ei ulkopolitiikan taitajana. Seuraavan Suomen presidentin pitäisi olla ulkopolitiikan asiantuntija.
Sauli Niinistö tunnettiin talousmiehenä
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ennen talvisotaa kukaan Suomen johtavista poliitikoista ei ollut käynyt armeijaakaan.
Kaikki oli talousmiehiä.
Eivät niin ollen välittäneet armeijan varustamisesta paremmin
Paasikivi oli hyvin perillä ulkopolitiikasta.
Ei suomen autonominen alue jatkossa tarvitse presidenttejä
Autonomian aikanakin 1800-luvulla Suomella oli taitavia ulkopoliitikkoja jotka pystyivät hankkimaan etuja maalleen.
Snellman hankki Suomelle oman rahan markan. Taivuttelemalla Venäjää.
Kekkonen yritti Karjalaa takaisin muttei onnistunut.
Sprengtporten myös Ruotsin vallan ajalta.
Ruotsin ja Venäjän politiikassa vaikuttanut kreivi.
Sprengtporten muistetaan ehkä ennen kaikkea tavoitteestaan luoda itsenäinen Suomen valtio Venäjän tuella
Sprengtporten kirjoitti ensimmäisen ehdotuksen itsenäisen Suomen perustuslaiksi.
Sprengtporten laati Suomen sotaa varten Suomen valtaamiseksi ensimmäisen hyökkäyssuunnitelman, jota pienin muutoksin alettiinkin toteuttaa 21. helmikuuta 1808 alkaen talvihyökkäyksenä.
jos on terävä pää ja luja tahto voi saada ihmeitä aikaan.
Kaipa seuraava presidentti on joku pojankloppi, joka komee ja nätti miestenpukumalli.
Mitään ei tarvi tehdä, kunhan muistaa hymyillä kun tulee portille vilkuttamaan. Lauma avustajia päättää, mitä pressa silloin tälläin tekee tai sanoo.
Poliitikko ei oikeastaan edes voi olla ulkopolitiikan taitaja. Ulkopolitiikan asiantuntijat ovat oma ammattikuntansa. Diplomaattikoulutukseen on erittäin vaikea päästä. Hakijoita on viime vuosina ollut jopa 1400 ja noin 20 valitaan testien perusteella. Kaikilla korkeakoulutus, usean kielen taito, monilla myös kokemusta ulkomailla työskentelystä. Ulkopolitiikka on elämänmittaista opiskelua ja asiantuntemus kehittyy vasta työn kautta. Presidentit ja ministerit nojaavat tämän ammattikunnan asiantuntemukseen.