On se kumma että Seinäjokinen lehdessä on juttua ilmajoen asioista, taas. Luulis että vois tehdä juttuja Seinäjoen asioista. Tai sitten vois muuttaa nimeksi persusanomat!
Seinäjokinen lehti
Anonyymi
591642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Piian vaalilehdykkä. Ilmajokinen avustaja lienee tunnettu persuvaikuttaja. Ainut kiinnostava asia on se ketkä siinä mainostaa että tietää välttää asiointia
Kukas se ilmajokinen persvaikuttaja niitä turhia rikosilmoituksia tekee ja aiheuttaa tarpeetonta kuormitusta oikeuslaitokselle ja virkakunnalle. Sen pitääs ny löytää joku kumppani ajankuluksensa Seinäjoen puoluekokouksesta, sais muuta ajateltavaa ja pakkomielle kiusanteosta helpottaa ?
Jatkossakin voi siis olla pättämässä omissa asioissa?
Syyttämättä jättämispäätös kahdesta turhanpäivääsestä asiasta on tehty. Asianosaiselle ei tuullut näistä hyötyä tai haittaa. Hietakujan rakentaminen paria tonttia varten on turhaa, vaikka Senaattorikin saattais siitä hyötyä....
No ei kai Hannu ny sitä aloitetta olisi kehdannu Juhan hyväksi esittää ? Hehän irtisanoutuvat kaikesta hyvävelisekoilusta...rehellisiä miehiä.
Hyvä että Rannon jäävys todettiin.
No kaikkien kuntalaisten hyväksi Hietakuja pitäis eherottomasti rakentaa, olis siinä kiva kaikkien ajella, minäkään en oo sielä koskaan ajellu, mutta jos se olis oikeen hyväksi laitettu, niin kyllä mekin äiteen kans voitais sitä pitkin joku päivä mennä. Olis mahtavaa ku olis oikeen hyväksi laitettu se Hietakuja. Mistä mihinkä sitä pitkin pääsöökää ?
Miksei Ranto maksanut laittoman päätöksensä aiheuttamia kuluja kunnalle?
Hietakujan rakentamisen vastustaminen juontaa siihen että Ranto haluaa aiheuttaa vahinkoa tien rakentamisesta hyötyvile kiinteistöille. Liisa se on pienikin kiusa. Miksei se jäävänny itseään? Eikö kyse ole kuntalaisten luottamuksesta päätöksentekoon. Jos päättäjän on henkilö jonka oma etu menee kuntalaisten edelle, on syytä katsoa peiliin. Ranto näyttää olevan kova poika somettamaan myös suolipalstalla.
Mitä etua Ranto saa, jos Hietakujaa ei rakenneta ? Mitä kuluja kunnalle tulee, jos sitä kujaa ei rakenneta ?Paljonko Hietakujan varressa niitä kiinteistöjä on ja keille aiheutetaan vahinkoa ? Onko niitä kiinteistön omistajia useita vai useita kymmeniä ? Onhan niitä teitä rakentamatta muuallakin kunnassa,rahat ei riitä kaikkeen ?
Ei tartte luovuttaa maata tien pohjaksi. Tule apuun valtakunnansyyttäjä.
Syyttäjän päätöksestä on kannettu valtakunnansyyttäjälle ja se Ahtia sapettaa niin että selitti Ilkan toimittajalle satuja. Niitä on nettilehdes näköjään poistettu valheita.
Sepitti oman tarinan joka ei ollu totta. Ilkka-Pohjalanen joutui poistamaan valheet. Noloa.
Ai se asunto- ja virkistys- ja pohjavesialueella tehty avohakkuu? Eihän siitä kukaan valittanut,
Ympäristöinsinöörin kannattaisi käydä tutustumassa onko määräyksiä noudatettu?
Turha on ihmetellä jos Ahdin äänimäärä romahti.
Itkee kun äänet ei riitä. Ohitudkaistalle
Hietakuja on rakennettava kuntoon, jotta Senaattorin kiinteistöjen arvo nousee. Voisko tästä joku nyt tehdä kuntalaisaloitteen, kiitos.
Voiko Senaattori itse tehdä lakialoitteen, jossa velvoitetaan ensimmäisen kauden kansanedustajien kotikuntaa rakentamaan Senaattorien kiinteistöille kaavatiet.
Miksi Ahti vastustaa tien rakentamista kun se parantaisi liikenneturvallisuutta useille kiinteistöille?
Haitantekoahan se vain on, halvannuttaa kunnan toiminnan ihan itse.
Eikös se Ahti esittänyt että rakentamattomien tonttien kiinteistöveroa pitää laskea. Oliko silloinkin oma lehmä ojassa?
Että ne persut jaksaa turhaan työllistää viranomaisia. Kyllä ilmajokiset persut tulee kalliiksi meille veronmaksajille. Hävettää näiden vali-vali-tyyppien puolesta. Tuskin ne itse edes ymmärtää tehneensä mitään tyhmää.
Mietin vain, että JOS/KUN nykyinen kunnanjohtaja saa potkut, niin hakeeko Ilmajoelle oikeasti kukaan täysjärkinen tyyppi kunnanjohtajaksi näiden persuvalittajien vuoksi. Jos iso osa työajasta menee valitusten vastineiden tekemiseen tai kaikenmaailman tietopyyntöihin vastaamiseen, niin miksi hakea tänne, kun toisenlaisiakin paikkoja on?
Miten ne muualla pystyy vastaamaan tietopyyntöihin?
Rannon siis todettiin olleen esteellisenä päättämässä omassa asiassaan. Aika noloa.
Ei tuollaista voi hallitukseen valita, ei saa kun riitaa aikaan missä onkin.
Tätä olis valittajien ja kunnan mustamaalajien hyvä miettiä. Ei ny joka pienestä pilkusta, jolla ei ole aikuisten oikeasti merkitystä, tarvitte tehdä laulua.
Eikös se kuntajohtaja, hallintojohtaja ja Ranto itte ole tehny niitä aiheettomia virkakoneistoa työllistäviä aiheettomia tutkintapyyntöjä?
Syyttäjän mukaan Ranto oli huolimaton. Kauanko tätä huolimattomuutta vielä pitää kestää?
Eikös tämä herra ole kirkkovaltuuston puheenjohtajaksi?
Melko korvaamaton henkilö omasta mielestään. Toivotaan että keskustan kunnallisjärjestössä ymmärretään laittaa yhteistyökyvytön Ahti sivuraiteelle. Nuoria tilalle, vaalituloksen mukaisesti.
Hyvähän se on että myös muut kuin keskustataustaiset lehdet kirjoittaa asioista.
Seinäjokinen ei ole lehti, ei kuulu jouralistiliittoon eikä näin ollen noudata mitään lehdistölle kuuluvia sääntöjä eli voipi myös palturia levittää. Esim. läpällä ja sarkasmilla - kuten tämmöisillä on tapana.
Lehti ei voi olla Journalistiliiton ("jouralistiliitto") jäsen. Journalistiliitto on toimittajien ammattiliitto.
Sensuuri iskee, eihän tästä saisi kertoa?
https://www.seinajokinen.fi/jaaviys-tai-luottamusaseman-vaarinkaytto-ilmajoen-tarkastuslautakunnan-vara-puheenjohtaja-tutkii-itse-paivakotia-jonka-hallituksen-puheenjohtajana-toimii/
Ei kai Ilmajoella tutkita Päiväkoti Jumpia, vaan kunnan tapaa hankkia varhaiskasvatuksen ostopalveluja/ palvelustelipalveluja. Eihän tässä jutussa Jump tai niiden hallinto ole tehnyt mitään väärää ?
Jostakin syystä jääviys-ongelmat tulee Ilmajoella koko ajan vastaan
"Jump päiväkodin hallituksen puheenjohtaja Juha-Pekka Karvonen tutkii itse Ilmajoen tarkastuslautakunnan varapuheenjohtajana johtamaansa päiväkotiin liittyviä sopimuksia kunnan puolelta. " No kai hän on jäävännyt itsensä aivan normaalisti ?
"Seinäjokinen-lehti kysyi lautakunnan jäsen Seppo Pitkämäeltä, että tietääkö tämä Juha-Pekka Karvosen kaksoisroolista:
-Kyllä minä tiedän, vahvisti Pitkämäki.
Seinäjokinen-lehti kysyi Seppo Pitkämäeltä lautakunnan yleisestä suhtautumisesta jääviyksiin tai yrityskielellä mahdollisiin epäilyihin luottamusaseman väärinkäytöstä:
-Tottakai minä ymmärrän, mitä kuuluu luottamustehtävien vaatimuksiin.
Tästä huolimatta Karvosen toimintaan lautakunnassa ei ole puututtu."
seinajokinen.fi/jaaviys-tai-luottamusaseman-vaarinkaytto-ilmajoen-tarkastuslautakunnan-vara-puheenjohtaja-tutkii-itse-paivakotia-jonka-hallituksen-puheenjohtajana-toimii/
Ei tartte asioida niissä liikkeissä, jotka tässä lehdykässä mainostaa...
Mä tilasin jo IIlmajoen kunnan liikkeen paidan. IKL
Seppoko sielä häslää taustalla?
Pitäisi lopettaa ilmaisjakeluna kokonaan, ehtii sekaantua kirkonmenoihin ja päivähoito
järjestelyihin,mutta mitään eteenpäin katsovaa näkemystä ei ole. Todella suppea näkemys asiohin ja omistajan pitäisi edustaa viranhaltijaa.
Paras lehti, ei tunnusta kannattavansa vihervasemmisto ideologiaa.
seinäjokiset on suomen kummallisin rotu,niille pitäs antaa oma valuutta ja aita ympärille. ohittivat kummallisuudessa muutama vuosi sitten jo savolaisetkin
Paras lehti, ei mikään vihervasemmiston tiedotuslehti.
Mikäs juttu tämä on?
https://www.seinajokinen.fi/jaaviys-tai-luottamusaseman-vaarinkaytto-ilmajoen-tarkastuslautakunnan-vara-puheenjohtaja-tutkii-itse-paivakotia-jonka-hallituksen-puheenjohtajana-toimii/
jaahas, tämähän olikin yllätys, sama kaveri lähettää tiedotteita, mutta on itse sotkussa osallisena.
Yhtä tyhmiä nämä persut joka paikassa eli ei sikäli yllättävää...
Olipa fiksu vastaus, varmaan kokoomuslainen.🤔
Eihän tuota enää tuoda postilootaan muun roskapostin mukana ?
Osui ja upposi
Ilmajoen Uutiset fb:ssa on samaa sarjaa Seinäjokinen lehden kanssa. Äsken etsin Ilmajoen Uutisten fb:sta tietoa syyttäjän syyttämättäjättämispäätöksistä koskien kunnanhallituksen nykyistä puheenjohtajaa. Mutta mutta Ilmajoen Uutiset näyttää vaikenevat asiasta, mutta miksi? Eikös tällaiset positiivisemmatkin asiat kannattaisi julkistaa heti.
Taitaa olla journalistit kesälomalla, eikös aiheesta ole tuolla aiemminkin kohistu,ny pitäis ilmoittaa päätös asiaan. Toki ei mennyt ihan niin kuin IU halusi. Asia ei enää ole merkityksellinen tälle julkaisulle, joka harvemmin Ilmajoesta mitään positiivista julkaisee. Taitaa olla seinäjokisten panettelua tämäkin. Ja niitten ilmajoikisten, jotka haluaa nostaa Ilmajoen huonot puolet esiin.
Onko ilmaisjakelulehti saanut lahjuksia valtuutetulta? Maakuntavaalit tulossa, ilmaiset mainokset kelpaa kyllä....
Ilmaista ateriaa ei ole.
Ei ku se olikin oku itävaltalainen persu, mutta jotenki ny tuli mieleen ilmajoen persu ja ilmaisjakelulehti ...
Mikä tämä lahjusjuttu on, kerro lisää? Kuka lahjoi ja kenet?
Eikös se lahjonta, hyväveli toiminta ja suhmurointi ole ihan perinteinen keskustalainen toimintatapa?
Minua kiinnostaa kuka on lahjonut ja kenet?
Piiahan ei ole enää keskustalainen, eikä myöskään kansalaispuolueessa, hän on aito persu.
Ristus kun se katteluksen likka jaksaa jauhaa puhdasta tuubaa! Saakohan se rahat Pietarin trollitehtaalta vai onko se vaan niin perus-tyhymä ylistarolaanen jotta jauhaa ihan omalla innolla ?
"puhdasta tuubaa" Ihan tuttua kommenttia tunnetulta nettihäiriköltä. Kerro nyt vaan kuka lahjoi ja kenet? Miten?
pohjanmaan alueella yksi kaupunki ja se on ja aina tulee olemaan VAASA. ääsmäki vain maakunta keskittymä,ei mitään muuta!!kaupunki tittelin saa vasta kun kaupunki on 300vuotta vanha!!ääsmäki perustettu 1960 big old city!!!ja ääsmäkiset luulee olevansa tosi kovii kaupunkilaisia!!ja koko muu suomi nauraa!!ja aasit ei vaan sitä tiä!!
Seinäjokinen lehti on tuleva ilmajokisten lehti kuntaliitoksen mukana.