Ateismin ja antiteismin ero

Ateismi on uskon puuttumista jumalaan/jumaliin.
Antiteismi on kieltää jumaluuksien olemassaolon.

Ateisti ei siis kiellä mitään. Hän ei vain ole vakuuttunut jumalan olemassaolosta riittävien todisteiden puuttuessa,
Antiteisti suoraan kieltää jumalien olemassaolon ja väittää että niitä ei ole olemassa ja todisteita niille ei koskaan tule.

Antiteismi on enemmänkin jotain väittävä asia, josta seuraa myös todistustaakka. Ateismi ei väitä mitään; se vain hylkää esitetyn väitteen todisteiden puuttuessa.,
1592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kiellän harhojen tuputtamisen minulle ja lapsukaisille.

Äänestä

Mielestäni antiteismi ei ole Jumalan olemassaolon kieltämistä. Se on joko Jumalan tahdon vastustamista, jos sellaiseen uskoo, tai kuten minulla, jumaluskon vastustamista, koska jumalusko on vahingollista.

Äänestä
  • Se on arvoltaan 5€. Mukavia uutisia, eikö?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se on arvoltaan 5€. Mukavia uutisia, eikö?

    Se oli tonnin seteli.

    Äänestä

Anti-teismi tarkoittaa jumaluskon vastustamista. Se ei tarkoita mitenkään erilaista suhtautumista itse jumal-kysymykseen.

1Äänestä

Antikristus on se, joka ohjailee uskovia mielensä mukaan.

Äänestä

Näin agnostikkona, ateistina ja antiteistinä sanoisin ettei minun tarvitse antiteistinäkään mitään väittää eikä siten olla todistustaakan alainen. Antiteismiin riittää mainiosti teisminvastaisuus.

Äänestä

Tämä aihe on sinänsä hyvä tuoda esille, koska aivan liian usein näkee kristinuskoisten kirjoituksia, jossa nimenomaan he väittävät ateistejen olevan synonyymi antitiesmille.

Se on vaikea sanoa, mistä he saavat mokoman käsityksen, mutta vahva arvaukseni olisi se saarnamies, joka harhauttaa tarkoituksella seuraajiaan. Sama saarnamies saattaa muutenkin sekoittaa tiettyjä sanoja, jotka ovat kiusallisia hänen pyörittämälleen uskolle. Yksi yleinen on sanan evoluutio täydellinen väärinymmärtäminen.

Äänestä

Ei puutu uskoa jumalaan/jumaliin!

Äänestä
  • Peppusi vain puutuu :)

    Äänestä

Jumala valvoo minua kaiken aikaa. Siksi en voi tehdä oikeastaan yhtään mitään. Pyykkiäkään en voi pestä, koska koneen täyttöluukun lasin takaa näkee naisten kalsareitten pyörivän siellä ja siitä tulee heti synnilliset jutskat mieleen. Minun pitää kaiket päivät vain lukea Raamattua niin Herra tykkää. Sitten minullakin on tavattoman hyvä olla. Halleluja tätä ihanuutta!

Äänestä
  • Homoja oikein tyrkytetään televisiossa ja sanomalehdissä.
    Syntielämää tuputetaan.😁

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Homoja oikein tyrkytetään televisiossa ja sanomalehdissä.
    Syntielämää tuputetaan.😁

    Tietenkin sitä homolle tyrkytetään :)

    Äänestä

Entäs sellainen joka uskoo äärettömään määrään jumalia joilla ei ole mitään virkaa?
Minkälainen nimitys hänelle keksitään?

Äänestä
  • Hän on hybridihihu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ateismi on uskon puuttumista jumalaan/jumaliin.
Antiteismi on kieltää jumaluuksien olemassaolon.

Ateisti ei siis kiellä mitään. Hän ei vain ole vakuuttunut jumalan olemassaolosta riittävien todisteiden puuttuessa,
Antiteisti suoraan kieltää jumalien olemassaolon ja väittää että niitä ei ole olemassa ja todisteita niille ei koskaan tule.

Antiteismi on enemmänkin jotain väittävä asia, josta seuraa myös todistustaakka. Ateismi ei väitä mitään; se vain hylkää esitetyn väitteen todisteiden puuttuessa.,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu