Turvetta kattilaan vaan

Anonyymi

Erittäin ekologisesti kestävän kehityksen kannalta hyvä vaihtoehto

11

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kotimainen polttoaine työllistää

    • Anonyymi

      Vihervasemmisto ei tykkää

    • Anonyymi

      Öljy ja sähkö on kallista suomessa, joten kuivaa klapia tai puhdasta kaasua!🌍🌍🌍

    • Anonyymi

      Haussit kun eristetään kunnolla, niin ei tarvita kuin hiukan sähkövalon tuiketta!!!

    • Anonyymi

      Vihreää sähköä ei ole olemassakaan. Sama kuin itselleen valehdellaan. Sähkönkulutus kasvaa ja osa ydinvoimaloista tulee käyttöikänsä päähän joten ydinvoimaloita rakennetaan lisää joka johtaa väistämättä hinnankorotuksiin. Tuulivoimalat ei riitä mihinkään eivätkä ole huoltovarmuuden kannalta luotettavia energiatuottajia.
      Ilmastomuutos on ja tulee aina olemaan eikä sille kukaan voi mitään. Sitä on tapahtunut aina miljoonia vuosia.

    • Anonyymi

      Pakkasten aikaan ajetaan turvetta runsaasti

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kaiken lisäksi ilmastopaneelin väite turpeen haitoista ilmastolle ei pidä paikkaansa. Suomen soihin sitoutuu vuodessa enemmän hiiltä, kuin mitä turpeen poltosta aiheutuu päästöjä, eli turve on siis todellisuudessa uusiutuva ja päästötön energia.

        Jotain turpeen kasvuvauhdista kertoo se fakta, että hehtaari suota kasvaa vuodessa enemmän kuutioita, kuin hehtaari metsää. Ruotsissa on myös tutkittu, että ojitetun suon, jollaisia Suomessakin on jopa kaksi miljoonaa hehtaaria, ottaminen turvetuotantoon vähentää tämän alueen tuottamien ilmastopäästöjen määrää verrattuna siihen, että alueelle ei tehtäisi mitään.

        Ilmastopaneelin väitteet turpeen haitallisuudesta ilmastolle ovat siis puhdasta huuhaata eikä niillä ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.


    • Anonyymi

      lopputulemana pidän sitä että näiden alasajojen päätöstentekijöillä on omat lehmät ojassa..

    • Anonyymi

      Kun turpeesta luovutaan, niin lämmitämme sitten venäläisellä hakkella, joka on talvella umpijäässä.

    • Anonyymi

      Jos turve ei ole uusiutuva luonnonvara niin ei silloin pitäisi puidenkaan kasvaa metsissä soilla ja saloilla,minä tiedän että Suomesta loppuu ennemmin ajattelemattomat päättäjät kuin turve(tahi niiden päätäntävalta tarkoitin)onhan tässä vaalit tulossa,vaviskaa viherpipertäjät???????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe