Stockmann ja korona

Anonyymi

Uskaltaudun pitkästä aikaa Itiksen Stockmannille. Oli tarkoitus ostaa
vuoden tarpeiksi kosmetiikkatuotteita, joita Prismasta, CM:stä yms ei saa. Luulin, että Stockmann olisi vastuunsa tunteva liike, ja pitäisi sisäänkäyntiensä yhteydessä maskisuosituksista ym kertovia tiedotteita. Se oli turha luulo. Kuulin myös kaiuttimesta käsihygieniaan liittyvän tiedotteen, mutta maskista ei puhuttu mitään. Toki useimmilla
asiakkailla oli maski, mutta myymälässä kuljeskeli monta 5-6 nuoren miehen ryhmää, joilla ei ollut maskeja. Näytti siltä, että he eivät etsineet saati ostaneet mitään. Kunhan kuljeskelivat aikaa tappaakseen käytävien leveydeltä niin, että turvavälin säilyttäminen oli mahdotonta. Nämä maskittomat näyttivät edustavan kaikki samaa väestöryhmää. Minulta jäivät ostokset tekemättä. Hyvät ihmiset, jos harkitsette Itiksen Stockmannille menoa, kysykää itseltänne, että onko se todella aivan välttämätöntä.

5

73

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene tien toisella puolella Prisman yhteydessä olevaan kosmetiikkaliikkeeseen. Siellä on liki samat valikoimat kuin Stockalla. Asiakkailla on maskit kasvoilla. He ovat oikeasti ostoksilla, eivät muuten vain notkumassa.

    • Anonyymi

      Ei tulisi mieleenikään mennä sen enempää Stockmannille kuin muihinkaan Itäkeskuksen myymälöihin. Jouduin käymään pakon edessä puhelinmyymälässä. Tällä reissulla todettua: kaikki kahvilat täpötäynnä maskittomia miehiä. Samoin käytävilä niin isoja maskittomia seurueita, jotka pysähtelevät kättelemään poskipusuin vastaantulevia maskittomia seurueita. Yritä siinä sitten pitää turvavälejä.

    • Anonyymi

      Kunhan et vietä pitkää aikaa (noin 15 min.) kenekään lähellä tai lyhyttä aikaa köhivän ihmisen lähellä, syytä huoleen ei juuri ole. Vielä viime keväänä maskeista ei virallisenkaan näkemyksen mukaan ollut erityistä hyötyä.

      Sitä paitsi koronatartuntojen määrä laski Suomessa keväällä ja kesällä, vaikka maskeja ei käytetty. Monissa maissa on ollut maskipakko jopa kadulla kuljettaessa pitkiä aikoja, mutta koronatapauksia on silti moninkertaisesti asukasmäärään suhteutettuna Suomeen verrattuna.

      Tervettä järkeä saa käyttää, jos sitä on!

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä kanssasi, mitä tulee terveeseen järkeen. Et liene tietoinen, että kevään virallinen näkemys maskien hyödystä perustui siihen, että maskeja ei ollut yksinkertaisesti käytettävissä muuhun kuin hädin tuskin hoitohenkilöstön tarpeisiin. Kannattaa ja saa seurata asiantuntijoiden ajantasaisia näkemyksiä ja tieteellisesti valideja tutkimustuloksia. Jos osaa lukea ja vielä ymmärtää lukemansa.


    • Anonyymi

      Suomi on sekaisin. Valtiosihteeri heittelee ihmeellisiä kommentteja Stockmannin shoppailijoista. Valitettavan väljää siellä Stokkalla on viime aikoina ollut, mutta varmaankin valtiosihteeri on käynyt vaateostoksilla marketeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe