Israelin historiaa

Ei ole olemassakaan länsiranta, koska Jordanvirta on lähes kuivettunut. Vaan on ainoastaan Juudea ja Samaria ja nämä alueet on aina kuulunut Israelille.

En näe tässä asetelmassa eli sodassa arabit Juutalaisia vastaan mitään tosiasioita jotka siinä edes otettaisiin huomioon.
Eikö ole ilmiselvää 14.5.1948 lähtien se tilanne että mitään rauhaa ei ole odotettavissa (raamattu ei siitä puhu).
Jos arabit eivät OTTANEET TARJOUSTA maa-alueesta vastaan jo 1948,miksi ja kuitenkin koko ajan sitä haluavat/vaativat❓❓
Olin kerran Helsingin yliopistolla kuuntelemassa FOKUS-ISRAEL tilaisuutta jossa oli lakitieteen tohtori ulkomailta puhumassa ja hän tiesi tarkkaan historiallisesti ja lain mukaan mitä tapahtui 1948🇮🇱
Hän mainitsi että ARABEILLE TARJOTTIIN suurta TRANSJORDANIAN aluetta samaan aikaan kun JUUTALAISILLE OMAA MAATA,ARABIT EIVÄT OTTANEET ko aluetta vastaan,kuitenkin siitä lähtien on ollut tämä SAMA ASIA esillä eli VAADITAAN OMAA ALUETTA PIENESTÄ ISRAELIN MAASTA ja väkivallalla arjen tasolla ja oikealla SODALLA,MIKSI❓❓
EIKÖ tilanne ole outo,minusta on näin loogisesti ajatellen.
Toinen asia mikä jäi mieleeni että ko ALUETTAHAN EI OTETTU ARABEILTA juutalaisille,sitä aluetta HALLITSIVAT ENGLANTILAISET🙋🇮🇱
Kolmas asia mikä minulle oli uutta että YK:llahan ei ole VALTAA TOISIIN MAIHIN vaan jokaisella maalla on OMA ITSENÄINEN VALTA OMAAN MAAHANSA NÄHDEN.
Nyt YK on ikäänkuin käyttänyt tätä valtaa ja nimenomaan ISRAELIIN NÄHDEN.
YK:lla on MIELIPIDE VALTA VAIN mutta ihmiset mieltää että sillä on todellisesti LAIN MUKAAN VALTAA kun ottaa kannanotoillaan ikäönkuin hallitsijan vallan sanoessaan MIKÄ ON OIKEIN JA MIKÄ ON VÄÄRIN ja nimenomaan ISRAELIIN NÄHDEN🇮🇱💔🇮🇱
Nämä on faktat joita kuulin luennolla ja jokainen tehköön omat johtopäätöksensä näistä:miksi,mitä varten,mihin pyritään.....🇮🇱

7

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      valtion olemassaolon oikeutusta,
      joutuu jatkuvasti todistelemaan,
      jos sen perustaa ja ylläpitää terrorilla,

      aina ne ovat hukkuneet terroriinsa,
      eikä israhell tee poikkeusta...

      • Anonyymi

        Israel perustettiin, kun Palestiinan mandaatin juutalaisyhteisö antoi YK:n suosituksen mukaisen itsenäisyysjulistuksen mandaatin juutalaisenemmistöiselle alueelle. Mikä tuossa on terroria?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Israel perustettiin, kun Palestiinan mandaatin juutalaisyhteisö antoi YK:n suosituksen mukaisen itsenäisyysjulistuksen mandaatin juutalaisenemmistöiselle alueelle. Mikä tuossa on terroria?

        jos se noin meni,

        niin miksi terroristijärjeitö irgun,
        murhasi naisia ja lapsia...?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        jos se noin meni,

        niin miksi terroristijärjeitö irgun,
        murhasi naisia ja lapsia...?

        Irgun perustettiin kymmenen vuotta sen jälkeen, kun arabit aloittivat juutalaisvastaisen terrorinsa. Siis melko pitkämielistä juutalaisilta. "Silmä silmästä" kun on aina ollut suosiossa Lähi-Idässä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Israel perustettiin, kun Palestiinan mandaatin juutalaisyhteisö antoi YK:n suosituksen mukaisen itsenäisyysjulistuksen mandaatin juutalaisenemmistöiselle alueelle. Mikä tuossa on terroria?

        Israelin valtio on aina ollut juuri tällä paikalla. Jos et usko lue Raamattu. Jerusalem on Israelin jakamaton pääkaupunki.


      • Anonyymi kirjoitti:

        jos se noin meni,

        niin miksi terroristijärjeitö irgun,
        murhasi naisia ja lapsia...?

        Terroristijärjestöjä ovat iranin tukemat hamas hisbollah ja jihad ym.


      • Anonyymi

        "Palestiinalaisten" valtio ei ole vielä kaatunut, kun eivät ole saaneet sitä vielä edes pystyyn, vaikka terrorismilla yrittävät sitä rakentaa.

        Israelin olemassaolon oikeutussta ei joudu todistelemaan. Se oikeutus on täysin selvä etenkin kansainvälisen lain perusteella.

        Mikä on tuo mainitsemasi "israhell"?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      190
      2681
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      273
      2427
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2295
    4. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      211
      2277
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      154
      1391
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1234
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1199
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1082
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1050
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe