Jouduin huijauksen uhriksi tori.fi

Anonyymi

Ostin tori.fi kautta käytetyn puhelimen vähän aikaa sitten. Myyjä pyysi osan hinnasta etumaksuna ja loput maksaisin saatuani tuotteen. Hieman tietysti riskipeliähän tuo on mutta tällä kertaa se kosahti sitten omaan nilkkaan. Laitoin 100 euroa myyjän tilille, tuotetta ei koskaan tullut. Nyt ei enää vastaa myöskään puhelimeen tai liittymä on kiinni. Rikosilmoitus on tehty. Mistä näitä oikein sikiää!

9

313

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon olen minäkin myynyt siellä ,mutta koskaan en luovuta tavaraa,ennen kuin rahat on tilillä tai käteis maksu.ei kannata luottaa kehenkään!

    • Anonyymi

      Eipä näihin taida auttaa muu kun ostaa tuote niin läheltä että voi hakea tai ostaa uutena. Poliisitutkintakin kestää kun luin juuri uutisista että päivittäin näitä rikosilmoituksia tulee jo yhden poliisiaseman alueella kymmeniä.

    • Anonyymi

      Itse teen vain kauppoja kasvotusten.

    • Anonyymi

      Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis, miksi ette etukäteen ota myyjästä selvää?? Googlatkaa nimi, ja fonectan kautta tarkastaa numerot. Näin teen aina, eikä kaupanteossa ole ollut mitään selvyyksiä ikinä. Sitte bisnekset kasvotusten ja käteisellä, niin ei murheita.

      • Anonyymi

        Jep, ja kannattaa huomata, että huijareita on vain pieni osa, suurin osa myyjistä tekee rehellistä ja aitoa kauppaa.


    • Anonyymi

      Sama homma. 60euroa meni, mitään en saanut.

      • Anonyymi

        Poliisille kun soitin niin sanoi että taitaa tietää kyseisen henkilön on kuulemma tehnyt tällaista vuosia eikä oikein voi mitään kun voi antaa vain sakot.


    • Anonyymi

      Onko kenelläkään kokemusta kuinka äkkiä poliisi saa syylliset kiinni ja vankilaan?

      • Anonyymi

        Vastaus on että syyllinen joutuu täyshoitoon. Eli ansaitulle vuosilomalle.
        Että taas jaksaa ahertaa uusin voimin.
        Hyvää kevättä kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1928
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1134
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      975
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      675
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      646
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      221
      640
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      197
      585
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      408
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      408
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe