tuollaista

kuin edesmennyt paavi oli ei tule enään jäi aika isot kengät täytettäväksi valittavalle paaville.
4311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jäi isot kengät mitä me teemme kengillä kuin paavillakaan. Luther aikanaan paljasti paavin 100 valhetta l. 100 teesiä. Eikä paavi ole tuosta miksikään muuttunut, eivät ole Lutheria pannasta poistaneet. Vaikkei tuo panna ole Lutheria mihinkään suuntaan hetkauttanut. Taivaanvaltakunnan avaimet otettiin paavilta pois Lutherin seurakunnalle eli kirkolle.

Äänestä
  • Katolinen ja luterilainen kirkko ovat yhdessä todenneet, että molemminpuoliset pannaanjulistukset tai kiroukset eivät ole enää voimassa, koska osapuolet eivät ole enää olemassa. Jos molemmat kirkot opettavat näin, niin emmekö mekin voisi olla vähän sovinnollisempia?

    Äänestä

  • pari omaasikin joukkoon. Teesiä nimittäin. Eikö niitä legendan mukaan ollut 97. Tai joka tapauksessa alle sata.

    Äänestä

seuraaja pystyy ottamaan pois opetusvirkaa useammalta teologilta, professoreilta kuin JP II oli tehnyt, silloin saapas tulee olemaan pieni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paavia kirjoitti:

kuin edesmennyt paavi oli ei tule enään jäi aika isot kengät täytettäväksi valittavalle paaville.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu