Kuka tietää korvauksista ja väestönsiirrosta? Karjalan maille!

Anonyymi

Karjan "luovutuksen" .... paremminkin ryöstämien jälkeen Ryssien hallinto kiireesti haali porukkaa käsittääkseni etenkin Ukrainasta, Karjalan kaupunkeja Viipuri, Käkisalmi ja Sortavala asuttamaan!
Ja tietystii maaseutupaikkakunnille joutilasta venäläisväestöä ei suinkaan tyhjiksi jääneille maatiloille, vaan perustettaviin ( ahkeria : )) työläisiä ....) kolhooseihin työnormeja täyttämään!

Onkohan komm, systeemi ollut jotenkin niin kuin lähes länsimainen? Tässä korvaus-asiassa!

Esim. Raateen tielle tapetujen ukrainalaisten sotilaiden omaiset saivat korvauksen
(näiden onnettomien sotapoikiensa hengestä ja jopa haavoittumisesa)
omaisille jaetusta uudesta kaupunki asuinpaikasta juuri noissa em. länsimaisittain rakenneuissa kaupungeissa ja asunnoissa?

Karjalan alueen kohtapian vaihtaessa taas omistajaa, eli Suomeen liitettäessä, saattaa olla melkoinen selvitystyö siitä, ketkä ovat oikeutettuja Karjalan maita asuttamaan, ja mahdollisia perintö-osuuksia myymään sellaisille, jotka ovat valmiita uudisrakentaman koko Karjalan alueen suomalaisen rakennuslain , - asetuksen ja määräysten mukaisesti!

Erikseen onkin sitten luovuttaja-osapuolen kanssa neuvoteltava siitä, mitä ”muistoja” jätetään alueelle, kohta lähes 100 vuotta kestäneen Neuvosto- / Venäjä vallan ajalta!

P.S. Ensimmäisenä tulee mieleen esimerkkinä Viipurin rautatieasema, nykyisin siitä tehtäisi ainakin alkuun, teknisin korjauksin suomalais normiin sopiva: ”juna-asema”!

8

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitä onnea jotta tyytyi Karjalaan ja Petsamoon.Kun Saksa oli nujerrettu Venäjä olisi todellakin vallannut suomen heittäen parissa viikossa siirrettyään saksan sotavoimansa meidän rajoille.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa siltä, että ensimmäinen vastaaja asialliseen kysymykseen on venäläinen trolli Pietarin toimistosta!
        Näillä R Y S S I E N "yliopiston" käyneillä ei ole minkäänlaista hajua eikä tajua...
        (jaa no, haju ON ! )
        … kieliopin mukaisesta oikeinkirjoituksesta. Paljastavat itsensä.

        Ja vastaushan onkin ihan "puuta /heinää" !

        Eikä tuossa tekstissä oikein ajatuskaan juokse. R Y S S Ä T siis muka siirtelevät saksan sotavoimia meidän rajoille” ??? (pitää olla iso S)

        Kysymyshän koskee Suomelta ryöstetyn Kajalan asuttamista, ja sitä oliko esim. noiden mainittujen kolmen kaupungin asunnot tavallaan vakuutuskorvaus henkensä menettäneiden ukrainalaisten varusmiesten omaisille?


      • Anonyymi

        ”Kiitä onnea jotta tyytyi Karjalaan ja Petsamoon.”

        Neuvostomiehitys Baltian maiden tapaan olisi tietysti ollut vielä pahempi vaihoehto (katso https://www.verkkouutiset.fi/emme-koskaan-unohda-neuvostomiehitys-vei-viidenneksen-viron-vaestosta/#100725ff ) mutta Karjalan, Petsamon ja Sallan-Kuusamon alueen menetyskin olisi voitu välttää. Suomen ja Saksan tappio sodassa Neuvostoliittoa vastaan olisi todennäköisesti vältetty jos Marsalkka Mannerheim ja Presidentti Ryti eivät olisi keskeyttäneet Suomen menestyksellistä hyökkäystä Karjalan kannaksella syyskuussa 1941 etenemättä Leningradiin tai edes Pähkinälinnaan saakka eivätkä myöskään olisi kieltäytyneet katkaisemasta Muurmannin rataa kuten käy ilmi seuraavista linkeistä:
        1) https://jput.fi/Suomi_pelasti_Venajan.htm
        2) https://history.army.mil/html/books/104/104-23/CMH_Pub_104-23.pdf sivut 347-348

        En tiedä onko liioittelua kutsua varsinkin Mannerheimia Suomen Quislingiksi noiden kieltäytymisten vuoksi, katso myös https://jput.fi/erillissota.htm


    • Anonyymi

      II maailmansodan jälkeen Suomen luovuttamilke alueille asutettiin ihmisiä niiltä alueilta, joissa oli tuhoutunut koko infra sodan aikana.
      Ukrainasta, Valkovenäjältä, Venäjältä, Baltian maista.
      Tämän huomaa vielä nykyäänkin. Edelleen Karjalassa asuu näitä sodan jälkeen muualta muuttaneita jo useammassa sukupolvessa. Kaikki eivät suinkaan ole venäläisiä.

      Mikä tämä juttu Viipurin rautatieasemasta on? Sehän on moderni hyväkuntoinen asema.

      • Anonyymi

        Karjalaan ei muutettu vaan sinne määrättiin ja siirrettiin asumaan ne koko NL:n valtakunnan luotetuimmat neuvostokansalaiset. Virolaiset asutettiin Siberiaan. Viipurin rautatieasemalla on vieläkin jäljellä osa sen alkuperäisestä suomalaisesta asemasta. Neukut eivät saanet kaikkea tuhottua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Karjalaan ei muutettu vaan sinne määrättiin ja siirrettiin asumaan ne koko NL:n valtakunnan luotetuimmat neuvostokansalaiset. Virolaiset asutettiin Siberiaan. Viipurin rautatieasemalla on vieläkin jäljellä osa sen alkuperäisestä suomalaisesta asemasta. Neukut eivät saanet kaikkea tuhottua.

        Huumorilehti Krokodil, ent. Neuvostoliitossa vastasi lukijan kysymykseen:
        "Syttyykö kolmas maailmansota?"

        "Ei syty, mutta tulee niin kova taistelu RAUHASTA, ettei jää kiveä kiven päälle"!

        Tuo Viipurin aseman räjäytys, (huom!, ei pommitus) oli kai sitten, kenraaliharjoitus rauhantaistelussa. Jäi sentään muutama kivi, kiven päälle.

        Katso kuva, ennen ja jälkeen:

        https://yle.fi/uutiset/3-8481811


    • Anonyymi

      Sortavalan historiasta uusi teos, josta selviää siirretyn väestön olleen laajalta alueelta. Paljon Valko-Venäjältä. Sortavala säilyi sodista hyvin, muuttajilla oli valmiit asunnot, kalustoineen. Maaseudulla maatalouskoneet jäivät rakennuksiin. Muuttajat ihmettelivät komeita takkoja, huonekaluja, vesialtaita, joihin tuli kahdesta kraanasta vettä, ja itse taloja, jotka olivat hyvin rakennettuja, ja kukaan ei ollut ennen nähnyt hissiä. Muistelivat kokeneensa tulleensa kultamaahan, josta oli helppo aloittaa uusi elämä. Kaupunki oli vuosikymmeniä täysin suljettu, johon ei tultu, eikä lähdetty ilman kutsuja, ja lupia.

    • Anonyymi

      " Voi vain kuvitella ihmisten shokin, jotka saapuivat tänne asumaan esim. Valko-Venäjältä. He saapuivat asuntoihin, joissa oli keskuslämmitys, hanasta tuli lämmin vesi, joissain pesutupa, ja kaikkialla oli valaistus, kukaan ei ollut käyttänyt rappukäytäviä huussina. Sellaisena Sortavala luovutettiin. Ihmiset olivat asuneet hyvin, ja kaikki oli rakennettu ihmisiä varten. Kaupunki oli siisti, ja vihreä... Nykyiset sortavalaiset näkevät kuinka kaikki tuhotaan vuosi, vuodelta, käikki ränsistyvät".........Näin muisteli 90-luvun sortavalainen kaupunginjohtaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2844
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2395
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2216
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2053
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe