Kun on noita uusia ajotietokoneita nuissa.
Voiko akun vaihtaa uuteen autoon itse
Anonyymi
26305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Missä helvetin nuissa?puhu/kirjoita suomea vai oletko jostain vitun oulusta?
Jos pystyt pitämään koko ajan virrat navoissa niin voi. Itse tein niin ja helposti se kävi.
Minulla on vain yksi napa ja virta kutittaa siinä?
Tarkoittaa sitä ettei tavallisen kannata tuota yrittää
Paras tarkistaa asia ennenkuin alat irroittamaan akkua.
Periaatteessa ei akun irroitus aiheuta vikaantumista mutta joitain asetuksia voi joutua uusimaan.
eihän uuteen autoon tartte nuita akkuja vaihtaa.
mut jos jo esim 5 vuatta ni sit voip vaihtaa ite
EI VOI!!!
Jo tässä wanhassa BMW:ssä pitäisi samalla rekisteröidä se, jottei lataa liikaa, kuten sitä väsähtänyttä on täytynyt. Tietokoneelle täytyy kuulemma kertoa, että uusi patteri on paikalla nyt.
Ennenwanhaan riitti jännitteensäädin.
Mittaristoon lävähtää kaiken näköstä mukavaa valoa ja pitäisi autosta riippuen parametrit käydä läpi eikä lähteä ajamaan jos edes pystyy,eli jos saat jollain virrat pysymään vessassasi(vara akulla)niin voi tehdä niin.
Suomessa puhulleen aika monella murteella, Hangosta Petsamon välillä??
Kuinka vanha autosi on ja minkä meeekkinen
Joihinkin tekee huvää kun virrt on pois vähän aikaa.
Aivan uusimpiin volvoihinkin vit mutta pitää laittaa. Toinen akku esim tupakna sytyttimen kautta syöttämään akkua. Jitta virrat ei katkee.
Luktavumin josnkysyt y äälät ei autiåosi ole niin kallis ja hienonettei b oi ja olet kiinnostunut sen vaihtamaan.
Ainanei vika ole akussa c å vaa että ajat lytytä ajoa ja kku ei kerkii latautuu.
Ja auto seisoo paljon .
Sulla näköjään näppis aanut kosteutta tai akkusi paska.
Vika voi ola myös liian vähäisessä ja lyhyessä ajossa.
Jis ajat lyttä matkaa harvoin akku ei kerki latautuu.
Uudele ak u le käy samo i n.
en lähtis vaihtaa uuteen biiliin, voi sotkea ajotietsikan asetukset monessakin merkissä.
Vanhassa vm 2000 Avensiksessa akun voi vaihtaa. Se tosin nollaa ajotietokoneen säädöt mutta kone starttaa ja systreemi alkaa säätämään itseään. Ekan parin kilometrin aikana tehot ja kaasuvaste ei ole parhaimmillaan, joten risteykjsissä jne pitää olla tarkkana ja unohtaa ensi alkuun ohittelut.
Uudemmissa kannattaa ehdottomasti tarkistaa asia, tietsikan nollautuminen tms saattaa olla pirun hankala juttu. Ja voi se mennä ihan päinvastoinkin, systeemi ei värähdäkään akun irrotuksesta.
Muista varmistaa!
Voi vaihtaa. Ainoastaan kellonaika, vuosi ja päivämäärä täytyy ladata uudestaan. Jos tupakansytyttimen kautta antaa virtaa niin ei katoa muistista mitään.
Joskus vika ei ole akussa, laittaa vaan lisää bensaa niin auto korjattu ja voi taas ajaa.
Näin itsekkin luulisin.
Akkulaturi kiinni akkukenkiin samalla kun irroittaa vanhan akun,Uusi paikalleen ja laturi pois. yksinkertaista mutta helppoa
Pitää silloin olla hyvälaatuinen laturi ettei ylijännite tuhoa auton elektroniikkaa. Normaalisti akku toimii jännitteen tasaajana.
Helpoimmin käy kun kytkee pienen vara-akun kiinni tupakansytyttimen liittimeen. Pitää toki muistaa ottaa vara-akku pois ennen uudelleenkäynnistystä. Akun sijaan käy myös 9 kpl sarjaankytkettyjä 1.5 V AA-paristoja kunhan ne on siten kasattu ettei vahingossakaan pääse virta katkeamaan.
Olet siis ostanut käytetyn sähköauton ja se hyytyi heti kun tuli -5°C.
Ei vika akuissa ole.
niin ostin mutta nyt on -20c täällä
Mitä enemmän tekniikkaa sitä vittumaisemmaksi ne on tehty.
Kyll vanhat autot on parhaita.
Uusissa hyvissä autoissa kaikki tiedot säilyvät. Ihan samalla tavalla kuin puhelmissa ja tietokoeissa ja tuhansissa muissa laitteissa. Maksaa n. 1,3 euroa enemmän. Jos ei ole varaa maksaa tuota, niin sitten vaan säätämään käsin.
Ei akun irtoaminen vaikka vahingossa mitään riko. Turha uskoa huoltoliikkeiden asentajien juttuja.
Kannatta pyytä ohjelmoimaan uusi akku autoon akun myyjän. Muuten auto ei huomio uutta akkua.
Kyllä akun kanssa voi olla uusissa autoissa joitain outoja juttuja.
Esim. ulkoisen laturin käyttö kielletty.
Ohje on että latausta varten akku on irroitettava.
Mitä tapahtuu jos lataa paikallaan ollessa, se ei ojeista selviä.