Kysymys Batch-tiedostoista

Miten saan avattua notepadiin monta tekstitiedostoa kerralla batch -ohjelmalla? Kokeilin seuraavaa:

@ECHO OFF
start c:\polku\*.*
exit

Mutta tulee ilmoitus että kohdetta ei löydy. Sekin auttaisi jos saisi tavallisen pikakuvakkeen avaamaan useita eri tiedostoja, mutta kuinka?
2253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

@ECHO OFF
FOR %%i IN (*.txt) DO (start notepad.exe %%i)

Toimii ainakin tämmöisenään xp:ssä. Jossain muussa windowsissa voi olla eri.

Äänestä
  • Kiitos, tuosta oli paljon hyötyä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


soc kirjoitti:

Miten saan avattua notepadiin monta tekstitiedostoa kerralla batch -ohjelmalla? Kokeilin seuraavaa:

@ECHO OFF
start c:\polku\*.*
exit

Mutta tulee ilmoitus että kohdetta ei löydy. Sekin auttaisi jos saisi tavallisen pikakuvakkeen avaamaan useita eri tiedostoja, mutta kuinka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu