Pedofiilien hoito ja rangaistukset

Anonyymi

Olen sitä mieltä, että seksuaalirikoksiin syyllistymättömät pedofiiliset ihmiset, jotka kärsivät sairaudestaan ja haluavat siihen apua, ovat oikeutettuja saamaan ennaltaehkäisevää psyko- ja seksuaaliterapiaa sekä lääkehoitoa. Hoito tulisi olla helposti saatavilla julkisen terveydenhuollon kautta ja sen tulisi olla valtion kustantamaa. Näitäkin pedofiilejä on, uskokaa tai älkää.

Seksuaalirikokseen syyllistyneet pedofiilit taas tulee ehdottomasti tuomita teoistaan; aina ehdotonta vankeutta ja hoitoa. Riippuen tapauksesta, jotkut pystytään kuntouttamaan terapialla ja lääkityksellä sekä integroimaan takaisin yhteiskuntaan, pahimmat tapaukset taas tulee kastroida kemiallisesti tai pitää suljettuna psykiatrisessa sairaalassa.

Kuolemantuomioita tai omankädenoikeutta en kannata, sillä ne eivät mielestäni sovi länsimaiseen oikeusjärjestelmään tai moraaliseen ajatteluun.

Omalta osaltaan häpeärangaistus voisi myös olla tehokas; julkinen seksuaalirikollisten rekisteri voisi ehkä kitkeä uusintarikollisuutta ja pelotella niitä potentiaalisia rikoksentekijöitä, jotka eivät ole vielä tehneet mitään, pysymään kaidalla polulla. Toisaalta häpeärangaistus voi horjuttaa mielenterveyttä entisestään ja johtaa syrjäytymiseen tai työttömyyteen, mikä taas puolestaan ei edistä sellaisia seksuaalirikollisia joilla olisi ehkä mahdollisuus kuntoutua.

Nämä ovat vain minun ajatuksiani. Mitä te ajattelette?

Asiallista keskustelua kiitos!

8

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tää on mihin aviorikos äärimmäisimmillää johtaa.

    • Anonyymi

      Pedofiileille pitäis perustaa oma kylä missä he voi asua keskenään

      • Anonyymi

        Periaatteessa tuo voisi toimia, onhan näitä Yhdysvalloissa.


    • Anonyymi

      Samaa mieltä aloittajan kanssa. Meillä ei tällä hetkellä ole Suomessa juuri mitään keinoa tukea rikoksiin vielä syyllistymättömien pedofiilien elämään siten, että pysyisivät kaidalla tiellä jatkossakin. Rikoksia jo tehneille löytyy lääkehoitoa:

      https://yle.fi/uutiset/3-11499728

      Oma lähisukulaiseni lapsuudessaan oli rikoksiin syyllistyneen pedofiilin uhri ja se käytännössä pilasi hänen elämänsä. Jokainen ennaltaestetty lapsen hyväksikäyttötapaus olisi merkitykseltään todella suuri asia kun näistä toipuminen ei usein onnistu pitkänkään ajan kuluessa.

    • Anonyymi

      Mielestäni tuollaiset vielä rikokseen syyllistymättömät pedofiilit todellakin voisivat olla parannettavissa. Joku asuntolatyyppinen paikka, missä asua ja ehkä jopa rento elämäntapa voisi olla heille sopiva muoto päästä pahoista aikomuksista. Riittävästi tekemistä ja harrastuksia tarjottava. Tietenkin sen asian opettaminen, miten rikokseen syyllistyttyä ehkä muuttuu Jampaksi, joka ei pysty enää koskaan normaaaliin elämään, vaan menneet teot painavat päälle. Sellainenkin, joka tappaa, ei enää palaa normaaliin elämään. Olen kuullut, että uhri jää "huutamaan" päähän, vaikkei tosiasiassa huuda, mutta tappajalle jää se mielenkostoksi. Pahasti toisia kiduttanutkaan ei enää ehkä palaa normaaliin elämään.

      • Anonyymi

        Tuo voisi olla ihan hyvä. Mielestäni kaikenlainen seksuaalirikollisuus, kohdistui se sitten lapseen tai aikuiseen tai keneen tahansa, on hyvin inhottava ja tuomittava asia. Rikoksista täytyy antaa tuntuva rangaistus, mutta pedofiliaan olisi oikeus hakea apua siinä missä muihinkin psyykkisiin sairauksiin.

        Monet puhuvat pedofiliasta eräänlaisena seksuaalisena suuntautumisena. Se ei melko varmasti ole ihmisen oma valinta, mutta itse miellän sen nimenomaan sairaudeksi enkä suuntautumiseksi. Tämä siitä syystä että pedofilia vahingoittaa aina toista osapuolta ja monesti aiheuttaa vakavaa haittaa sitä sairastavan ihmisen psyykkeelle kun joutuu siitä kärsimään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuo voisi olla ihan hyvä. Mielestäni kaikenlainen seksuaalirikollisuus, kohdistui se sitten lapseen tai aikuiseen tai keneen tahansa, on hyvin inhottava ja tuomittava asia. Rikoksista täytyy antaa tuntuva rangaistus, mutta pedofiliaan olisi oikeus hakea apua siinä missä muihinkin psyykkisiin sairauksiin.

        Monet puhuvat pedofiliasta eräänlaisena seksuaalisena suuntautumisena. Se ei melko varmasti ole ihmisen oma valinta, mutta itse miellän sen nimenomaan sairaudeksi enkä suuntautumiseksi. Tämä siitä syystä että pedofilia vahingoittaa aina toista osapuolta ja monesti aiheuttaa vakavaa haittaa sitä sairastavan ihmisen psyykkeelle kun joutuu siitä kärsimään.

        Hyvin kirjoitettu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe