Deutsche Bank iski Trumpia munille

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/80220152-5c07-4903-93fa-fbe2d51f6191

Deutsche Bank ei katsellut hyvällä viime keskiviikon kongressirakennuksen väkivaltaista valtausta. Viiden ihmisen hengen vaatinut hyökkäys koitui lopulta varsin merkittävän asiakassuhteen kohtaloksi.

New York Timesin mukaan Deutsche Bank on päättänyt, ettei se jatkossa tee mitään yhteistyötä presidentti Donald Trumpin tai tämän yritysten kanssa. Isku on taloudellisesti merkittävä, koska Trumpin yritysryppäälle erääntyy pian maksuun noin 340 miljoonan dollarin laina.

Jo aiemmin paljon pienemmän ja vain miljonääreille suunnatun Signature Bankin edustajat halusivat etäännyttää finanssilaitoksen Trumpista.

– Presidentin ero on koko kansankunnan sekä amerikkalaisten etujen mukaista, pankin nettisivulla sanottiin.

Trumpin oman selvityksen mukaan hänellä on useita tilejä myös Signature Bankissa.

9

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osa veloista on Trumpin itsensä takaamia. Useita golgkenttiä on myytävä pilkkahintaan tai ne menee pakkomyyntiin.

    • Anonyymi

      Ottaahan se kaaliin, kun siirrytään kohta kultakantaan ja tyhjästä rahanluonti pankeilta loppuu. doitsdoits....huubenhaabenshiibenhaaben.

      • Anonyymi

        Eikös kapitalistien nk "Talous-PAKOTTEET" pitänyt koskea vain entisiä "sosialisteja", jotka eivät hypi pillin tahdissa ????


    • Anonyymi

      Yhdessä kymmenien muiden pikkujuttujen kanssa, pankkipalveluidenkin loppuminen tekee todella kipeää. Voi olla paljon seuraamusvaikutuksiakin.

    • Anonyymi

      Jos kaikki tuhannet Trumpin ja Deutsche Bankin huijausten uhreiksi joutuneet tekisivät yhdessä joukkokanteen Trumpia ja pankkia vastaan, niin tälläkin olisi suuri merkitys. Kaikki vaitiolosopimukset yms voi unohtaa. Ei niillä ole mitään merkitystä suunnitelmallisissa rikoksissa.

    • Anonyymi

      Montakohan Trumpin golf-klubeista on rakennettu laillisesti rakennuslupien yms mukaisesti? Jos paikallishallinto lopettaa riitelyn ja sulkee ne, niin mitä tekee Trump? Palkkaako lisää lakimiehiä?

    • Anonyymi

      ja monet ilmonneet jo että lopettavat yhteistyön trumpin/trumppiin liittyvien kanssa eli bisnekset loppuu rumpilta

      • Anonyymi

        Konkurssi tule aika nopeasti, jos rahaa ei tule sisään ja Trump joutuu maksamaan nopealla aikataululla velkojaan ja erilaisia sakkoja. Eikä kongessitalon korjauskaan ihan ilmaista ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Konkurssi tule aika nopeasti, jos rahaa ei tule sisään ja Trump joutuu maksamaan nopealla aikataululla velkojaan ja erilaisia sakkoja. Eikä kongessitalon korjauskaan ihan ilmaista ole.

        Tukijoita on eilisen kongressin äänestyksen perusteella kuitenkin sen verran, että toiminta voi jatkua kannattavana. Ja jos toiminta keskittyy rahanpesuun ja muihin laittomuuksiin, niin mikään ei ole muuttunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5297
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      30
      3526
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2874
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      27
      2094
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1851
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1646
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1175
    Aihe