Pedofiilien hoito ja rangaistukset

Anonyymi

Olen sitä mieltä, että seksuaalirikoksiin syyllistymättömät pedofiiliset ihmiset, jotka kärsivät sairaudestaan ja haluavat siihen apua, ovat oikeutettuja saamaan ennaltaehkäisevää psyko- ja seksuaaliterapiaa sekä lääkehoitoa. Hoito tulisi olla helposti saatavilla julkisen terveydenhuollon kautta ja sen tulisi olla valtion kustantamaa. Näitäkin pedofiilejä on, uskokaa tai älkää.

Seksuaalirikokseen syyllistyneet pedofiilit taas tulee ehdottomasti tuomita teoistaan; aina ehdotonta vankeutta ja hoitoa. Riippuen tapauksesta, jotkut pystytään kuntouttamaan terapialla ja lääkityksellä sekä integroimaan takaisin yhteiskuntaan, pahimmat tapaukset taas tulee kastroida kemiallisesti tai pitää suljettuna psykiatrisessa sairaalassa.

Kuolemantuomioita tai omankädenoikeutta en kannata, sillä ne eivät mielestäni sovi länsimaiseen oikeusjärjestelmään tai moraaliseen ajatteluun.

Omalta osaltaan häpeärangaistus voisi myös olla tehokas; julkinen seksuaalirikollisten rekisteri voisi ehkä kitkeä uusintarikollisuutta ja pelotella niitä potentiaalisia rikoksentekijöitä, jotka eivät ole vielä tehneet mitään, pysymään kaidalla polulla. Toisaalta häpeärangaistus voi horjuttaa mielenterveyttä entisestään ja johtaa syrjäytymiseen tai työttömyyteen, mikä taas puolestaan ei edistä sellaisia seksuaalirikollisia joilla olisi ehkä mahdollisuus kuntoutua.

Nämä ovat vain minun ajatuksiani. Mitä te ajattelette?

Asiallista keskustelua kiitos!

8

284

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tää on mihin aviorikos äärimmäisimmillää johtaa.

    • Anonyymi

      Pedofiileille pitäis perustaa oma kylä missä he voi asua keskenään

      • Anonyymi

        Periaatteessa tuo voisi toimia, onhan näitä Yhdysvalloissa.


    • Anonyymi

      Samaa mieltä aloittajan kanssa. Meillä ei tällä hetkellä ole Suomessa juuri mitään keinoa tukea rikoksiin vielä syyllistymättömien pedofiilien elämään siten, että pysyisivät kaidalla tiellä jatkossakin. Rikoksia jo tehneille löytyy lääkehoitoa:

      https://yle.fi/uutiset/3-11499728

      Oma lähisukulaiseni lapsuudessaan oli rikoksiin syyllistyneen pedofiilin uhri ja se käytännössä pilasi hänen elämänsä. Jokainen ennaltaestetty lapsen hyväksikäyttötapaus olisi merkitykseltään todella suuri asia kun näistä toipuminen ei usein onnistu pitkänkään ajan kuluessa.

    • Anonyymi

      Mielestäni tuollaiset vielä rikokseen syyllistymättömät pedofiilit todellakin voisivat olla parannettavissa. Joku asuntolatyyppinen paikka, missä asua ja ehkä jopa rento elämäntapa voisi olla heille sopiva muoto päästä pahoista aikomuksista. Riittävästi tekemistä ja harrastuksia tarjottava. Tietenkin sen asian opettaminen, miten rikokseen syyllistyttyä ehkä muuttuu Jampaksi, joka ei pysty enää koskaan normaaaliin elämään, vaan menneet teot painavat päälle. Sellainenkin, joka tappaa, ei enää palaa normaaliin elämään. Olen kuullut, että uhri jää "huutamaan" päähän, vaikkei tosiasiassa huuda, mutta tappajalle jää se mielenkostoksi. Pahasti toisia kiduttanutkaan ei enää ehkä palaa normaaliin elämään.

      • Anonyymi

        Tuo voisi olla ihan hyvä. Mielestäni kaikenlainen seksuaalirikollisuus, kohdistui se sitten lapseen tai aikuiseen tai keneen tahansa, on hyvin inhottava ja tuomittava asia. Rikoksista täytyy antaa tuntuva rangaistus, mutta pedofiliaan olisi oikeus hakea apua siinä missä muihinkin psyykkisiin sairauksiin.

        Monet puhuvat pedofiliasta eräänlaisena seksuaalisena suuntautumisena. Se ei melko varmasti ole ihmisen oma valinta, mutta itse miellän sen nimenomaan sairaudeksi enkä suuntautumiseksi. Tämä siitä syystä että pedofilia vahingoittaa aina toista osapuolta ja monesti aiheuttaa vakavaa haittaa sitä sairastavan ihmisen psyykkeelle kun joutuu siitä kärsimään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuo voisi olla ihan hyvä. Mielestäni kaikenlainen seksuaalirikollisuus, kohdistui se sitten lapseen tai aikuiseen tai keneen tahansa, on hyvin inhottava ja tuomittava asia. Rikoksista täytyy antaa tuntuva rangaistus, mutta pedofiliaan olisi oikeus hakea apua siinä missä muihinkin psyykkisiin sairauksiin.

        Monet puhuvat pedofiliasta eräänlaisena seksuaalisena suuntautumisena. Se ei melko varmasti ole ihmisen oma valinta, mutta itse miellän sen nimenomaan sairaudeksi enkä suuntautumiseksi. Tämä siitä syystä että pedofilia vahingoittaa aina toista osapuolta ja monesti aiheuttaa vakavaa haittaa sitä sairastavan ihmisen psyykkeelle kun joutuu siitä kärsimään.

        Hyvin kirjoitettu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1461
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1063
    3. 80
      935
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      796
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      703
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      12
      674
    10. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      660
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      649
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      111
      620
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      502
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      38
      496
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      40
      491
    Aihe