Kevytyrittäjä on laskutuspalveluyrityksien käyttämä markkinointinimi. Lait ja asetukset eivät tunne kevytyrittäjää, eikä kevytyrittäjyyttä. Kevytyrittäjä on lakien mukaan AINA yrittäjä, vaikka hänellä ei olisi yritystä eikä y-tunnusta.
Kyseessä on yrittäjä, joka laskuttaa asiakastaan myymistään palveluista laskutuspalveluita tarjoavan yrityksen kautta. Hänen on otettava lakisääteiset vakuutukset, kuten YEL-vakuutus, jos edellytykset täyttyvät. Hän on myös kirjanpitovelvollinen aina.
Tosiasia on, että työtä tehdään joko työntekijänä tai yrittäjänä. Ei ole olemassa mitään muita vaihtoehtoja, kutsuttakoon niitä millä markkinointi nimillä tahansa.
Myös työ- ja sosiaalivakuutuslainsäädännössä kevytyrittäjäksi kutsuttua laskutuspalvelun kautta laskuttavaa yrittäjää pidetään tietenkin yrittäjänä, jos hän ei ole työsopimuslain tarkoittamassa työsuhteessa.
Kuten todettua kevytyrittäjä, laskutusyrittäjä, tai mikä onkaan laskutuspalveluyhtiöiden käyttämä markkinointinimi, on aina yrittäjä.
Kyse on valtavasta epäkohdasta, josta on annettu ja annetaan väärää tietoa kymmenille tuhansille henkilöille. Koko idea on saada laskutettua hyväuskoisten tekemistä töistä prosenttiosuudet, ilman mitään vastuuta.
Kevytyrittäjyys ei kannata koskaan kenellekään missään olosuhteissa. Jos haluaa laskuttaa jonkun pienen summan, niin sen voi tehdä yksityishenkilönä ja jatkuvassa toiminnassa toiminimi on paras vaihtoehto.
Jos esim. ajat taksia ns. kevytyrittäjänä, niin olet yrittäjä eli kirjanpito- ja vakuutusvelvollinen täysin vastaavalla tavalla kuin toiminimiyrittäjä.
Jos olet kevytyrittäjä, niin suomalaisittain sanottuna sinua on kusetettu.
Kevytyrittäjäksi kutsuttu on AINA yrittäjä
28
1310
Vastaukset
Aivan hyvä selvitys, mutta näen asian kuitenkin huonompana, mikäli täysin pimeästi tekee työtä.
Oletan, että nämä yritykset myyvät myös usein kerran kuukaudessa tehtävän alvilaskelman.
Kokemus on nimittäin osoittanut, että paperityöt - olivatpa ne kuinka yksinkertaisia tahansa -tahtovat useimmilta itseään yrittäjiksi kutsuvilta unohtua kokonaan.
Edelleen ei ymmärretä, mitkä yrittäjän velvollisuudet ovat, sillä velvollisuudet ovat yleensä oikeuksia suuremmat.- Anonyymi
Kevytyrittäjä ei tee alvilaskelmalla mitään.
- Anonyymi
Jango ja uuberihörhöt saavat laskut verottajalta ja vakuutusyhtiöiltä. Ehkä tulee rikossyytteitäkin, siinä palaa luvat.
- Anonyymi
Huijarit eivät maksa normaalia palkkaa.
- Anonyymi
Kevy tyrittäjä on niin hiano termi!
- Anonyymi
Lakismiestiimini johdollani tulee ottamaan tämän asian kästittelyyn. Teemme aiheesta alustuksen ministeriölle. Samalla kehittämäni eläkeuudistus saa vauhtia.
Terkkuja kaikille Uber frendeille täältä Dubaista.- Anonyymi
Siis Jakomäestä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis Jakomäestä!
Jakiksessa on paljon kevytyrittäjiä.
Siellä ne vaan ympäri kännissä tuhnauttelee.
- Anonyymi
Aloittaja on oikeassa. Nämä Ukot yms ovat harmaan talouden edistäjiä ja toivottavasti ohimenevä ilmiö.
Mainitussa kuviossa ns. yrittäjän pitäisi olla työsuhteessa ukkoon koska laskuttajalla ei ole välttämättä muita laskutettavia tahoja.
Tv. ViidentähdenUberA1 - Anonyymi
Varo huijareita, jotka tarjoavat huijarisopimuksia.
- Anonyymi
Miksi Tmi olisi "paras vaihtoehto"?
- Anonyymi
Toiminimi on aina parempi vaihtoehto kuin laskutusfirman kautta toimiminen, koska silloin saa vähennettyä tuloista kaikki toimintaan liittyvät ostot eli tulonhankkimiskulut, sekä arvonlisäverolliset ostot.
Minä ainakaan en tiedä, miksi Toiminimi olisi paras vaihtoehto?!
Oy:llä on oma lompakkonsa ja Oy:n omistavalla on omansa.
Lompakkojen sisältöjä ei ole ainakaan tarkoitus sekoittaa.
Toiminimellä ja sen omistajalla on vain yksi YHTEINEN lompakko.
Mielestäni yhteinen lompakko on huonompi.- Anonyymi
Olisihan tuosta mukava kuulla perustelujakin.
Pelkkä mielipide on vähän tyhjänpäiväinen.
Omasta mielestäni keltainen. - Anonyymi
Ei tuossa väitetty että toiminimi olisi paras vaihtoehto, vaan että toiminimi on PAREMPI vaihtoehto kuin kevytyrittäjyys. Skarppia nyt.
Nyt vaikuttaa taas vähän siltä, että asia on taas kerran väännettävä
rautalangasta!
Oy:tä kutsutaan juriidiseksi henkilöksi. Se vastaa siis toiminnastaan vain osakepääomallaan, siis niin kauan kuin sitä osakepääomaa on!
Näin ollen, mikäli osakeyhtiö itse hakeutuu tai haetaan jonkun velallisen
toimesta konkurssiin, oy:n omistaja ei pääsääntöisesti joudu velkoja omasta pussistaan maksamaan, vaan ne jäävät velallisen tappioksi - käytin esimerkis-
säni sanaa "lompakko".
Velkojat ovat konkursseissa usein lääninverovirastoja, jotka peräävät oy:n maksamattomia arvonlisäveroja tai maksamattomia eläkemaksuja.
Oy:n omistaja joutuu yhtiön veloista maksuvelvolliseksi vain silloin,
kun hän omalla nimellään on mennyt takaamaan yhtiön velkoja - ei siis
muuten.
Toiminimi yhtiömuotona on taas sellainen, että toiminimen omistaja - jota
kutsutaan luonnolliseksi henkilöksi - vastaa toiminimen tekemistä kaikista sitomuksista itse, lue: Siis omalla lompakollaan!
Enempää rautalankaa ei valitettavsti ollut käytössä!- Anonyymi
Rautalankaa ei olisi tarvittu lainkaan jos ymmärtäisit, että tämä on taksipalsta, ja kyseisen liiketoiminnan harjoittajat ovat pääsääntöisesti yhden auton yrittäjiä jotka työllistävät itsensä lisäksi korkeintaan pari henkeä., vähän kuten suutarit, parturit kirvesmiehet jne.
Liikevaihdot ovat pieniä, omaisuutta ei juuri ole, alvit ja eläkemaksut niin vähäisiä ettei kukaan täysjärkinen ajaudu niitten takia konkurssiin, ja ainakin ennen pienissä osakeyhtiöissä omistajan oli pakko ottaa YEL vakuutus, sen sijaan että maksaisi eläkettä sen mukaan mitä nostaa palkkana yhtiöstä, joten en oikein ymmärrä kahden lompakon etua tässä, paitsi ehkä silloin, jos yrittäjä ei pysty hallitsemaan rahan-, viinan käyttöä mutta silloin on muitakin ongelmia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rautalankaa ei olisi tarvittu lainkaan jos ymmärtäisit, että tämä on taksipalsta, ja kyseisen liiketoiminnan harjoittajat ovat pääsääntöisesti yhden auton yrittäjiä jotka työllistävät itsensä lisäksi korkeintaan pari henkeä., vähän kuten suutarit, parturit kirvesmiehet jne.
Liikevaihdot ovat pieniä, omaisuutta ei juuri ole, alvit ja eläkemaksut niin vähäisiä ettei kukaan täysjärkinen ajaudu niitten takia konkurssiin, ja ainakin ennen pienissä osakeyhtiöissä omistajan oli pakko ottaa YEL vakuutus, sen sijaan että maksaisi eläkettä sen mukaan mitä nostaa palkkana yhtiöstä, joten en oikein ymmärrä kahden lompakon etua tässä, paitsi ehkä silloin, jos yrittäjä ei pysty hallitsemaan rahan-, viinan käyttöä mutta silloin on muitakin ongelmia.Kirjoittajan ideana olikin jättää kaikki lakisääteiset maksut maksamatta.
Olen pahoillani, olen erehtynyt.
Aikaisemmin ostajan oli turvallisempaa ostaa, tehdä kauppaa
sellaisen kanssa jolla oli osakeyhtiö. Minimipääoma oli vielä v. 2005
€ 8.000,- jonka olemassaolo ennen rekisteröitymistä oli toteennäytettävä
kaupparekisterissä.
Yritän jatkossa kuitenkin olla puuttumatta mihinkään asiaan.- Anonyymi
Varo kusettajayrityksiä, jotka yrittävät kaataa kaikki vastuut päällesi.
- Anonyymi
Huijarit ehdottavat kevytyrittäjyyttä.
- Anonyymi
Olet auttamattomasti pihalla, pysy siellä.
- Anonyymi
Kaikki autoilijat ovat välitysyhtiöiden kevytyrittäjiä, kuten ruokalähetit🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi
Ei kai ny sentäs, autoilijalla on palkattuja työntekijöitä, kevytyrittäjällä ei ole!
- Anonyymi
Suomessa on yrittäjiä tai palkansaajia. Kevytyrittäjyys on markkinointinimi laskutuspalvelusta. Sitä käyttävä on AINA yrittäjä.
- Anonyymi
https://www.ilmarinen.fi/ajankohtaista/blogit-ja-artikkelit/blogikirjoitukset/tiina-nurmi/saavatko-yrittajat-vihdoin-yhta-hyvan-elaketurvan-kuin-palkansaajat/?adfcd=1735135868.BKsOXA2FsUq3m5HJnHoYVQ.MjA4NTQ0NCw3MDM0MjE
En noilla rakenteellisilla valuvioilla lähtisi kevytyrittäjäksi. Artikkelista hyvin käy ilmi että Suomi toimii tässäkin asiassa yleistä linjaa vastaan.
"Kansainvälisesti on harvinaista, että sosiaaliturva pohjautuu harkinnanvaraisuutta edellyttävään arvioon. Palkansaajilla eläkkeen ja vakuutusmaksujen perusta on yksikäsitteisesti maksettu palkka. "
Suomi rakenteellisesti vihaa yrittäjyyttä joten miksi lähtisit yrittäjäksi? - Anonyymi
Älä ala kevyt yrittäjäksi jos et tiedä yrittämisestä kaikkea!
- Anonyymi
Kevytyrittäjiä on mukava huijata.🤣🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2335260Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233700Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,182184Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2792123Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast461378Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611249Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1281131Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.116946- 34900
- 196804