Uusi Putous-kausi alkoi. Katsoitko ja oliko hyvä?

14

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hahmot olivat pitkästäaikaa muutakin kuin tekemällä tehtyjä tai sellaisia joilla kalastellaan vain lapsien ääniä. Tosin pilven koirahahmo on taas tehty vain pentujen äänien kalasteluun. Kuitenkin kyseessä on enemmän aikuisille suunnattu viihdeohjelma, niin on tympeetä että osa hahmoista tehdään kuin pikkukakkosen teletapeiksi viisivuotiaille pikku irmelioskareille.

      Mutta ja iso mutta on taas tuo jatkuva ja yliampuva persuhuumori. Kaikki viihdeohjelmat joissa yhtä poliittista puoluetta pidetään silmätikkuina ja niille nauretaan on tekemällä tehtyä huumoria, jolle oletetaan kaikkien nauravan.
      Ohjelman tuottaja voisi joskus vastata miksi esimerkiksi vihreistä tai vasemmistosta ei koskaan tehdä huumoria? Ei myöskään eräästä nimeltämainitsemattomasta uskonnosta. Miksi?
      Tämän takia en jatka ohjelman katsomista sillä on varmaa, että myös se loppuunkulutettu Trump sketsi tulee kohta taas. Koska demokraateille tuolla on naurettu? Ei koskaan. Jos viihdeohjelma tehdään piilopoliittisena satiirina ilman, että ohjelman nimi on poliittinen satiiri se on tyhjän nauramista ja politikointia.
      Ihme oli sentään, että yksi kausi on tiedossa missä ei ole hahmona jotain stereotypistä transhahmoa.
      Muuten siis mielenkiintoinen alku, mutta poliittinen tyhjän nauraminen ilmeisen ideologisille vastustajille vei pohjan koko ohjelmasta. Tämä siis laski arvosanan ala-arvoiseksi.

      • Anonyymi

        Jopa kaupallisen puolen viihdeohjelmilla on poliittinen sanoma. Aikoihin on eletty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jopa kaupallisen puolen viihdeohjelmilla on poliittinen sanoma. Aikoihin on eletty.

        Se on osa tätä kahtiajaon aikakautta. Mennään parikymmentä vuotta taaksepäin, niin huumori oli aitoa huumoria ilman politikointia. Nykyään politiikka on otettu viihteeseen mukaan joka on omiaan lisäämään ristiriitoja.
        Ennen mm kisat ja olympialaiset yms olivat sellainen kansoja yhdistävä tapahtuma missä oli periaatteena se, että nyt urheillaan eikä politikoida. Mikä surullisinta niin nykyään myös urheilukin on mennyt täysin politiikan sotkemaksi pelleilyksi.
        "Kun tuo ajattelee noin boikotoidaan tai kun tuolla toimitaan noin boikotoidaan"
        Olemme siirtymässä todella vakavaan ja pelottavaan aikakauteen.


    • Anonyymi

      Katsoin. En tykännyt, ei naurattanut tippaakaan eikä yhtään kertaa.
      Olisi kiva jos ohjelmassa palattaisiin ns. perushuumoriin, eli tavalliselle matti maija meikäläis-ihmisille tapahtuviin "tahattomiin sattumuksiin".
      Jätettäisitte sikseen kaikki sateenkaari/sukupuolihuumori ja yksittäisten politiikkojen nälvimisen ja keskittyisitte ns. "selkokielellä" tuoreempaan sanailuun.
      Suomesta löytyy Jope Ruonansuun tyyppisiä tilannekoomikoita. Nyt sketsit toistavat itseään, ovat puhkikuluneita ja tosi kökköjä.

    • Anonyymi

      Paskimmat sketsihahmot ikinä, muuten perus putousta.

      Halla-aholle vittuiltiin, tasapuolisuuden nimissä odottaisin vittuilua myös Ohisalo & kump.

    • Anonyymi

      Kyllä on menny alle arvosteluasteikon putous sketsit , eikö noilla näyttelijöillä ole itsellään mitään itsekritiikkiä mihin ohjelmiin osallistuvat .

      • Anonyymi

        Todellakin! Kaikkien aikojen pohjanoteeraus, niin väsynyttä sketsiä ja surkeita hahmoja. Kenen kanavalla olet sen leipää syöt ja se näkyy mauttomissa, huitaistuissa sketseissä. Lopetin katselun alkujaksoihin. Ei kiitos enää.


    • Anonyymi

      En ole tollastakaan sontaa kattellut ikinä, on se kumma kun ei televisiosta enää tahdo katsomisen arvoista ohjelmaakaan tulla. Pelkkää tositv reality formaatti sontaa, on jos jotakin laulamista ja kykyä, on jos jotakin parittamista, kokkia sille ja tälle, ja nyt nämä perkeleen kämpän mettästäjät, voi kiesus sentään. Mtv3 kanavan jo heivasin helvettiin television muistista, ja parit nelosen kanavista on jo lähtenyt vetämään..

    • Anonyymi

      Nyt sitten haukuttiin alfa tv ja taas muita uskontoja poislukien eräs nimeltämainitsematon sekä konservatiiveja. Tuo ohjelmahan alkaa olemaan kuin ylen politikointia.
      Mikä siinä on niin vaikeaa olla sekoittamatta "parempaa ja huonompaa" politiikkaa viihdeohjelmiin?

    • Anonyymi

      Joko sketsit on alapäähuumoria tai sitten haukutaan ja pilkataan jotain poliitikkoa, ei ole viihdettä. Viihde-ohjelmatkin on kääntynyt poliittisiksi ja kettuillaan vain poliitikoille ja politiikalle.

    • Anonyymi

      Puoleen väliin asti katsoin.
      En ymmärrä koko formaattia, ei ollut mitään hauskaa, ei ole mun ohjelma.

      Sama fiilis tulee nykyisestä Stand up:ista.
      Eikö ole mitään muuta kuin alapäähuumori, tai omaan itseen, syntyperään ja suomalaisuuteen kohdistuva ilkeily tai sitten kiroilun voimalla tehty viihde.
      Todella ärsyttävää ja väsyttävää katsottavaa.

      • Anonyymi

        Kyllä.
        Standupissakin kun tulee tää halvan viihteen "persut sitä ja tätä" hetki, niin minulla vaihtuu kanava. Nykyään tuntuu olevan ylitsepääsemätöntä olla sekoittamatta politiikkaa huumoriin. Ja kun nauretaan, niin vaan oikealle laidalle.


    • Anonyymi

      Odotan innolla parodia Joe setä Bideenistä.

      • Anonyymi

        Eihän nyt sentään kaikkien ihailemaa pyhää bideetä sovi missään tapauksessa parodioida.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      95
      3219
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2486
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1454
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1422
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      1001
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      935
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      326
      918
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      847
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      814
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      798
    Aihe