https://www.iltalehti.fi/talous/a/b089e73d-06fb-45d5-a138-cb487982b184
Suunnitelmallisesta rikollisuutta. Hyväuskoisia osaamattomia ihmisiä huijataan. Rikollisille huijareille ei tule mitään seuraamuksia, vaikka jäävät toistuvasti kiinni törkeästä huijaamisesta. Pitäisi antaa vähintään miljoonan sakko jokaisesta tapauksesta ja jokaiselle uhrille tuhansien eurojen korvaukset.
Kaikki on mietitty etukäteen erittäin tarkasti. Luetetaan siihen, että puolet heikko-osaisista uhreista ei pysty puolustautumaan valehtelevia huijareita vastaan.
Kotimaan Energian (nimi vaihtuu vuosittain) omistaa Fortum, joka on suunnitellut koko kuvion. Jokainen viimeisen kymmenen vuoden aikana jollakin tavalla huijaamalla tehty sähkösopimus pitäsi tietysti purkaa ja palauttaa kaikki kerätyt maksut uhreille ja päälle sopiva korvaussumma aiheutetusta muusta harmista ja mielipahasta.
Kyse on on valtion sallimasta ja tukemasta rikoksesta. Kaikki tietävät asian presidenttiä myöten. Kukaan ei tee mitään.
Gigantti ja Kotimaan Energia (Fortum) huijaavat sähösopimuksissa.
4
142
Vastaukset
- Anonyymi
Jos Gigantin Suomen johtajat, Fortumin toimitusjohtaja ja Kotimaan Enegrian kaikki johtajat eivät tajua erota välittömästi jo tämän yhden yksittäisen tapauksen vuoksi, heidät pitää erottaa huomenna. Eriävät mielipiteet voi esittää täällä perusteluineen.
Joku valvontaviranomainenkin on myös vastuussa. Erotettava. Paljon muitakin syyllisiä eduskuntaa myöten. Jos yhdelläkin heistä on tai on ollut joksus huijausten aikana yksikin Fortumin osake, niin ...
Taaskan Iltalehden toimittaja ei voinut esitää huijauksen uhreille toiminta-ohjeita ja kehottaa kaikkia oleman yksinkertaisseti maksamatta mitään huijareiden lähettämiä laskuja ja tekemään aina heti rikosilmotuksen. Kaiken vo tehdä myös taannehtivasti. - Anonyymi
Miksi kaiken annetaan jatkua? Miksei asiaa käsitellä julkisuudessa?
Onko yli 90 % suomalaisista epärehellisiä ja itse mukana huijaamassa muita? - Anonyymi
https://kuluttaja.fi/artikkelit/sahkosopimus-pyytamatta-ja-yllatyksena/
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201709132200388113
Yllä pari linkkiä lisää. Kotimaan Energia on ASML:n jäsen, ja ainakin iäkkään ja vakavasti monisairaan omaisen kohdalla voimassaolevaa ASML:n puhelinmyyntikieltoa on rikottu.
Varmasti monella on hyviäkin kokemuksia, itse suosittelen pysymään kaukana, luottamus on mennyt. Totaalisesti .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot273425Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132828- 282504
- 421927
- 531779
- 151760
- 451626
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101468- 541444
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2641164