Poliisiauton ohittaminen?

Turbokuski!

Mikä ihme noissa tinanapeissa on niin mmagista,ettei niitä voi muka ohittaa kun ajavat selvästi alle rajoitusten?
Just viime viikonloppuna tuli köröteltyä useita kilsoja jonossa ihan vaan sen takia,kun joku ääliö ei uskaltanut jeppemobiilia ohittaa!
Onko poliisikokelailla joku hemmetin pätemisen tarve uhmata muita,kun ajavat alle rajoitusten ja kyttäävät tutkat kuumina,jos joku ehkä pari kilsaa mahtais ylittää heidät ohittaessaan?
Ite oon useasti menny ihan reippaasti pollarien ohi kun olen todennut niiden menevän reilusti alle sallitun ja ei ole kun kerran pysäytetty ja silloinkin päästivät "vakavan suullisen varoituksen" jälkeen menemään-voi kun pelotti,hah!!!!!!!!!!
Tais saada kokelas orkut yöllä kun uskalsi meikun pysäyttää-luuseri!!!!
Ei taida saada naista kapakasta ja piti päteä?
Ei ne tosin olis meikäläistä kiinni saanukkaan,on meinaan senverran menopeli alla!
Mut ihan hyvyyttäni pysäytin
Oon mä sen verran joviaali jätkä kuitenski!
Mut miten mahtaa teidän muiden mopokuskien kanssa olla-ootteko ihan lampaita pollariauton nähdessänne?
-luuserit!

10

4467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxxx

      turbourbon olisi syytä hakeutua hoitoon.

    • ankeli

      Aivan sama mulle mitä teet, itse en halua turhia maksuja maksella kun muutenkin tuota rahaa menee. Vai onko sulla sitä kenties liikaa? Harvemmin poliisit ajaa niin että ohi pitäisi päästä.

      Voi voi. Että tällaisiakin.

    • Kari

      Taitaa sulla olla pipo hieman kireällä. Löysää vähän niin pääsee veri kiertämään.
      Ei poliisin tarvitse välttämättä heti perään lähteä, jos arvelevat, että se vaarantaa muita. He voivat olla vaikka kotiovella vastassa. Osoitehan selviää rekisterinumerosta.
      Kyllä poliisiauton saa ohittaa siinä kuin minkä tahansa muunkin auton, mutta ohitus ei anna koskaan oikeutta ylittää nopeusrajoitusta.
      Siitä, kuka on se luuseri voi jokainen tehdä omat johtopäätöksensä itse.

      • ekasta kirjotuksesta...

        kuka on luuseri... taitaa kundilla olla ikää 14 ja risat. Tai sit elämä pyörii etu- ja takarenkaan välissä...
        Että meitä on sitte moneen junaan, tää hemmo ei tuu ikinä ehtiin yhteenkään niistä...-:)


    • lou

      Kyllä se on huomattu,miten immeiset on kusi sukassa ja melkeimpä paniikissa kun polliisiauto on lähettyvillä.Ohi ei uskalleta ei sitten millään.On se niin ihmeellistä.Immeisen pentuja ne nekin vaan on.

      • Nanna

        Eipä ole vielä tullut eteen sellaista poliisiautoa jonka ohi olisi voinut mennä rajoituksen ylittymättä. Ja minä en ainakaan ehdoin tahdoin lähde kokeilemaan, että pysäyttääkö ne vai ei. Jos menisi selkeästi alle rajoituksen, niin asia olisi eri.

        Helvetinenkeliäkään ei ole vielä sattunut eteen, en osaa sanoa ohittaisinko..:)


      • MinäTaas
        Nanna kirjoitti:

        Eipä ole vielä tullut eteen sellaista poliisiautoa jonka ohi olisi voinut mennä rajoituksen ylittymättä. Ja minä en ainakaan ehdoin tahdoin lähde kokeilemaan, että pysäyttääkö ne vai ei. Jos menisi selkeästi alle rajoituksen, niin asia olisi eri.

        Helvetinenkeliäkään ei ole vielä sattunut eteen, en osaa sanoa ohittaisinko..:)

        Olen ohittanut poliisiauton laillisesti maantiellä monia kertoja, eikä kysymys ole ollut mistään erityistilanteista. Todella usein polisin saa ohittaa kaupunkialueella useampikaistaisella kadulla/tiellä. Kaupungissa näkee paljon autoilijoita, jotka jäävät poliisiauton takakulmalle norkoilemaan uskaltamatta ajaa ohi, vaikka poliisi ajaa jonon vuoksi alle rajoituksen . Näin syntyy ruuhkaa sillekin kaistalle, joka muuten vetäisi paremmin. Köröttelijät ruuhkauttavat liikennettä pitäessään oikeuksistaan kiinni. Miksi kiirettömät köröttelijät eivät jätä liikkumistaan harvan liikenteen aikoihin, eihän heillä ole koskaan minnekään kiire? Helvetin Enkeleitä sunmuita Bambinoksia olen ohittanut japsipyörälläni kuten euroautollanikin, ei siinäkään ole ollut mitään outoa puolin eikä toisin. Liikenne ei ole niin vaikeaa,kuin monet tuntuvat kuvittelevan.


    • sitte

      paljonkos se ohitus sinua hyödytti, kun pollarit kerran pysäytti sen jälkeen????? varmaan olisit päässyt nopeammin perille ilman turhia ohitteluja!!!

      toisalta jos kerran jouduit köröttelemään hiljattain useita kilsoja pollareitten perässä ... niin tarkoitat ilmeisesti sillä ääliöllä, joka ei uskaltanut ohittaa, itseäsi !! ... eihän se muuten selity !

    • martsu

      Jos tosiaan ajavat alle nopeusrajoitusten, niin minä ainakin ohitan, koska ohittaisin tavallisen autonkin. Nopeusrajoitukset on tehty noudatettaviksi aina, eikä vain silloin kun poliisi näkee.

      • tarkoittaa tietenkin

        sitä ei saa ajaa YLI sen rajoituksen. Se EI TODELLAKAAN tarkoita sitä, että pitää ajaa VÄHINTÄÄN sitä rajoituksen nopeutta. Jos ajaa esim. 90 satasen alueella se EI ole mitään alinopeutta. Sen on aivan hyvä nopeus.

        Esim. USA:ssa alinopeudeksi katsotaan nopeus, joka on hyvällä kelillä yli 20 mph alle rajoituksen sellaisella autolla, jolla voisi ajaa suurinta sallittua.

        Eli nopeus voi olla aivan hyvin 20 km/h alle SUURIMMAN SALLITUN, se ei ole mitään matelua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2779
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1602
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1565
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      33
      1251
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1161
    Aihe