Jehovan todistajien hallintoelimen jäsen Anthony Morris käsitteli hallintoelimen historiaan liittyviä asioita JW Broadcasting -palvelussa.
Mitä Anthony Morris kertoi halintoelimen perustamisesta? Oliko hallintoelin olemassa jo ensimmäisellä vuosisadalla varhaiskristittyjen keskuudessa?
Jos asiaa tarkastelee kriittisesti tosiasioiden perusteella, näyttää siltä, että Morris "hiukan" poikkeaa totuudesta. Miten?
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w841.html
Mikä on totuus Jehovan todistajien hallintoelimestä?
12
84
Vastaukset
- Anonyymi
Anthony Morris mini kolomonen on vanhuudenhöppänä satusetä.
Kun seurakunta alkoi toimia,olivat ne itsenäisiä paikalliseurakuntia.
Ympärileikkauskysymyksen aikaan oli lyhyen aikaa apostoleita Jerusalemissa. Vuoden 70 jälkeen siellä ei ollut apostoleita samoin kun ei yhden yhtäkään kristittyä. Missäs hallintoelin oli sen jälkeen, jos oli yleensä missään?
Tärkeämpiä kysymyksiä olisi:"Missä oli Pyhä Henki"? Pyhä Henki ratkaisi kysymyksen ei apostolit.
Mikä henki vaikuttaa JT:n päätoimistossa? Tulokset vastatkoon puolestaan. Vanhan visukintun henki ei Pyhä Henki.
Joten JT:n hallintoelin ei ole sen kummempaa kuin hirvenmetsästysseura hallintoelin. Pelkkä vitsi.- Anonyymi
PELKKÄ VITSI, oikeassa olet
- Anonyymi
Olet perillä. Vuoteen 66 asti kristityillä oli kaksi poppoota. Paavali huseerasi maailmalla ja Jerusalemissa kököttivät Jeesuksen henkilökohtaisesti tavanneet.
Miksi Paavalin kööri voitti ja Paavalin asema vahvistui kristityissä. Jerusalemin organisaatio tuhoutui vuoden 66 jälkeen, mutta Paavalin porukka pysyi kasassa, koska se ei ollut Jerusalem sidonnainen.
Jo lähtökohtaisesti kristityillä ei ollut yhtä johtoa. Paavali huseerasi maailmalla omalla tyylillään ja enemmän juutalaisuudesta kiinnipitävät (ympärileikkaus ym.) könöttivät Jerusalemissa.
Ilman tuota Jerusalemin tuhoa vuonna 70 juutalaisuuden lahko kristityt olisi hiipunut pian pois. Paavali laajensi sanoman myön pakanoihin ja homma sai tulta alle. Jerusalemin Jeesus kultti ei olisi tähän pystynyt, mutta se tuli jyrätyksi ja Paavalin suuntaus voitti.
Jos WT-seuran hallintoelin kertoo olevansa Jerusalemin "hallintoelimen" perillinen, niin se hallinto tuhoutui. Ehkä niin käy myös WT seuran hallintoelimelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet perillä. Vuoteen 66 asti kristityillä oli kaksi poppoota. Paavali huseerasi maailmalla ja Jerusalemissa kököttivät Jeesuksen henkilökohtaisesti tavanneet.
Miksi Paavalin kööri voitti ja Paavalin asema vahvistui kristityissä. Jerusalemin organisaatio tuhoutui vuoden 66 jälkeen, mutta Paavalin porukka pysyi kasassa, koska se ei ollut Jerusalem sidonnainen.
Jo lähtökohtaisesti kristityillä ei ollut yhtä johtoa. Paavali huseerasi maailmalla omalla tyylillään ja enemmän juutalaisuudesta kiinnipitävät (ympärileikkaus ym.) könöttivät Jerusalemissa.
Ilman tuota Jerusalemin tuhoa vuonna 70 juutalaisuuden lahko kristityt olisi hiipunut pian pois. Paavali laajensi sanoman myön pakanoihin ja homma sai tulta alle. Jerusalemin Jeesus kultti ei olisi tähän pystynyt, mutta se tuli jyrätyksi ja Paavalin suuntaus voitti.
Jos WT-seuran hallintoelin kertoo olevansa Jerusalemin "hallintoelimen" perillinen, niin se hallinto tuhoutui. Ehkä niin käy myös WT seuran hallintoelimelle.Jäi vielä kertomatta, että Paavalin perustamissa seurakunnissa oli eri säännöt, kuin Jerusalemin johtamissa. Tämä sovittiin vuoden 40 apostolien kokouksessa Jerusalemissa. Paavalin perustamissa seurakunnissa ei vaadittu ympärileikkausta.
Käytännössä vuoden 40 jälkeen oli kaksi eri kristillistä ryhmää lähes sulassa sovussa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jäi vielä kertomatta, että Paavalin perustamissa seurakunnissa oli eri säännöt, kuin Jerusalemin johtamissa. Tämä sovittiin vuoden 40 apostolien kokouksessa Jerusalemissa. Paavalin perustamissa seurakunnissa ei vaadittu ympärileikkausta.
Käytännössä vuoden 40 jälkeen oli kaksi eri kristillistä ryhmää lähes sulassa sovussa.Paavali toimi hyvin itsenäisesti myös Galatalaiskirjeessä kirjoittamansa mukaan. Jerusalmin "pylväillä" ei hänelle ollut juurikaan merkitystä ja heidän kanssaan lähinnä jaettiin toiminta-alue, minkäänlaisesta opillisesta yhteistyöstä Paavali ei mainitse. Ainoa mainittu yhteistyön muoto on köyhien auttaminen, mutta sitä Jehovan todistajien järjestö taas ei tee.
Hallintoelin ei ole raamatullinen malli, vaan kääntäen, Jehovan todistajien järjestö sijoittaa oman hallintoelimensä Raamatun lehdille. Samoin vuodesta 1914 lasketaan 607 eaa, ei toisinpäin.
- Anonyymi
On erikoista väittää, että Jerusalemissa oli hallintoelin samaan aikaan, kun Paavali käytännössä yksin päätti ja vastaili opillisiin ja ongelmatilanteisiin, kuten Paavalin kirjeet osoittaa.
Raamattu kertoo vain yhdestä kerrasta, kun neuvoa kysyttiin Jerusalemin seurakunnalta. Vuoden 40 ympärileikkauskysymys, jonka johdosta kokous, ei pysyvä hallintoelin koottiin.
Muuten Paavali ei Jerusalemin seurakuntia vaivannut, vaan toimi täysin itsenäisesti, kuten ilmenee kirjoittamistaan kirjeissä.- Anonyymi
Eikös siellä jossakin kerrota Paavalin sanoiksi, että pyhä henki lähetti hänet (itsenäisille) saarnausmatkoilleen, eli ei suinkaan "hallintoelin" Jerusalemissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös siellä jossakin kerrota Paavalin sanoiksi, että pyhä henki lähetti hänet (itsenäisille) saarnausmatkoilleen, eli ei suinkaan "hallintoelin" Jerusalemissa.
Näin juuri
- Anonyymi
Kiintoisaa on sekin, että edes Vartiotorniseuralla itsellään ei ole ollut kaiken aikaa hallintoelintä, sillä Rutherodin anastettua vallan juridiseen muotoseikkaan vedoten, hän aloitti yksinavaliuden roolin aikakauden.
Itse asiassa Russel testamentissään ohjeisti nykyisen hallintoelimen kaltaiseen toimintamalliin (kuten katolisessa kirkossakin), jota Rutherford ei kunnioittanut.
Aina on ollut Jehovan todistajia, kirjoitti Vartiotorniseura aikoinaan.
*
"Täyttynyt salaisuus" -kirjassa sivulla 76 on esitetty ketju Paavalista Russeliin:
* Paavali
* Johannes
* Arius
* Waldo
* Wycliffe
* Luther
* Russell
Kolminaisuuden kannattajia olivat Waldes, Wycliffe ja Luther.
"Ilmaus "uskollinen ja ymmärtäväinen orja" viittaa siis ryhmänä kaikkiin niihin tuon voidellun hengellisen kansan jäseniin, jotka kulloinkin ovat eläneet maan päällä vuodesta 33 lähtien aina nykyaikaan saakka" -w04 1/3 s. 8-12 - Anonyymi
Väsynyttä läppää, alkaa aiheet loppua kun ei pääse zoomiin heilumaan. VS:n kohtalo kun voimat loppuu.
- Anonyymi
Eikö zoomiin pääse?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö zoomiin pääse?
Kokeile, niin näet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100
