Pitäisikö Työkansan Sanomien nimi muuttaa Pamppua Työkansalle Sanomiksi nyt kun lehden päätoimittaja Rauno Lintunen kannattaa palavasydämisesti työkansan pamputtamista, antaen esimerkin eilisestä Venäjän mielenosoituksista, joissa Ylen työssään olluttta toimittajaa, Erkka Mikkolaan lyötiin pampulla, jota Lintunen piti "ansaittuna".
Onko Kommunistinen Työväenpuolue totalitarismin asialla, kysyy huolestunut kansalainen, ja pitääkö meidän Lintusen kanssa samalla paikkakunnalla asuvien työläisten mahdollisesti olla huolissaan KTP:n aktiivien radikalisoitumisesta?
Lehden nimestä
4
3779
Vastaukset
- Anonyymi
Korpikommunistit on sitä mieltä että, että toimittaja Lintunen osallistui
mielenosoitukseen ja siksi pamputus oli oikein.- Anonyymi
Eipä tässä taida olla olla suurempaa huolta. Kyllä Suomen kansa kestää KTP:n kaltaisen mikkihiiri-puolueen. Mutta toimittaja Lintuselle voi kyllä suositella alan vaihtoa. Toimittajalla on selvästi vaikea asennevamma.
- Anonyymi
Hesariin kirjoittamiensa juttujen perusteella Lintunen on kova putinisti. Täälläkin ovat monet väittäneet, että kommunistit eivät tukisi Putinin touhuja. Vasemmistoliiton eduskuntaryhmässä on useita Putinin tukijoita.
- Anonyymi
Kemijärvellä oli KTP puolueesta Kaarlo Nurmikumpu ehdokkaana. Hän oli asunut aikaisemmin Tonkopurolla. Hän oli puistotyöntekijä Kemijärven kaupungilla, mutta kuoli sydänkohtauksen johdosta marraskuussa 2016.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004333"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1002872Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212835Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p912643Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223476 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark532275Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332107- 202062
- 861976
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371971