Mormonismi on Joseph Smith nimisen huijarin perustama lahko jonka päätehtävä on hallita ihmisiä ja kerätä heidän rahat pois. Niin Smith oli muuten ammatiltaan taikavarpu aarteenetsijä. Siinä teille varsinainen profeetta.
Joseph Smith
Anonyymi
2167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä tietoa Joseph Smithistä.
<139 vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua (vähän ennen 139 vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua) tuli olemassaoloon ihmiskunnan toinen jäsen (mies), joka ei myöskään ollut enkeli ja jonka nimi taivaassa oli Zadkiel (Prayer).
Hän syntyi myöhemmin Jaakobin eli Israelin poikana Joosefina (Jaakob sai Joosefin ollessaan 120-vuotias) jonka vaimo oli Onin papin Poti-Feran tytär Asenati ja sitä myöhemmin Hilkian poikana Jeremiana, Jeremian kirjan päähenkilönä Raamatussa ja vielä myöhemmin 1150-1200 luvulla jaa. Englannissa eläneena Allan Clarena (Alan a Dale) jonka vaimo Elisabeth Fitzhenry/Alwine oli 144000:n 4:s jäsen, sekä vielä myöhemmin hän syntyi 29.12.1805 jaa. Sharonissa, Vermontin osavaltiossa, Usa:ssa Joseph Smith nuorempana, MAP-kirkon perustajana.
Vieläkö niitä käännyttäjiä kurvailee pyörällä pitkin katuja. Sanan levitys tehtävissä. Yhtä vähän kiinnostaa Jehovat oven takana.