Voiko speedrunnaamisellä elättää itseään?

Anonyymi

Hei! Olen 23 vuotias poika suomestakin, ja koronan iskiessä löysin itseni tilanteesta, jossa ei ollut juuri mitään tekemistä. Lukion olin käynyt jonkin aikaa sitten, mutta armeijan ja välivuosien jälkeen en ollut vielä ehtinyt hakea opiskelemaan. Ajattelin sitten siinä tilanteessa aloittaa uuden harrastuksen, rupesin nimittäin speedrunnaamaan videopelejä.

Olen ennenkin pelannut melko paljon; CS:GOssa on minulla reilut 1200 tuntia, mutta speedrunnaamista en ollut aikaisemmin kokeillut.

Aloitin semi simppeleistä peleistä, eka peli mitä kokeilin oli Super Mario Bros, jossa loppujen lopuksi rupesin saamaan melko hyviä tuloksia. Kyllästyin sen jälkeen peliin melko nopeasti, joten ajattelin ottaa jotain hieman mielenkiintoisempaa speedrunnata. Valitsin peliksi siis Super Meat Boyn, joka muutenkin oli yksi lempipeleistäni. Mutta sitten tähän mennessä kaikista jännittävimmän speedrun pelin löysin viime kuukausien aikana, nimittäin Mr. Krabs Overdoses on Ketamine.

Löysin pelin katsoessani yhtä Cr1tikalin videota, jossa hän pelaa kyseistä peliä, ja siitä lähtien olen ollut koukussa. En ole kuitenkaan saanut vielä yhtäkään ennätystä, vaikka lähelle olen pari kertaa tullutkin.

Joka tapauksessa kysymykseni on: Voiko suomessa elättää itseään speedrunnaamisella? Olen pohtinut, että tämän pitäisi olla mahdollista, jos vaika aloittaisi streamaamisen, mutta olen sen verran dweeb että kukaan tuskin haluaisi katsoa minun lihavaa mahaani webcamin edessä. Entä muut vaihtoehdot?

Jos sinulle on kysymykseeni vastauksia, olisin jättekiitollinenkin.

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse en ole kyllä tietoinen mistään tuommoisesta, mutta olisihan se kyllä ihan siistiä jos se olisi mahdollista

    • Anonyymi

      voithan aina esiintyä rooliasussa livenä. Kehität kiinnostavan roolihahmon ja sille roolihahmollesi messevän nimen. Jos osaat ommella ja kutoa niin se auttaa. Tai pyydät jotain käsityöihmistä rooliasusi ompeluhommiin. Rooliasu päällä tukevuutesi jää piiloon. Voit jättää kasvosi näkyville. Streemauksessa myös lavasteet ovat tärkeitä. Seinälle ripustat naruilla taustakankaan. Session aikana taustakangas on seinällä ja session jälkeen voit ottaa kankaan alas. Taustakankaaseen tekstiä, kuvia,mainoksia, värejä, valoja jne. oman maun mukaan. Onko pelistriimaus kannattavaa toimintaa riippuu siitä että saat itsellesi seuraajia. Onko puheäänesi kohttuullisen hyvä ? Saat esiintymisvarmuutta ja se auttaa myöhemmin opiskeluissasi ja työlämässä. BTW sanoisin että 23 v on oikeasti jo aikuinen mies. Tuloista, jos niitä tulee, on muistettava maksaa verot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      226
      7007
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      333
      4899
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      150
      3700
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      119
      3499
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      75
      3443
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      55
      2937
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2759
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2480
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2396
    10. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      97
      2039
    Aihe