Gigantti ja Kotimaan Energia (Fortum) huijaavat sähösopimuksissa.

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/talous/a/b089e73d-06fb-45d5-a138-cb487982b184

Suunnitelmallisesta rikollisuutta. Hyväuskoisia osaamattomia ihmisiä huijataan. Rikollisille huijareille ei tule mitään seuraamuksia, vaikka jäävät toistuvasti kiinni törkeästä huijaamisesta. Pitäisi antaa vähintään miljoonan sakko jokaisesta tapauksesta ja jokaiselle uhrille tuhansien eurojen korvaukset.

Kaikki on mietitty etukäteen erittäin tarkasti. Luetetaan siihen, että puolet heikko-osaisista uhreista ei pysty puolustautumaan valehtelevia huijareita vastaan.

Kotimaan Energian (nimi vaihtuu vuosittain) omistaa Fortum, joka on suunnitellut koko kuvion. Jokainen viimeisen kymmenen vuoden aikana jollakin tavalla huijaamalla tehty sähkösopimus pitäsi tietysti purkaa ja palauttaa kaikki kerätyt maksut uhreille ja päälle sopiva korvaussumma aiheutetusta muusta harmista ja mielipahasta.

Kyse on on valtion sallimasta ja tukemasta rikoksesta. Kaikki tietävät asian presidenttiä myöten. Kukaan ei tee mitään.

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos Gigantin Suomen johtajat, Fortumin toimitusjohtaja ja Kotimaan Enegrian kaikki johtajat eivät tajua erota välittömästi jo tämän yhden yksittäisen tapauksen vuoksi, heidät pitää erottaa huomenna. Eriävät mielipiteet voi esittää täällä perusteluineen.

      Joku valvontaviranomainenkin on myös vastuussa. Erotettava. Paljon muitakin syyllisiä eduskuntaa myöten. Jos yhdelläkin heistä on tai on ollut joksus huijausten aikana yksikin Fortumin osake, niin ...

      Taaskan Iltalehden toimittaja ei voinut esitää huijauksen uhreille toiminta-ohjeita ja kehottaa kaikkia oleman yksinkertaisseti maksamatta mitään huijareiden lähettämiä laskuja ja tekemään aina heti rikosilmotuksen. Kaiken vo tehdä myös taannehtivasti.

    • Anonyymi

      Miksi kaiken annetaan jatkua? Miksei asiaa käsitellä julkisuudessa?

      Onko yli 90 % suomalaisista epärehellisiä ja itse mukana huijaamassa muita?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      15
      3298
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1831
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1802
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1675
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1675
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1552
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1390
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1364
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      35
      1314
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1304
    Aihe