Ilmasto ja päät sekaisin Maailmassa

Anonyymi

Suurin uhkakuva Maailmassa on ilmaston lämpeneminen ja kuvittelu monisukupuolisuudesta.
Kun nämä asiat saadaan kuntoon niin tulevaisuus on pelastettu.
Tähän ideologiaan kannattaa uskoa muuten sinut eliminoidaan.

ilmastotodellisuus.fi

7

78

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ILMASTON LÄMPENEMINEN

      Jääkausien välinen Eem-interglasiaali oli viime jääkautta edeltänyt lämmin kausi 131 000 – 114 000 vuotta sitten. Kyseisen kauden aikana vuoden keskilämpötila oli Suomessa 4 °C nykyistä lämpimämpi. Tammikuu oli jopa 8 °C nykyistä lämpimämpi, helmikuu yli 4 °C.

      Jäätiköt olivat tämän päivän jäätiköihin verrattuna pienempiä, ja niistä sulanut vesi nosti parhaimmillaan merenpintaa 4–6 metriä nykyistä tasoa korkeammalle. Esimerkiksi Etelämantereella ja Grönlannissa lämpötilat olivat 3–5 °C nykyistä korkeampia ja Grönlannin jäätikkö saattoi olla jopa 30–50 % nykyistä pienempi.

      Sekametsä ulottui napapiirille asti ja sen pohjoispuolelle Lapissa oli havumetsää. Lehtimetsän vyöhyke ulottui Etelä-Ruotsissa Skånen pohjoispuolelle saakka. Myös kasvillisuusvyöhykkeet olivat Euroopassa nykyistä pohjoisempana ja Englannissa esiintyi subtrooppisia lajeja ilmaston muistuttaessa nykyisen Etelä-Ranskan ilmastoa.

      KASVIHUONETILA / JÄÄKAUSITILA

      Maapallon ilmasto voidaan jakaa kahteen suureen ilmastotilaan:
      1) kasvihuonetilaan
      2) jääkausitilaan

      Historiansa aikana maapallon ilmasto on vuorotellut näiden kahden tilan välillä.

      Jääkausitilan ollessa kylmimmillään keskilämpötila on 9 – 10 °C. Kasvihuonekautena samainen lämpötila on yli 20 °C. Nykyinen keskilämpö on noin 15 °C.

      • Jääkausitilassa napa-alueet ovat jäätiköiden peitossa.

      • Kasvihuonetilassa maa on pysyvästi jäätön ja ilmasto on kauttaaltaan lämmin tai kuuma, maapallon keskilämpötilan ollessa yli 20 C.

      ❄️ Laaja jäätiköityminen on verrattain harvinainen tapahtuma maapallon historiassa. Jäätiköitä on ollut vain 15-20 % maapallon olemassaoloajasta.

      ? Suurin osan maapallon ilmasto-ajasta on ollut kasvihuonetilaa, jolloin lämpötilat ovat olleet 5 – 15 °C lämpimämpiä kuin nyt.

      • Anonyymi

        Kuten jokainen täysijärkinen voi viimeistään nyt todeta, oli kaikki ilmasto ÖYHÖTYS puhtaasti yritys HUIJATA ihmiskuntaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuten jokainen täysijärkinen voi viimeistään nyt todeta, oli kaikki ilmasto ÖYHÖTYS puhtaasti yritys HUIJATA ihmiskuntaa.

        Totta helevetisähän jokainen nyt uskoo jotain anonyymiä Suomi24-randompersua mieluummin kuin tieteilijöitä.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielenkiintoinen tutkimus ihmiskunnan muinaishistoriasta ja jääkausista, kukapa tietää... : https://mariobuildreps.com. Onkohan ihmisellä lopulta osaa tai arpaa ilmaston muuttumisessa?

        Jos kuuntelen ylintä neuvonantajaani, äitiä 90 v, meille on tulossa uusi jääkausi, eikä mikään kesähelle. Mikä on mahdollista, jos Golf -virta pysähtyy, kun Grönlanti sulaa kyllin paljon. Silloin sähköautoilijat ja tuulivoimalat ovat pulassa, ja kaikki muukin. Kyllä tulevat öljy, kaasu, puu ja muut vanhanaikaiset energiat taas arvoonsa. Koskaan ei pitäisi panna kaikkia munia samaan koriin, se saattaa hajota.


    • Anonyymi

      Jokohan se vajaamielinen lapsikin pitää sen suunsa pikkuhiljaa kiinni

    • Anonyymi

      Vielä kun joku hämmästyksissään huomaakin että tähän mennessä ihmisten lisääntyminen onkin perustunut heterosuhteisiin, niin on siinä ihmettelemistä kerrakseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe