Järkytys...

Anonyymi

Päädyin eräiden sivujen kautta jehovantodistajien sivustolle jossa Vartiotorniseura käsittelee aihetta: Mitä väärällä uskonnolla tarkoitetaan?
Heti alussa oli tällainen teksi: " Miksi niin monet ongelmat näyttävät johtuvan uskonnosta?
Syynä ei ole uskonto yleensä, vaan väärä uskonto. Jeesus Kristus, laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö, sanoi, että väärä uskonto tuottaa pahoja tekoja, aivan niin kuin huono puu tuottaa kelvottomia hedelmiä."

Onko todella niin että heille Jeesus Kristus on vain laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö? Siis ei mitään muuta? Tuo heidän lainaamansa raamatunkohta Matt. 7:15-17 koskee juuri heitä itseään tuon määritelmän mukaan. Varokaa tuollaista oppia.

10

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Komppaan tätä.

    • Anonyymi

      Jehovan todistajien uskonto tuottaa Suomessa uskontojen uhrien tuen suurimman asiakasryhmän. Hedelmistään puu tunnetaan.

    • Anonyymi

      "Syynä ei ole uskonto yleensä, vaan väärä uskonto. Jeesus Kristus, laajalti arvostettu uskonnollinen henkilö, sanoi, että väärä uskonto tuottaa pahoja tekoja, aivan niin kuin huono puu tuottaa kelvottomia hedelmiä."

      Vai oli Jeesus "uskonnollinen henkilö" vaikka hänen kohdallaan puhutiin seuraajistaan, ei uskonnosta. Vasta hänen jälkeensä rakenneltiin uskontoja nimissään ja termi kristitty, on sekin myöhäisemmältä ajalta.

      Rutherford taasen sanoi aikanaan, että uskonto on "huijausta ja kristysryöstöä" ... joskin pyörsi puheensa myöhemmin.

      "Religion is a Snare and a Racket"

      - https://www.youtube.com/watch?v=_QRl5xz6YqA

    • Anonyymi

      Matt: 7:

      15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.

      16 Hedelmistä te heidät tunnette. Eihän orjantappuroista koota rypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita.

      17 Hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, huono puu kelvottomia hedelmiä.

      ***

      Ei Vartiotorniseuralta julkeutta itseriittoisuudessaan puutu, kun se jälkikäteen nimeää fiaskoiksi osoittautuneet Harmagedonin ajoituksensa ja Raamatun vastaiset ennustelunsa pelkiksi "odotuksiksi" ... Sitten sillä on vielä otsaa tuomita toiset tahot samasta asiasta.

      "Luettelo Jehovan todistajien oppimuutoksista"

      - https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Jehovan_todistajien_oppimuutoksista

      • Anonyymi

        15 "Varokaa vääriä profeettoja. He tulevat luoksenne lampaiden vaatteissa, mutta sisältä he ovat raatelevia susia.

        Kuin jehova mummot ja läskipojat.


    • Anonyymi

      Nämä amerikkalaiset lahkot ovat kaukana Jesus Kristuksen sanomasta.
      Adventismi ja Jehovat ovat amerikkalaista roskaa.
      He ovat sisar lahkoja ja vaarallisia ihmisille.
      Jehovat ainakin kerää perintöjä vanhuksilta.
      Adukat on näkijän perässä,joka näki 1800 luvulla juttuja.
      En luota kumpaankaan ikinä.

    • "Vartiotorniseura käsittelee aihetta: Mitä väärällä uskonnolla tarkoitetaan? "
      Oho! Kappas seura käsittelee vihdoinkin omia touhujaan. Mistä moinen rehellisyys.

    • Anonyymi

      Jeesus ilmoitetaan Jumalaksi (luonnoltaan) Joh. 1:1, tämä jae on vartiotorniseuralle niin tärkeä että ovat väärentäneet sen.

      Jeesuksen jumaluuden vahvistaa, katso, todistaja Asko Kariluodon kirjoja, hän opettaa todistajille kristinoppia, Raamattua.
      Täällä on jo mainittukin Turunen, joka on koonnut asiantuntijalausuntoja väärennöksestä, heistä oppinut Barclayn lausunnon törkeästä väärennöksestä on vartiotorni edelleen väärentänyt muotoon että Barclay muka kehuisi väärennöstä

    • Anonyymi

      kylläpä olivat tuhmia, hyvä että sinä olet hyvä

    • Anonyymi

      Menkää muualle hihhuloimaan, täällä ei uskonkiihkoilijoita kaivata

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      64
      5674
    2. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      67
      3443
    3. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      23
      3161
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      113
      2906
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      64
      2367
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      40
      1785
    7. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1308
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1205
    9. Miksi kastetaan luterilaisia ?

      Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt
      Kaste
      180
      1031
    10. Missä kuussa hän on syntynyt!!

      Vai maassa??? 🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      59
      870
    Aihe