Jouduin huijauksen uhriksi tori.fi

Anonyymi

Ostin tori.fi kautta käytetyn puhelimen vähän aikaa sitten. Myyjä pyysi osan hinnasta etumaksuna ja loput maksaisin saatuani tuotteen. Hieman tietysti riskipeliähän tuo on mutta tällä kertaa se kosahti sitten omaan nilkkaan. Laitoin 100 euroa myyjän tilille, tuotetta ei koskaan tullut. Nyt ei enää vastaa myöskään puhelimeen tai liittymä on kiinni. Rikosilmoitus on tehty. Mistä näitä oikein sikiää!

9

293

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon olen minäkin myynyt siellä ,mutta koskaan en luovuta tavaraa,ennen kuin rahat on tilillä tai käteis maksu.ei kannata luottaa kehenkään!

    • Anonyymi

      Eipä näihin taida auttaa muu kun ostaa tuote niin läheltä että voi hakea tai ostaa uutena. Poliisitutkintakin kestää kun luin juuri uutisista että päivittäin näitä rikosilmoituksia tulee jo yhden poliisiaseman alueella kymmeniä.

    • Anonyymi

      Itse teen vain kauppoja kasvotusten.

    • Anonyymi

      Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis, miksi ette etukäteen ota myyjästä selvää?? Googlatkaa nimi, ja fonectan kautta tarkastaa numerot. Näin teen aina, eikä kaupanteossa ole ollut mitään selvyyksiä ikinä. Sitte bisnekset kasvotusten ja käteisellä, niin ei murheita.

      • Anonyymi

        Jep, ja kannattaa huomata, että huijareita on vain pieni osa, suurin osa myyjistä tekee rehellistä ja aitoa kauppaa.


    • Anonyymi

      Sama homma. 60euroa meni, mitään en saanut.

      • Anonyymi

        Poliisille kun soitin niin sanoi että taitaa tietää kyseisen henkilön on kuulemma tehnyt tällaista vuosia eikä oikein voi mitään kun voi antaa vain sakot.


    • Anonyymi

      Onko kenelläkään kokemusta kuinka äkkiä poliisi saa syylliset kiinni ja vankilaan?

      • Anonyymi

        Vastaus on että syyllinen joutuu täyshoitoon. Eli ansaitulle vuosilomalle.
        Että taas jaksaa ahertaa uusin voimin.
        Hyvää kevättä kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      163
      4934
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1499
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      8
      1143
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe