Moro! Myin mopon pois ja kaupat onnistu hyvin mutta sitten ostaja haluaakin perua kaupat koska mopossa ei ole runkonumeroa, tyyppikilpi on. Onko minun pakko purkaa kaupat koska ostaja ei kysynyt runkonumerosta tai katsonut sitä enkä siitä sille maininnutkaan että sitä ei ole?
Mopossa ei runkonumeroa. Ostaja haluaa perua kaupat
9
4853
Vastaukset
- Anonyymi
On! Eihän kukaan halua mopoa jossa ei olekaan runkonumeroa. Ostaja pelkää ryhtymistä varastettuun tavaraan. Maksa vaan kiltisti rahat takaisin ja ota mopo takaisin, ettei ostaja vie sitä poliisille tarkastettavaksi.
- Anonyymi
Ei oo varastettu on siinä tyyppikilvessä runkonumero ja runko ollu maalaukses joskus nii sentakia lähteny se numero
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei oo varastettu on siinä tyyppikilvessä runkonumero ja runko ollu maalaukses joskus nii sentakia lähteny se numero
Onhan tuo aika vittumaista myydä runkonumeroton mopo. Poliisi voi vähän ihmetellä jos pysäyttää ja tajauaa tarkastaa runkonumeron ja sitä mopoa ei sillä rungolla enää saa katsastettua. Ja tosiaan voihan se olla varastettukkin.
Mutta yleisesti yksityisten välisessä kaupassa ei kauheasti mitään takuita ole, paitsi jos olet oikeasti kusettanut ostajaa, niin voi mennä petoksen puolelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan tuo aika vittumaista myydä runkonumeroton mopo. Poliisi voi vähän ihmetellä jos pysäyttää ja tajauaa tarkastaa runkonumeron ja sitä mopoa ei sillä rungolla enää saa katsastettua. Ja tosiaan voihan se olla varastettukkin.
Mutta yleisesti yksityisten välisessä kaupassa ei kauheasti mitään takuita ole, paitsi jos olet oikeasti kusettanut ostajaa, niin voi mennä petoksen puolelle.Ei kait se nro maalauksessa häviä , kun tiedät että oli ennen maalausta niin varmaan tiedät paikankin mistä raaputat esiin , muuten perut kaupat tietty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei oo varastettu on siinä tyyppikilvessä runkonumero ja runko ollu maalaukses joskus nii sentakia lähteny se numero
Oletko ostanut mopon uutena kun pystyt sanomaan ettei ole varastettu.
Maalatessa runkonumeron päälle laitetaan teipinpala ja repäistään pois maalauksen jälkeen tai maalataan niin ohuelti numeron yli että se näkyy (parempi vaihtoehto). Yleensä ei maalata niin paksulti ettei meistattu numero näkyisi, numero katoaa vain siten että se viilataan pois ja maalataan yli. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko ostanut mopon uutena kun pystyt sanomaan ettei ole varastettu.
Maalatessa runkonumeron päälle laitetaan teipinpala ja repäistään pois maalauksen jälkeen tai maalataan niin ohuelti numeron yli että se näkyy (parempi vaihtoehto). Yleensä ei maalata niin paksulti ettei meistattu numero näkyisi, numero katoaa vain siten että se viilataan pois ja maalataan yli.Ei oo varastettu kun uutena sen itse liikkeestä oon ostanu ja numero näkyy siis himmeesti ja joku numero ei näy ollenkaa näkyy vaan taskulampun kanssa. Runko oli siis hiekkapuhalluksessa ja maalauksessa ja sielä puhalluksessa unohtivat suojata sen runkonumeron.
Anonyymi kirjoitti:
Ei oo varastettu kun uutena sen itse liikkeestä oon ostanu ja numero näkyy siis himmeesti ja joku numero ei näy ollenkaa näkyy vaan taskulampun kanssa. Runko oli siis hiekkapuhalluksessa ja maalauksessa ja sielä puhalluksessa unohtivat suojata sen runkonumeron.
Minusta tuo on aivan merkityksetön asia kun kerran tiedät varmasti että on laillinen peli, olen ikäni ajanut eikä minulta ole koskaan katsottu runkonumeroa.
- Anonyymi
Runkonumeroita on helppo korjata ja vaihtaa jos tarvis. Motonetista saa stanssisarjan, ja sitten voi viilata runkonumeron pois, jos se on eri kuin rekisteriotteessa tai tyyppikilvessä. Sitten vaan vähän maalia ja kuraa uuden runkonumeron päälle, niin näyttää vanhalta.
- Anonyymi
Paree vaan suostua perumaan kaupat ennen kuin tulee joku Niko Ranta-Aho mafiansa kanssa ja tekee susta TarTar pihvejä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46554Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501