Poliisivaltio!!! kuten USA.
18% kansasta köyhyysrajalla. mailman suurimmat vankien määrät verrattuna väkimäärään.
vähäosaisten on pakko tehdä rikoksia elääkseen.
terveyden huolto vain hyväosaisille.
eriarvoinen poliisi ja oikeuskohtelu köyhien, keskiluokan ja eliitin välillä.
sairaan pitkät työpäivät, silti tuottavuus ei ole euroopan maiden tasolla.
USA ei voi sanoa hyvinvointivaltioksi.
Venäjän köyhilläkin paremmat olot.
Malli jota EVA ja katainen ajaa suomeen!
20% kansasta saa kuolla nälkään ja pakkaseen.
Kapitalismin unelma
6
194
Vastaukset
- Hallitusnikkari
Miksikähän myös seuraavat tahot ajavat samaa asiaa?
Ammattiyhdistysliikkeet
Sosialidemokraatit
Kansanedustajat
Kokoomus
Perussuomalaiset
Hallitus
Keskusta
Kristillisdemokraatit
Presidentti
Pääministeri
Vihreät
Köyhien asialla
RKP
Vasemmistoliitto
Yleistä politiikasta
Köyhien olot voitaisiin parantaa ja kaikille saada työpaikka, josta saa hyvän palkan, jos työttömyysturvalakimme muutetaan siten, että kaikilla on automaattisesti soviteltu päiväraha. Kaikkissa noissa listatuissa järjestöissä enemmistö vastustaa. tästä voidaan vetää johtopäätös, että kaikki kannattavat pahoinvointivaltiota.- ihme nikkari
täystyöllisyys on kapitalistin suurin painajainen!
että firmatjoutuisi kilpailemaan väestä....
päiväunia
- Äititeresa
"20% kansasta saa kuolla nälkään ja pakkaseen."
- Etkö sinä asenneongelmainen paskahousupelle tajua, että vähintään 70% kansasta ANSAITSISI kuolla nälkään ja pakkaseen.Moro! Viestinne kertovat suoraansanoen katkeroitumisesta nykymenoon! Ei hätää, vappu on tu-
lossa! Se helpottaa! On kaksi tapaa: 1. vetää pää täyteen, ja 2. mennä tilaisuuteen, jossa ruoditaan tämän turbokapitalismin siunauksellisuutta! Valinta on itsellänne!
vom
- Mauno Voutilainen
Totta tämä! Itse en USA:n aio muuttaa, ainakaan toistaiseksi, mieluummin ihan täällä Jyväskylässä ahkerana työnhakijana. Siellä meren takana saisi todellakin ehkä töitä tehdä ja kurjuutta kokea.
Eläkejärjestelmän yksityistäminen on poikabushin seuraava järjetön hanke jota hän ajaa tosiasioista piittaamatta. Eläkeläisille on luvattu reseptilääkkeitä joskus valtion varoilla, kuulostaa hyvältä mutta rahoitus tähänkin kaksoisvajeesta kärsivässä maassa ontuu.
Mauno voutilainen
Jyväskylä - kommunistien propagandaa
USA on hyva maa:
Koyhia ei taalla ole koska tyollisyysaste huomattavasti parempi kuin Suomessa ja palkasta jaa melkein kaikki kateen, koska taalla ei ole SDP:ta. Rikoksia ei tarvitse tehda koska toita loytyy jokaisen kykyjen ja halujen mukaan (Ei SAK:ta).
Tuottavuus on huomattavasti Suomea korkeampi (kts. OECD tilastot).
Muuta ihmeessa Venajalle jos siella on asiat mielestasi hyvin. Ala ainakaan tule tanne USA:han pilaamaan meidan suomalaisten mainetta. Nyt jo havettaa olla sosialistivaltiosta kotoisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341373
- 1021062
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26963Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308832- 99803
- 38692
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet141613