Uskonnonopetukseen ei ole pakko osallistua!

Vapaa-ajattelijain, Paholaisen asianaja -blogin ja yhdistyneiden uskontokriitikoiden f b -ryhmässä julkaistu Esa Ylikosken kirjoitus:

Kirkkoon kuulumattoman lapsen ei ole pakko osallistua uskonnonopetukseen koulussa! Näin se on myös, kun elämänkatsomustiedon opetusryhmää ei ole. Uskonnosta pois jääminen voi olla keino saada aikaan ET-opetuksen aloittaminen!

Tämä on tärkeä tieto juuri nyt, kun elokuussa 2021 koulun aloittava pitää ilmoittaa kouluun jo tammikuussa. Koskee se myös jo peruskoulussa olevia, vastentahtoisesti uskontoon sijoitettuja oppilaita.

Jos ET-ryhmää ei ole, huoltajat voivat vaan ilmoittaa, että lapsi ei osallistu uskontoonkaan. Elämänkatsomustietohan on uskontokuntaan kuulumattomille oppilaille tarkoitettu oppiaine. Lain mukaan vain, jos huoltajat pyytävät pääsyä uskonnon opetukseen, lapsi siihen sijoitetaan.

Valitettavasti on vielä kuntia ja kouluja, joissa ET-opetusta ei ole järjestetty uskontokuntiin kuulumattomille oppilaille ja joissa rehtori tarjoaa sijalle uskonnon opetusta. Jos vanhemmat siihen suostuvat, käytännössä heidän tahtonsa saada lapselleen ET-opetusta saatetaan ”pyyhkiä pois”. rehtori huokaisee helpotuksesta ja olettaa uskonnon kelpaavan 9 vuotta.

Kun huoltajat kieltäytyvät laittamasta lasta uskonnonopetukseen, se on hyvin selkeä viesti siitä, että ET-opetusta halutaan. Mieluiten heti tai ainakin heti kun lisää ET-oppilaita ilmaantuu. Ja ET-oppilaitahan voi ilmaantua jo tämän vuoden aikana, ennen elokuuta. Tai ET-oppilaita voi ilmaantua seuraavan lukuvuoden alkuun mennessä.

Alakoulussahan on erittäin sopivaa järjestää ET-opetusta niin, että oppilaita on useammalta luokkatasolta, esimerkiksi luokilta 1-3. Hieman laveampikin ryhmä on mahdollista, ja pienenkin opetusryhmän opetusta voi hyvin välillä eriyttää.
Jos peruskoulussa aloittava oppilas on vuoden tai kaksi kokonaan pois katsomusaineen opetuksesta, siitä ei ole tietopuolista haittaa. Varsinkin jos ET-opetusryhmä kouluun sitten syntyy, opetusta voidaan mukauttaa niin, että ensimmäisten vuosien sisältöjä otetaan mukaan myöhemmin.

Vanhemmat voivat tietenkin pelätä syrjintää sen vuoksi, että lapsi on pois enemmistön uskonnon opetuksesta. Toisaalta kuitenkin on aivan luonnollinen asia, että jos perhe ei ole luterilainen, perheen lapsi ei osallistu luterilaiseen ”oman uskonnon” (UE) opetukseen. Ei siinä mitään niin ihmeellistä ole.

Kouluyhteisössä voidaan opettajakunnan keskuudessa varmuuden vuoksi kiinnittää huomaamattomasti erityistä ennaltaehkäisevää huomiota siihen, että mitään syrjintää uskonnosta pois jäämisen takia ei esiinny. Siihenhän velvoittaa jo lakikin. Lapsille on ihan luonnollinen asia, että paikollinen luterilainen uskonto on vain luterilaiseen kirkkoon kuluville eikä muiden tarvitse siihen osallistua. Ei se sen kummallisempi asia ole.

Suomessa on tiettävästi yli 3000 oppilasta, jotka eivät osallistu minkään katsomusaineen opetukseen ja tämä määrä on kasvanut parina viime vuotena. Näin on, vaikka uskontokuntiin kuulumattomien piirissä ei tähän mahdollisuuteen edes ole kiinnitetty erityisempää huomiota. Rehtorien lakisääteinen velvollisuus on edistää lapsen pääsyä oikeuksiinsa, hänelle tarkoitettuun oppiaineeseen. Huoltajien koko peruskouluaikaa koskeva selkeä tahdonilmaisu kannustaa rehtoria edistämään ET-opetusryhmän syntyä.

Nyt kevätlukukauden alettua myös esimerkiksi 1. tai 2. luokan oppilaan huoltajat voivat ilmoittaa koululle, että oppilas jää pois uskonnon opetuksesta viimeistään lukuvuoden vaihteessa, ja että he odottavat ET:n opetusryhmän syntyvän, kun uudet ekaluokkalaiset tulevat elokuussa. Näin rehtori ei voi tulkita, että lapsen toivotaan jatkavan uskonnonopetuksessa.

Elämänkatsomustiedon oppilaiden ja opetusryhmän lisääntyminen kehittää osaltaan aineen opetusjärjestelyjä ja opetusta. Kysymys on yhden perusoikeuden, katsomuksen vapauden toteutumisesta aikaisempaa paremmin. Sitä voidaan edistää omilla ratkaisuilla ja yhteistyöllä.
52193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

Tämä asia ei siis koske vain uusia ekaluokkalaisia.

Äänestä

Miksi tästä asiasta ei ole puhuttu enemmän?

Äänestä
  • Suomalaiset uskonnottomat ovat liian kilttejä. Luulevat että uskonnonopetukseen on sitten pakko osallistua, jos omaa oppiainetta ei anneta.

    Äänestä

Jaoin saman pakinan Sanoma median omistamalla foorumilla jotta se saisi enemmän näkyvyttää, mutta Sanoma poisti tekstin asiattomana ja Sanomalta saamani palautteen mukaan teksti rikkoi Suomen lakia vaikka jäi epäselväksi mitä lakia kolumnin teksti rikkoi.

Äänestä
  • Ei rikkonut perusopetuslakia eikä muutakaan. Tai siten suomessa on jo yli 3000 lainrikkojaa. Kerro tarkemmin mikä foorumi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei rikkonut perusopetuslakia eikä muutakaan. Tai siten suomessa on jo yli 3000 lainrikkojaa. Kerro tarkemmin mikä foorumi.

    Yritys pakottaa uskonnonopetukseen olisi lain rikkomus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei rikkonut perusopetuslakia eikä muutakaan. Tai siten suomessa on jo yli 3000 lainrikkojaa. Kerro tarkemmin mikä foorumi.

    "Kerro tarkemmin mikä foorumi."

    Vauva.fi missä on enemmän lasten vanhempia ja varsinkin omista lapsistaan huolissaan olevia äitejä. Viesti ehti saamaan 5 yläpeukkua ja 2 ala peukkua ennen kuin sensuuri poisti sen.

    Äänestä

  • Tämä taitaa olla tabu. Kirkkoa tarvitaan kansalliseen sotahysterian lietsontaan moraaliseksi selkärangaksi.

    Äänestä

Eipä ole tämäkään asia ollut kokonaisuudessaan selvä. Kiitos.

Äänestä

Siispä ei oo pakko jossei taho. Tästä tietoa kaikille oikeutetuille.

Äänestä

Kunnat eivät ole kertoneet, vaan jujuttabmneet ottamaan uskonnon.

Äänestä

Minusta tuntuu, että Vapaa-ajattelijatkaan eivät ole liikaa korosstaneet tätä oikeutta!?

Äänestä

Koulu voi järjestää muuta ohjattua toimintaa, jos ET-ryhmää ei olisi heti. Kyllä se sitten tulee.

Äänestä

Uskonnosta pois jääminen on todella selvä viesti siitä, että lapselle halutaan ETn opetusta.

Äänestä

Ei oo pakko jos ei taho. Jännää jos tätä perusasiaa ei ole infottu. Käyttö tehostaa ET-opetukseen pääsyä.

Äänestä

Kirkon jäsenten on pakko opiskella uskontoa. ET tukisi vapauttaa heillekin.

Äänestä

Tästä ei äiti kertonut. Onneksi kuulin vapareilta.

Äänestä

Ikävä kuulla, että tämäkään asia ei ole ollut tiedossa tai että viranomaiset ovat jopa antaneet väärää tietoa.

Äänestä

Juuri huhtikuussa erittäin aiheelizta hoitaa jo hyvissä ajoin homma kuntoon.

Äänestä

Tämä on ensimmäinen peruslähtökohta asiaan. Jos ET ei olisi tarjolla ( heti), voi olka pois. Kyllä se WT syntyy.

Äänestä

Siis kyllä ET-ryhmä sitten syntyy..

Äänestä

Tämä kysymys aktualisoituu nyt toukokuussa, kun voi ilmoittaa vaihdosta ET-opetukseen.

Äänestä

Mitä jos rehtori on tshallaan antanut väärää tietoa? Virkavirhe!?

Äänestä

Miten tätäkin on kohdattu pimittää? Kysynp vaa.

Äänestä

NYT kevätlukukauden lopussa on kaikki oikeudet ilmoittaa ET-opetukser oikeutettu lapsi ET-opetukseen.

Äänestä

Heitto, kun luulin takavuosina, että se on sitten uskonto, jos ET-ryhmää ei synny. Ei ole.

Äänestä

Kuulin että ei voi vaihtaa, jos on uskonnossa alittanut. Miten on?

Äänestä

Kiitos, harmi että en tiennyt viisi vuotta sitten. Onneksi ehtii vieläkin korjata asiaa. Siirrämme nyt kuudenrlla ET-ryhmään. Ja yläkouluun.

Äänestä

Mikähän on pudonnut kehityksen kelkasta, koulul vai vapaa-ajattelijat?

Äänestä

Huutomerkki lienee perusteltu, kun tietoon on tullut. että tästä asiasta on anettu kouluviranomaisten tooimesta virheellistä tietoa. Myös lukiolaisille.

Äänestä

HYvä että vaparit kertovat perusoikeuksista, kun viranomaiset eivät sitä muista tehdä.

Äänestä

Kohteesta kyllä ETlle, vahva suositus.

Äänestä

Ilmoita oppilaan siirtyvän ET-opetukseen. Nyt, ennen kesälomaa.

Äänestä

Koulun uskonnonopetus voidaan lopettaa oppilas oppilaalta. Tilalle elämänkatsomustieto.

Äänestä
  • Vaparien tavoitetta voi edistää oppilas oppilaalta. Iso asia. Mahdollisuus.

    Äänestä

Tästä tietoa nyt, koska asia ajankohtainen.

Äänestä

Jos on osallistunut, asian voi muuttaa. Ei osallistu enää.

Äänestä

Milloin tahansa. Kuten juuri nyt. Perustuslaillinen oikeus. Ei enää uskonnonopetusta.

Äänestä

Tämä tuhon tiedote piiloon. T. Av

Äänestä

Tämä on automaattinen ja o, kun puhutaan oikeudesta vaihtaa katsomusaine.

Äänestä

Perusfaktat ensin. Tästä lähdetään.

Äänestä

Ihan perusasioista tämä peruskoulijuttu lähtee.

Äänestä

Siispä suunta ET-opetukseen. Heti kesällä.

Äänestä

Hyvä. Ei oo pakko jossei taho. Selvä kuin pläkki.

Äänestä

Tämä on varmin ja vahvin keino nopeuttaa ET-opetuksen alkamista.

Äänestä

Perusoikeus.

Äänestä

Ilmoita tällä viikolla!

Äänestä

Asiaan voi havahtua ja ilmoittaa halusta muuttaa katsomusaine. Siis että jää pois uskonnosta.

Äänestä

Tämä on hyvä tietää. vooi vaan olla pois, jos ET-opetusta ei ole asiallisesti tarjolla. Näin on.

Äänestä

Tärkeä tieto. Ei ole pakko jos ei taho. Keino saada E-ryhmä myös.

Äänestä

Sä lähdet vain pois, ja niin - itkee hän.

Äänestä

Tänä vuonna yhä useammat oppilaat siirtyvät uskonnonopetuksesta ET-opetukseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vapaa-ajattelijain, Paholaisen asianaja -blogin ja yhdistyneiden uskontokriitikoiden f b -ryhmässä julkaistu Esa Ylikosken kirjoitus:

Kirkkoon kuulumattoman lapsen ei ole pakko osallistua uskonnonopetukseen koulussa! Näin se on myös, kun elämänkatsomustiedon opetusryhmää ei ole. Uskonnosta pois jääminen voi olla keino saada aikaan ET-opetuksen aloittaminen!

Tämä on tärkeä tieto juuri nyt, kun elokuussa 2021 koulun aloittava pitää ilmoittaa kouluun jo tammikuussa. Koskee se myös jo peruskoulussa olevia, vastentahtoisesti uskontoon sijoitettuja oppilaita.

Jos ET-ryhmää ei ole, huoltajat voivat vaan ilmoittaa, että lapsi ei osallistu uskontoonkaan. Elämänkatsomustietohan on uskontokuntaan kuulumattomille oppilaille tarkoitettu oppiaine. Lain mukaan vain, jos huoltajat pyytävät pääsyä uskonnon opetukseen, lapsi siihen sijoitetaan.

Valitettavasti on vielä kuntia ja kouluja, joissa ET-opetusta ei ole järjestetty uskontokuntiin kuulumattomille oppilaille ja joissa rehtori tarjoaa sijalle uskonnon opetusta. Jos vanhemmat siihen suostuvat, käytännössä heidän tahtonsa saada lapselleen ET-opetusta saatetaan ”pyyhkiä pois”. rehtori huokaisee helpotuksesta ja olettaa uskonnon kelpaavan 9 vuotta.

Kun huoltajat kieltäytyvät laittamasta lasta uskonnonopetukseen, se on hyvin selkeä viesti siitä, että ET-opetusta halutaan. Mieluiten heti tai ainakin heti kun lisää ET-oppilaita ilmaantuu. Ja ET-oppilaitahan voi ilmaantua jo tämän vuoden aikana, ennen elokuuta. Tai ET-oppilaita voi ilmaantua seuraavan lukuvuoden alkuun mennessä.

Alakoulussahan on erittäin sopivaa järjestää ET-opetusta niin, että oppilaita on useammalta luokkatasolta, esimerkiksi luokilta 1-3. Hieman laveampikin ryhmä on mahdollista, ja pienenkin opetusryhmän opetusta voi hyvin välillä eriyttää.
Jos peruskoulussa aloittava oppilas on vuoden tai kaksi kokonaan pois katsomusaineen opetuksesta, siitä ei ole tietopuolista haittaa. Varsinkin jos ET-opetusryhmä kouluun sitten syntyy, opetusta voidaan mukauttaa niin, että ensimmäisten vuosien sisältöjä otetaan mukaan myöhemmin.

Vanhemmat voivat tietenkin pelätä syrjintää sen vuoksi, että lapsi on pois enemmistön uskonnon opetuksesta. Toisaalta kuitenkin on aivan luonnollinen asia, että jos perhe ei ole luterilainen, perheen lapsi ei osallistu luterilaiseen ”oman uskonnon” (UE) opetukseen. Ei siinä mitään niin ihmeellistä ole.

Kouluyhteisössä voidaan opettajakunnan keskuudessa varmuuden vuoksi kiinnittää huomaamattomasti erityistä ennaltaehkäisevää huomiota siihen, että mitään syrjintää uskonnosta pois jäämisen takia ei esiinny. Siihenhän velvoittaa jo lakikin. Lapsille on ihan luonnollinen asia, että paikollinen luterilainen uskonto on vain luterilaiseen kirkkoon kuluville eikä muiden tarvitse siihen osallistua. Ei se sen kummallisempi asia ole.

Suomessa on tiettävästi yli 3000 oppilasta, jotka eivät osallistu minkään katsomusaineen opetukseen ja tämä määrä on kasvanut parina viime vuotena. Näin on, vaikka uskontokuntiin kuulumattomien piirissä ei tähän mahdollisuuteen edes ole kiinnitetty erityisempää huomiota. Rehtorien lakisääteinen velvollisuus on edistää lapsen pääsyä oikeuksiinsa, hänelle tarkoitettuun oppiaineeseen. Huoltajien koko peruskouluaikaa koskeva selkeä tahdonilmaisu kannustaa rehtoria edistämään ET-opetusryhmän syntyä.

Nyt kevätlukukauden alettua myös esimerkiksi 1. tai 2. luokan oppilaan huoltajat voivat ilmoittaa koululle, että oppilas jää pois uskonnon opetuksesta viimeistään lukuvuoden vaihteessa, ja että he odottavat ET:n opetusryhmän syntyvän, kun uudet ekaluokkalaiset tulevat elokuussa. Näin rehtori ei voi tulkita, että lapsen toivotaan jatkavan uskonnonopetuksessa.

Elämänkatsomustiedon oppilaiden ja opetusryhmän lisääntyminen kehittää osaltaan aineen opetusjärjestelyjä ja opetusta. Kysymys on yhden perusoikeuden, katsomuksen vapauden toteutumisesta aikaisempaa paremmin. Sitä voidaan edistää omilla ratkaisuilla ja yhteistyöllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu