Nyt kun maksavat asiakkaat ratikan myötä on saatu pois keskustasta niin perässä menee yrittäjät.
Vihreät jotka teoriassa kannattavat tavaran kierrätystä ja vanhan tavaran korjaamista ei voi käyttää esim. suutaria koska Kela ei korvaa uusia kengän pohjia.
Teoriassa vihrerhipit suojelee luontoa, käytännössä ovat maanvaiva.
Vihreät jotka teoriassa kannattavat tavaran kierrätystä ja vanhan tavaran korjaamista ei voi käyttää esim. suutaria koska Kela ei korvaa uusia kengän pohjia.
Teoriassa vihrerhipit suojelee luontoa, käytännössä ovat maanvaiva.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Keskustan vetovoima se vaan nousee. Eihän siellä ole kohta mitään. Ratikalla voi körötellä aavekaupungin läpi.
Palvelut löytyvät nykyään automarkettien läheidyydestä. Muut siirtyvät perässä lähemmäksi. Keskusta näivettyy.
Ei tainnut se keskustan elävöittäminen oikein onnistua.
Eikä ratikka mitään muuta, kuka nyt Hervannasta lähtisi sen takia keskustaan että saa istua ratikassa kivan bussinpenkin sijasta ,eikä keskustassa ole mitään miksi sinne mennä.
Sääliksi käy yrittäjiä, hiljentyminen näkyy jopa Hervannan DUOssa jonka edestä ei saa autolla ajaa ratikan takia, kävijämäärät selvästi vähentyneet sielläkin.
Kai siihen eteen voi taksin tilata.
Keskustan elävöittäminen on mennyt väärään suuntaan. Tämän myöntäminen on tietyille ryhmille yhtä vaikeata kui totuuden puhuminen Trumpille.
Keskusta rakennetaan pillalle. Pienet viheralueet hävitetään ja tilalle betoniviidakko.
Ei sitä kaikkea voi ratikan syyksi laittaa. Koronan vuoksi ihmiset nyt vaan ei liiku kaupungilla. Lisäksi suutari valitti kallista vuokrasta.
Ei voi kokonaan laittaa ratikan syyksi, vaan päättäjien jotka halusivat autot pois keskustasta. Autot lähti ja samalla maksavat asiakkaat.
Suurin osa liikkeistä lopetti/lähti jo ennen koronaa, joten korona ei ole syy.
Vaikka vuokra olisi kallis, sillä ei ole merkitystä, jos on riittävä määrä asiakkaita.
Oikea termi on: järjetön ja täysin perusteeton riistovuokra.
Ennen riistovuokra ei haitannut, koska oli asiakkaita. Kun asiakkaat lähtivät niin piti mennä sinne missä niitä on. Suuntana siis Ideaparkki. Sinne pääsee autolla. Sillä kulkevat maksavat asiakkaat.
Sanoko mihin lähti? Alepupiin kaljalle?
PaskaIIe kuulemma lähti.
Mulle väitti lähevänsä kädeIIe.
Olisko lähtenyt lohestamaan. Pitäähän suutarin välillä lohensa purkittaa.
Tampereen keskusta on juottoloita varten. Nyt kun korona kurittaa niin ei ole tarvetta edes juottoloille.
Vihreä ideologia näivettää elinvoimaisen keskustan. Maksavat asiakkaat karkaavat. Saman tekevät sitten yritykset. Tätä taasen viherhörhöt eivät pysty näkemään saatikka tunnustamaan.
Viherpiperrys on kuin syöpä joka hiipii salaa yhteiskunnan rakenteisiin.
Aina kuvitteellisena perusteena on ilmastonmuutos tai päästöjen vähennys oli sitten kyse koiran ulkoiluttamisesta tai vaikka sorsien ruokinnasta.
Nämä viherhipiöt saavat nykyään allergisen kohtauksen kaikesta koska vapaa kasvatus ja rajojen puuttuminen ovat vieneet nämä sukupuolettiomat henkiseen skutsiin.
Hyvä kommentti!
Uusia sanontoja tämä "lähti kuin suutari asematunnelista". Ennenhän lähti mummo lumihangesta ja hauki rannasta ja satanen lompakosta jne.
Ei oo mikään ihme. Vesipiipupaikat ja "kessu" kaupat Hollannin tyyliin
ne menestyy uuden kultuurin myötä.
Kun autolla ei saa tulla kaupunkiin ei sielä muakaan tarvita ostamassa
palveluja. Viitti hevosen satuloita linja -auton kyydissä rahdata kaupunkiin.
Parempi lähetää postilla viroon tai Puolaan korjattavaksi /huoltoon.
Ihmiset kävelee tennistossuissa ja muotilenkkareissa. Ei tarvita suutaria enää.
Hämeenkadusta voisi tehdä punaisten lyhtyjen kadun. Siitä vaan Hervannan yh.t ikkunaan istuskelemaan stringeissä.