kristuksen sanomasta.
      Adventismi ja Jehovat ovat amerikkalaista roskaa.
      He ovat sisar lahkoja ja vaarallisia ihmisille.
      Jehovat ainakin kerää perintöjä vanhuksilta.
      Adukat on näkijän perässä,joka näki 1800 luvulla juttuja.
      En luota kumpaankaan ikinä.

    • "Vartiotorniseura käsittelee aihetta: Mitä väärällä uskonnolla tarkoitetaan? "
      Oho! Kappas seura käsittelee vihdoinkin omia touhujaan. Mistä moinen rehellisyys.

    • Anonyymi

      Jeesus ilmoitetaan Jumalaksi (luonnoltaan) Joh. 1:1, tämä jae on vartiotorniseuralle niin tärkeä että ovat väärentäneet sen.

      Jeesuksen jumaluuden vahvistaa, katso, todistaja Asko Kariluodon kirjoja, hän opettaa todistajille kristinoppia, Raamattua.
      Täällä on jo mainittukin Turunen, joka on koonnut asiantuntijalausuntoja väärennöksestä, heistä oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä on vartiotorni edelleen väärentänyt muotoon että Barclay muka kehuisi väärennöstä

    • Anonyymi

      kylläpä olivat tuhmia, hyvä että sinä olet hyvä

    • Anonyymi

      Menkää muualle hihhuloimaan, täällä ei uskonkiihkoilijoita kaivata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4165
    2. 67
      3421
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3064
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2346
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      203
      2126
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2061
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      781
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      756
    Aihe