Olenko minä paha ihminen jos ajattelen näin?

Anonyymi

Kun joku ajattelee tai sanoo minusta pahaa tai ei oikein arvosta minua, tunne minua hyvin tai vähättelee minua, niin haluan hänen kärsivän mutta tiedän että se olisi moraalisesti väärin. En yritä tässä pakottamaan kaikkia pitämään ja arvostamaan toisistaan, kunhan vaan pitää mölyt omassa mahassa mutta itse tunnen olevani yksin maailmassa ja mitä sillä tarkoitan on että ei kukaan ole minunlaiseni että ainoa laatuani. Olen kuin muukalainen tässä maailmassa, joka yrittää selvittää onko mun kohtalo olla paha vai hyvä mutta yritän olla hyvä, ihmiset vaan ei tiedä milloin lopettaa kiusaamisen.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän kaikista ihmisistä ajatella sekä hyvää että pahaa. Jokaisella on omat näkemyksensä siitä, millainen on hyvä, oikea tai esimerkillinen ihminen, joten joku aina kuuluu ihailtaviin ja joku toinen väheksyttäviin ihmisiin. Asiasta ei kannata ottaa tarpeetonta stressiä. Kyseessä on tavallaan luonnonlaki. Ihmiset jakavat ulkopuoliset ihmiset "meihin" ja "muihin".

      Se, mitä ihminen ajattelee ja tuntee päänsä sisällä, on yksityisasia. Ajatukset ja teot ovat eri asia. Pelkät pään sisäiset ajatukset harvoin ketään vahingoittavat, vaikka olisivat kuinka rajuja tahansa.

      • Anonyymi

        Edellinen kommentti oli asiaa. On tärkeää, että voi erottaa tunteet ja niiden herättämät mielikuvat teoista, joihin nämä saattaisivat johtaa, jos päättäisi toimia. Mikään tunne tai mielikuva ei sinänsä ole paha, ainoastaan, jos ryhtyy sen perusteella pahoihin tekoihin. Esim. jos on vihainen jollekulle, on pelkästään hyvä asia, että voi tuntea mielessään vihantunnetta, ja
        käydä läpi myös tunteen herättämiä mielikuvia (tyyliin "voisin vaikka lyödä häntä jne."), mutta ei silti tarvitse ryhtyä tekemään mitään.

        Jos tunteita ei uskalla kokea sen pelossa, että ehkä tekisi jotain niiden perusteella, tunteet vaan pakkautuvat tiedostamattomaan, mutta eivät mene pois. Niistä voi seurata masennusta, ahdistusta, ja esimerkiksi vihan kohdalla, ne voivatkin yhtäkkiä purkautua vaikka kiukunpuuskana jolle ei itse löydä selvää selitystä. Tai vaikka harkitsemattomana väkivallantekona.

        Joka tapauksessa, aloittajan varsinaiseen asiaan, käsitin, että koet negatiivista suhtautumista ja jonkinlaista kiusaamista ihmisten taholta. Ihmiset ajattelevat aina toisistaan jotain, ja usein se ei perustu oikeaan tietoon. Ihmiset myös sijoittavat omia tunteitaan ja ominaisuuksiaan toisiin, tiedostamattaan. Sitä kutsutaan projektioksi. Jos siis joku vaikka ajattelee että olet paha, tai huono, kyse voi yksinkertaisesti olla hänen omasta huonouden tai pahuuden tunteestaan, jota hän ei pysty käsittelemään, ja kuvittelee mieluummin, että sinä olet sen tunteen kantaja. Tämä koskee kaikenlaisia tunteita ja ominaisuuksia, ei vain negatiivisia. Joskus hyvä ihminen, joka ei usko olevansa hyvä, kuvittelee muita ihmisiä paljon paremmiksi kuin he ovatkaan. Se voi olla hänen omaa projektiotaan.

        Anna ihmisten ajatella mitä ajattelevat, ole vain oma itsesi. Et ole olemassa miellyttääksesi muita, eikä kaikkia voi miellyttää kuitenkaan.


    • Anonyymi

      Ole ihan tavallinen! Ei tarvitse olla hyvä tai paha. Meissä kaikissa on paljon hyvää mutta myös taipumus pahaan ja todella paljon kaikkea siltä väliltä. Kukaan ei ole pelkästään hyvä tai pelkästään paha.

      Ole vain oma itsesi! Sinun ei tarvitse pitää kaikista eikä kaikkien tarvitse pitää sinusta. Mutta tarvittaessa kaikkien kanssa olisi silti hyvä tulla toimeen, vaikka ei kaikista tarvitse pitää.

      Toisten ikävistä sanomisista pahoittaa mielensä helposti, ja silloin voi jopa tehdä mieli kostaa jotenkin. On silti eri asia haluta kostaa ja eri asia tehdä se. Ei kaikkia haluja toteuteta.

    • Anonyymi

      Tärkeintähän on että itse tietää oman itsensä, sen minkälainen on.
      Jos joku muu on jotain toista mieltä niin sehän ei ole kuin hänen ongelmansa.

      Tietty suurin osa ihmisistä haluaa että muutkin pitävät, ja hyväksyvät hänet, mutta on tosiasia että kaikkia ei voi miellyttää, eikä edes tarvitse.

      Jokainen puhuu toisista ihmisistä sekä hyvää että pahaa, se on fakta.
      Jos törmää ikävämpiin asioihin ja puheisiin niin ne kannattaa jättää omaan arvoonsa eikä välittää niistä.

      Tärkeintä on että hyväksyy itse itsensä ja pärjää itsensä kanssa.
      Kaikki tunteet, olivat ne millaisia tahansa, kannattaa käydä läpi ja hyväksyä ne sellaisina miltä ne tuntuvat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      208
      14109
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      54
      5382
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4765
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      253
      3831
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      111
      3588
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      133
      3566
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2120
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1457
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1221
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      300
      1165
    Aihe