Eka luokalle meneviä on nyt ilmoiteltu kouluun. Mitä teitte tai teette, jos rehtori ilmoittaa, että elämänkatsomustiedon (ET:n) opetusryhmää ei ole? (Tämä kysymys koskee – yleensä pienillä paikkakunnilla - vain uskontokuntiin kuulumattoman lapsen huoltajia, koska uskonto on pakollinen evl ja ort. kirkon jäseniksi liitetyille lapsille.)
Sain tietää, että lasta ei ole pakko laittaa uskontoon, vaikka ET-opetusta ei ole (heti) tiedossa. Huoltajat voivat vaan ilmoittaa, että lapsi ei osallistu uskontoon ja pitävät kiinni lapsen oikeudesta ET-opetukseen.
Tämä ilmoitus voi saada aikaan sen, että ET-opetusryhmä kuitenkin muodostuu elokuulle. Rehtori voisi esimerkiksi kysyä 2. ja 3. luokan oppilaiden huoltajilta, jotka vuosi tai kaksi sitten olivat kiinnostuneita ET-opetuksesta, mutta vastentahtoisesti taipuivat ”pyytämään” pääsyä uskonnon opetukseen, kun heille sanottiin ”eioota” ET:stä.
Jos ET-ryhmää ei elokuussa synny, lapsi voi vaan olla pois uskonnonopetuksesta ja hänelle järjestetään muuta ohjattua toimintaan koululla. Tähän on täysi laillinen oikeus. Uskontoon ei voida pakottaa.
Vuosi tai pari ilman katsomusaineen opetusta ei ole tiedollisesti mikään tragedia. Ja kouluyhteisönhän tulee pitää luonnollisena sitä, että uskontokuntaan kuulumaton ei ole ”omassa uskonnossa”, joka ei ole perheelle omaa. Mitään syrjintää ei saa suvaita.
On yhä suurempi todennäköisyys, että vuoden päästä tai viimeistään kahden vuoden päästä ET-opetusryhmä syntyy. Yhä suurempi osa kouluikään tulevista lapsissa on uskontokuntiin kuulumattomia. Ryhmän synnyttyä on pedagogisesti aivan hyvä tilanne, että opetusryhmässä olisi 2-3 eri vuosiluokan oppilaita.
Mikäli nyt vastentahtoisesti mukauduttaisiin pyytämään uskonnonopetukseen, on suuri vaara, että rehtori en enää sen jälkeen huomioi toivetta päästä ET-opetukseen. Tällainen vuosittain toistuva erillistarkastelu ei olisi oikein.
Nyt koulussa olevien alaluokkien oppilaiden huoltajat voisivat varmuuden vuoksi ilmoittaa, että he edelleen haluavat lapselleen ET-opetusta. Vahvimmillaan tämän tahdon ilmaisu on, jos ilmoittaa, että lapsi ei enää ensi vuonna osallistu uskonnonopetukseen ja että hänelle halutaan ET-opetusta. Tämä voi hyvinkin saada aikaan uuden ET-opetusryhmän synnyn.
Näin voi saada aikaan puuttuvan ET-ryhmän perustamisen
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on1169708- 959377
- 207885
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä257209Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776264Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585408Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?84718En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234375- 384303
- 394263